W Projekcie Freelancer staramy się dostarczać Ci sprawdzonej, rzetelnej wiedzy, którą wykorzystasz w swojej karierze, kiedy chcesz zostać freelancerem – niezależnie od branży cyfrowej i niszy, w której chcesz działać.
Aby ułatwić Ci start we freelancing, stworzyliśmy mały FAQ początkującego freelancera: copywritera, programisty i grafika. Wybraliśmy teksty, które w tym roku cieszyły się największą popularnością wśród czytelników Projektu Freelancer.
Każdą branżę freelancingu reprezentują cztery teksty. Dowiesz się z nich, jak zacząć i na co zwrócić uwagę, aby zacząć otrzymywać komercyjne zlecenia, a z pracy zdalnej dla indywidualnych klientów uczynić swój sposób na życie.
Jak zostać copywriterem: najlepsze narzędzia dla początkujących
Copywriting jest chyba najpopularniejszą dziedziną wśród początkujących freelancerów. Copywriting, czyli dostarczanie tekstów dla firm, to jednak coś więcej niż zapełnianie contentem stron www i blogów. Samo napisanie tekstu to dopiero początek pracy copywritera, po której następuje ta mniej spektakularna, ale wciąż najważniejsza część: edycja, optymalizacja i promocja.
W tym roku początkujący copywriterzy najczęściej odwiedzali teksty prezentujące sposoby nauki i najlepsze narzędzia, które pomagają dobierać słowa kluczowe i optymalizować teksty.
Jak zostać copywriterem: 10 sposobów na darmową naukę copywritingu
Copywriting dla początkujących: jak znaleźć temat na tekst? Użyteczne narzędzia
Słowa kluczowe i copywriting: 10 narzędzi, które odmienią twój warsztat
Jak zostać grafikiem: wasze ulubione teksty dla początkujących grafików
Czy grafik komputerowy musi być jednocześnie ilustratorem i rysownikiem z wysokim talentem plastycznym? Czy możesz nauczyć się projektowania graficznego, jeśli nie za dobrze radzisz sobie ze szkicowaniem z natury?
Odruchowo uważamy, że aby grafikiem i tworzyć materiały na potrzeby blogów, stron www, reklam i social mediów potrzebne są wyższe kompetencje i specjalistyczne umiejętności. I jest w tym ziarnko prawdy – projektowanie graficzne rządzi się regułami w większym stopniu niż pisanie tekstów oraz… wymaga znajomości bardziej skomplikowanych narzędzi niż edytor tekstu.
Od czego zacząć?
Nauka programowania graficznego za darmo: 10 sposobów, żeby zostać grafikiem bez wydatków
Jak nauczyć się projektowania graficznego: darmowe programy do grafiki wektorowej
30+ najlepszych źródeł grafik, zdjęć, video i muzyki do twojej strony
Jak zostać programistą: 4 najlepsze teksty dla początkujących freelancerów
Wśród początkujących freelancerów pokutuje przekonanie, że programowanie to najbardziej wymagająca dziedzina freelancingu. Jest w tym oczywiście ziarnko prawdy – aby zacząć zdalną karierę w IT musisz włożyć czas i wysiłek w naukę.
Nie wszyscy programiści będą jednak potrzebowali w karierze tych samych umiejętności i narzędzi. I tak postawienie strony na WordPress nie wymaga posiadania dyplomu uczelni wyższej, ale aby dostosować gotowy theme do strony lub stworzyć własny będzie Ci potrzebna znajomość przynajmniej jednego języka programowania. Napisanie od podstaw systemu do obsługi pacjentów dużego szpitala wymaga znajomości innych narzędzi niż napisanie aplikacji mobilnej na iOS.
Data Science: 6 języków programowania, których znajomość procentuje
Jak zostać programistą: 5 prostych projektów w Python dla początkujących
Jak zostać programistą: przegląd IDE dla Java, Python, C i innych języków
Początkujący webdesigner: 10 najlepszych darmowych narzędzi
Jak zostać freelancerem: 4 teksty, które są Ci potrzebne
Freelancing może być dla Ciebie początkiem kariery albo naturalnym krokiem w rozwoju tej rozpoczętej na etacie. W obu wypadkach samodzielna organizacja pracy i dbanie o te jej aspekty, za które zwykle odpowiedzialny jest szef, kadry i księgowa niesie ze sobą nowe wyzwania.
Początkujący freelancerzy przede wszystkim troszczą się o to, jak zdobywać pierwsze zlecenia i jak przekonać zleceniodawców do swojej oferty, również pod względem jej wartości. Drugą istotną rzeczą dla początkujących wolnych strzelców jest kwestia, jak rozliczyć swoje przychody, odprowadzić podatki i działać legalnie. Czy naprawdę freelancer musi mieć swoją firmę?
Czy freelancer musi mieć firmę? Jak rozliczać się z klientami w pracy zdalnej
Więcej niż grafik, programista i copywriter: 9 prac, które możesz wykonywać jako freelancer
Jak ustalić swoją stawkę freelancera? 4 sposoby wyceny pracy zdalnej
Jak zdobywać zlecenia pracy zdalnej? 5 rzeczy, które przekonują zleceniodawców
A jakich tekstów Tobie brakuje na Projekcie Freelancer? Co chcesz wiedzieć, zanim przyjmiesz pierwsze zlecenie na pracę zdalną? Czekamy na Twój komentarz!