Jesteś copywriterem, grafikiem lub programistą i zastanawiasz się, jak zostać freelancerem? Na początek potrzebujesz portfolio, które pokaże zleceniodawcom twoje umiejętności, oraz konta w profesjonalnym portalu dla freelancerów, gdzie będziesz składać oferty na zlecenia.

Oferta powinna zawierać stawkę i dla wielu początkujących freelancerów jej wyznaczenie to najtrudniejsza część szukania pracy zdanej. Jak się wycenić? Ile warta jest twoja praca oraz czy w ogóle opłaca ci się pracować za oferowane wynagrodzenie?

Jak wycenić pracę zdalną

Jak wyznaczyć stawkę freelancera

Kiedy dopiero chcesz zostać freelancerem, kwestia wyceny może przypominać ci bieg z przeszkodami. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że cena dla wielu klientów wciąż pozostaje decydującym czynnikiem, początkujący freelancerzy mogą poczuć się mniej pewnie. Jeśli wycenisz się za wysoko, możesz odstraszyć potencjalnych zleceniodawców. Wycena za niska może być atrakcyjna dla klientów, ale tak naprawdę odbywa się twoim kosztem.

Jeśli wciąż pracujesz, poświęcanie wolnego czasu na prace, które są mniej warte niż popołudniowy relaks, demotywuje i odbija się na jakości tego, co oferujesz zleceniodawcom.
Jeśli z kolei chcesz rzucić etat i przejść na freelancing, zaniżanie stawek okazuje się dosłownie zabójcze. Nie zostawiasz przecież etatu z pewnym terminowym wynagrodzeniem na rzecz pracowania więcej za mniej, prawda?

Wycena pracy zdalnej nie musi być twoją zmorą. Dziś radzimy, jak profesjonalnie podejść do kwestii ceny i ustalania wysokości stawki.

 

Jak ustalić minimalną stawkę?

Do czego jest ci potrzebna znajomość minimalnej stawki jako freelancera? Będzie ona dla ciebie wygodnym narzędziem do określenia, czy realizacja zlecenia nie będzie kosztowała cię więcej, niż jest warta. Nie musisz podawać jej klientom, jednak warto ją znać i zapamiętać.

Wyznaczając swoją stawkę minimalną nie bierz pod uwagę ogólnych stawek wśród całych grup zawodowych.
Wśród copywriterów znajdziesz takich, którzy zarabiają 20 zł za 1000 znaków ze spacjami opisów SEO, ale również autorów profesjonalnych, specjalistycznych treści, których stawki zaczynają się od 100 zł za tę samą długość.
Podobnie jest z każdą inną branżą – postawienie strony na WordPressie nie jest kosztowną usługą, ale stworzenie portalu od podstaw już tak, chociaż w wyniku pracy kodera powstaje po prostu witryna www.

Jak wycenić pracę zdalną

Jak wyznaczyć stawkę freelancera

W ustalaniu stawki, która będzie twoim minimum, na pierwszym etapie lepiej jest skoncentrować się na swoich możliwościach i potrzebach, a porównanie swoich stawek do średnich w danej niszy oraz u konkurencji zostawić na później.

Aby wyznaczyć swoją minimalną stawkę jako freelancera, weź pod uwagę trzy rzeczy:

  • jak dobry jesteś
  • jaki masz budżet – czyli ile potrzebujesz, aby się utrzymać na określonym poziomie
  • ile masz czasu

Dwa pierwsze czynniki możesz łatwo zmienić: podnieść kwalifikacje lub drastycznie ograniczyć koszty i wprowadzić reżim oszczędnościowy. Zwiększenie czasu przeznaczonego na pracę na ogół nie jest już tak łatwe i łączy się z poważniejszymi decyzjami.

 

Twoja minimalna stawka freelancera, jeśli chcesz utrzymywać się tylko z freelancingu

Przygotuj dwa zestawienia miesięcznego budżetu. Pierwsza to wersja najbardziej podstawowa, obliczona „na przeżycie”, druga zakłada życie na takim poziomie, jaki cię satysfakcjonuje.

Uwzględnij w nich nie tylko takie wydatki, jak czynsz, transport i jedzenie, ale również składkę ubezpieczeniową i składkę emerytalną – jako freelancer o te kwestie musisz zadbać samodzielnie. Do wyliczenia dodaj też „fundusz kryzysowy”, z którego będziesz mógł skorzystać w razie słabszego miesiąca.

Otrzymaną sumę podziel przez ilość godzin, jakie realnie możesz poświecić na pracę w ciągu miesiąca. W ten sposób uzyskasz stawkę minimalną, która umożliwi przeżycie i stawkę minimalną, która pozwoli ci się utrzymać na poziomie, do którego jesteś przyzwyczajony.

Jak wycenić pracę zdalną

Jak wyznaczyć stawkę freelancera

Tą drugą stawką możesz swobodnie operować, również ją zmniejszyć, jeśli bardzo zależy ci na współpracy z danym klientem lub czujesz, że ten projekt może przynieść ci inne korzyści poza wynagrodzeniem.
Nigdy nie schodź jednak poniżej stawki pierwszej – to będzie oznaczało, że zabraknie ci „do pierwszego”.

 

Minimalna stawka, jeśli łączysz freelancing z pracą stacjonarną

Masz już źródło utrzymania i nie chcesz z niego rezygnować? Nie oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na pracę zdalną, aby zarobić dodatkowe pieniądze, musisz godzić się na najniższe proponowane ci stawki.

Sposób wyliczenia minimalnej stawki zaproponowany freelancerom „pełnoetatowym” sprawdzi się również w przypadku tych wolnych strzelców, którzy poza tym zajmują także stanowisko na etacie. Wolny czas, który poświęcasz na dodatkową pracę, ma swoją określoną wartość: dla wykonania zlecenia rezygnujesz z dodatkowe odpoczynku, części życia rodzinnego czy rozwijania swoich hobby.

Jeśli godzina twojej pracy dodatkowej przynosi ci mniej dochodu niż wartość uzyskana z powyższego rachunku, możesz przyjąć, że faktycznie tracisz. Zaniżając stawki poniżej progu opłacalności nie tylko nie zyskujesz pieniędzy, ale również poświęcasz swój wolny czas. Do tego przyczyniasz się do psucia rynku, co uderza we wszystkich freelancerów.

 

Czy warto sugerować się stawkami innych freelancerów?

Kiedy uzyskasz już swoje wartości optymalnej i minimalnej stawki, naturalną konsekwencją jest zestawienie ich do budżetów proponowanych przez zleceniodawców i stawek oferowanych przez innych freelancerów.

Potraktuj obie te wartości jako punkt odniesienia. Zleceniodawcy nie zawsze wpisują budżety oparte na znajomości rynku oraz realnych nakładów pracy, potrzebnych do realizacji zlecenia. To, co dla zleceniodawcy zamyka się w haśle „dla sprawnego programisty godzinka roboty” może okazać się żmudnym zleceniem ciągnącym się tydzień i to nie dlatego, że brakuje ci umiejętności.

Podobnie jest ze stawkami proponowanymi przez freelancerów. Ulegają one zmianom w zależności od stażu, posiadanych umiejętności a także niszy, w jakiej specjalizuje się wykonawca. Wszystkie te czynniki są różne u różnych mobilnych specjalistów, dlatego możesz potraktować je jako punkt odniesienia, ale wyznaczając swoje stawki, kieruj się przede wszystkim oceną swoich możliwości.