Wraz ze zmianami na rynku pracy stacjonarnej zleceniodawcy coraz chętniej zlecają prace freelancerom, w pełni korzystając z możliwości, jakie daje praca zdalna. Realizowanie zleceń z niemal każdego miejsca na świecie jest możliwe również dzięki pracy w chmurze, gdzie można umieszczać dokumenty, prowadzić wspólny projekt lub przechowywać dane.

Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych aplikacji chmurowych, przydatnych w pracy freelancera.

1. Przechowywanie danych w chmurze

Zamiast przesyłać pliki w formie załączników, najwygodniej przechowywać i udostępniać je w chmurze. Darmowy dysk ma pojemność wystarczającą dla większości użytkowników. A jeśli potrzebujesz więcej miejsca, wystarczy wykupić dodatkową subskrypcję.

Jednym z najpopularniejszych dysków jest Google Drive. W wersji darmowej ma aż 15 GB pojemności. Jeśli korzystasz jednocześnie z Gmaila, możesz łatwo załączać linki do udostępnionych plików na swoim dysku Google.

Aplikacje do pracy zdalnej w chmurze dla freelancerów

Jaka aplikacja chmurowa jest najlepsza w pracy zdalnej?

Innym popularnym dyskiem w chmurze jest Dropbox. Bezpłatne konto zapewnia 2 GB miejsca. Dostęp do dysku można mieć z poziomu aplikacji na Windowsa lub Maca, strony www lub aplikacji na telefon. Dropbox oferuje również odzyskiwanie danych aż do 30 dni od ich usunięcia.

Dzięki Microsoft 365 (dawniej Office 365) mamy dostęp do 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze, możliwość korzystania z Excela, Worda, Power Pointa i innych programów Microsoftu z każdego miejsca na ziemi. Platforma nie posiada wersji bezpłatnej, można ją jednak testować w czasie 1 miesiąca próbnego.

2. Zarządzanie projektem w chmurze

Pracując nad projektem w zespole najwygodniej poruszać się w obrębie jednego programu. Możemy korzystać ze wspólnego kalendarza, łączyć się na spotkaniach, wrzucać dokumenty, nanosić na nie poprawki i edytować dane. Dzięki temu unikniemy chaosu na skrzynce pocztowej i poszukiwania ostatniej wersji dokumentu.
Do tego celu świetnie nada się program Asana, w którym oprócz zarządzania projektami, można m.in. korzystać z komunikatora, zamieszczać pliki do 100 MB czy współdzielić kalendarz. W wersji darmowej w projekcie może uczestniczyć do 15 współpracowników.
Podobną platformą pracy zespołowej w chmurze jest Trello. W wersji bezpłatnej można utworzyć do 10 tablic, z których może korzystać nieograniczona liczba współpracowników.

3. Wspólna praca w chmurze

Dla osób, które nie potrzebują rozbudowanych programów o wielu funkcjach, świetnie sprawdzi się Google Classroom. W założeniu skierowany jest do uczniów i nauczycieli, którzy mogą przechowywać notatki z zajęć czy wrzucać prace domowe. Program świetnie sprawdza się do współpracy nad jednym tekstem lub prezentacją i nanoszenia zmian lub uwag.

Jaka aplikacja chmurowa jest najlepsza w pracy zdalnej?

Aplikacje do pracy zdalnej w chmurze dla freelancerów

Platforma Zoom oferuje możliwość telekonferencji z jednoczesnym współdzieleniem pulpitu. Sprawdzi się to przy prezentacjach czy omawianiu projektów. Podobne funkcje ma platforma Microsoft Teams, która dodatkowo oferuje magazyn w chmurze. Oba produkty są bezpłatne.
Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo w chmurze jest gwarantowane przez usługodawcę, a dane przechowywane są na zabezpieczonych serwerach. Z poziomu użytkownika pliki w chmurze są chronione hasłem. Mamy też pełną kontrolę nad tym, kto ma do nich dostęp i jak może z nich korzystać (do wglądu, nanoszenie zmian, przesyłanie dalej, etc.).
Trzeba pamiętać, że w przypadku zniszczenia lub utraty komputera, wszystkie dane na nim zapisane mogą zostać utracone. Odzyskiwanie danych jest czasochłonne, drogie i często niemożliwie. W takiej sytuacji aplikacje chmurowe są świetnym rozwiązaniem, z których korzysta coraz więcej firm i freelancerów.