Dlaczego copywriter potrzebuje stocków? Jeśli prowadzisz firmowy blog lub dostarczasz materiałów dla serwisów internetowych, zdjęcia i ilustracje to istotny element całości. Mądrze wykorzystane grafiki nie tylko ilustrują lub uzupełniają tekst, ale działają także jako „przerywniki”, które dzielą treść na mniejsze, łatwiejsze do przeczytania fragmenty.

Nie zawsze twoim obowiązkiem jako copywritera będzie dostarczanie również grafik do wpisu. Do standardowej praktyki w firmach należy zatrudnianie grafika, który przygotowuje unikatowe ilustracje. Są jednak zleceniodawcy, którzy zamawiając teksty, proszą jednocześnie o wybranie kilku zdjęć do wpisu. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej ilustracji potrafi być czasochłonny. Trudność rośnie, jeśli znasz już kilka stocków i zauważasz, że pewne zdjęcia pojawiają się w sieci częściej niż inne.

Dołączenia zdjęcia z licencją CC0 to również miły gest pod adresem zleceniodawcy. Nawet jeśli nie wymaga od ciebie dostarczania tekstu z pasującym do niego zdjęciem, możesz wybrać kilka fotografii i dołączyć je gratis. Klient może z nich skorzystać lub nie, ale z pewnością doceni, że dbasz o kompleksową usługę i szanujesz jego czas.

Darmowe banki zdjęć i stocki z fotografiamii z licencją CC0 dla copywriterów

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 dla początkujących freelancerów

Tu z pomocą przyjdą ci mniej znane i mniej eksploatowane stocki i banki zdjęć dla freelancerów, na których znajdziesz obrazy wysokiej jakości, przeznaczone do darmowego wykorzystania również w celach komercyjnych (na licencji CC0).
Warto zachować ich listę do dalszego użytku!

 

Licencje – jakich zdjęć z banków lub stocków możesz używać bez ograniczeń?

Zanim wykorzystasz jakieś zdjęcie do ilustracji tekstu dla firmy, koniecznie upewnij się, w jakim stopniu jest chroniony prawami autorskimi.
Wykorzystanie zdjęcia, do którego prawa są zastrzeżone lub jego twórca zezwolił na publikację fotografii tylko w jednym konkretnym tekście, jest naruszeniem prawa i może mieć przykre konsekwencje, łącznie z procesem cywilnym i zapłatą odszkodowania.

Prawa autorskie i możliwość ponownego wykorzystania zdjęcia reguluje licencja. W bankach zdjęć i na stockach spotkasz się z kilkoma rodzajami licencji:

  • CC0 – taka licencja oznacza, że możesz ponownie wykorzystać dane zdjęcie w celu prywatnym lub komercyjnym. Zdjęcie może być również modyfikowane.
  • CC-BY – tak oznaczone zdjęcie również możesz wykorzystać w celu komercyjnym, jednak obowiązkowo musisz wskazać autora. Możliwość edycji zdjęcia również może być ograniczona.
  • CC-NY – ten typ licencji wskazuje na to, że zdjęcie możesz wykorzystać tylko w celach prywatnych (niekomercyjnych). Możesz je edytować i przetwarzać, ale obowiązkowo musisz wskazać autora.

Jak należy rozumieć „wykorzystanie komercyjne”? Najkrócej ujmując, jest to każdy projekt, za który otrzymasz zapłatę lub z którego twój zleceniodawca będzie czerpał korzyści majątkowe.

 

Darmowe stocki i banki zdjęć z licencją CC0 dla copywriterów

W sieci funkcjonuje sporo banków zdjęć, stocków i agregatów, na których znajdziesz zarówno płatne, jak i darmowe materiały. Darmowe stocki mają może mniejszy wybór fotografii, jednak ich jakość jest zbliżona do stocków komercyjnych, dlatego zanim zdecydujesz się na inwestycję np. w fotografie z Shutterstock lub AdobeStock, śmiało możesz korzystać z darmowych źródeł.

 

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 – powyżej 1500 zdjęć

Duże banki zdjęć dają ci gwarancję, że znajdziesz w nich perfekcyjną ilustrację do tekstu na każdy temat. Im większy stock, tym więcej dostępnych kategorii i tym łatwiej będzie ci dopasować zdjęcie.

Freerange stock
Ponad 70.000
KLIK
Specjalność: zdjęcia możesz wyszukiwać również ze względu na licencję: freerange lub CC0. Uwaga: aby pobrać zdjęcie, musisz się zarejestrować.

ISO republic
Ok. 5000 zdjęć
KLIK
Specjalność: wśród kategorii znajdziesz transport i tekstury.

Morguefile
Ponad 3500 zdjęć
KLIK
Specjalność: ten bank zdjęć oferuje nietypową możliwość zamówienia fotografii z motywem, którego nie udało ci się znaleźć w ich zasobach. Oprócz darmowych zdjęć Morguefile oferuje też możliwość wyszukania fotografii na komercyjnych stockach.

Darmowe banki zdjęć i stocki z fotografiamii z licencją CC0 dla copywriterów

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 dla początkujących freelancerów – banki ze zdjęciami: powyżej 1500 zdjęć

LibreStock
Ponad 4000 zdjęć
KLIK
Specjalność: LibreStock to bardziej agregator niż bank zdjęć, jednak jako wyszukiwarka darmowych zdjęć na licencji CC0 sprawdza się nieźle.

NegativeSpace
Ok. 4000 zdjęć
KLIK
Specjalność: jeden z niewielu stocków, gdzie znajduje się osobna kategoria na zdjęcia typograficzne.

Pexels
Ponad 25.000 zdjęć
KLIK
Specjalność: jeden z ciekawszych stocków. Oprócz banku zdjęć udostępnia też darmowe video oraz aktywizuje społeczność fotografów za pomocą konkursów z nagrodami.

PicJumbo
Ok. 3000 zdjęć
KLIK
Specjalność: ten stock ma dwie nietypowe funkcje: możliwość pobrania wszystkich zdjęć za wyznaczoną przez ciebie opłatą oraz opcję wyszukania obrazów podobnych do wybranego.

Darmowe banki zdjęć i stocki z fotografiamii z licencją CC0 dla copywriterów

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 dla początkujących freelancerów – banki ze zdjęciami: powyżej 1500 zdjęć

Pikwizard
Ponad milion
KLIK
Specjalność: jeden z największych darmowych stocków w sieci, który oprócz niewyczerpanych ilości zdjęć oferuje również darmowe video. Uwaga: zdjęcia darmowe sąsiadują ze zdjęciami premium, co utrudnia wyszukiwanie.

Pixabay
KLIK
Specjalność: Pixabay długo był najpopularniejszym stockiem w sieci. Dziś daje możliwość wyszukiwania zdjęć – nie najlepszej jakości – ale również grafik wektorowych i video.

SplitShare
KLIK
Specjalność: znajdziecie tu kilka nietypowych kategorii zdjęć: bokeh, rozmyte tła, mock-upy i zdjęcia animowane.

SkitterPhotos
Ponad 6000 zdjęć
KLIK
Specjalność: zdjęcia na tym stocku mają trochę amatorski charakter. Pod fotografią widoczna jest liczba pobrań, co pozwala ocenić, z jak dużym prawdopodobieństwem zobaczysz to samo zdjęcie u konkurencji.

StockSnap
KLIK
Specjalność: bardzo szczegółowy podział na kategorie i kolekcje.

Unsplash
KLIK
Specjalność: niedawno na stocku pojawiła się nowa kategoria zdjęć, poświęcona zrównoważonemu rozwojowi.

Wunderstock
Ponad 100.000 zdjęć
KLIK 
Specjalność: korzystając z Wunderstock koniecznie zwróć uwagę na licencję: stock oferuje kilka typów licencji, również CC0. Oprócz tego stock ma wbudowane narzędzia do automatycznej edycji (zmiany rozmaru, przycięcia, dodania filtrów itp) przed pobraniem fotografii.

 

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 – do 1500 zdjęć

Jeśli przeraża Cię nadmiar i konieczność dokonywania wyboru spośród dziesiątek zdjęć wyszukanych w odpowiedzi na jedno zapytanie, skorzystaj z mniejszych banków zdjęć. W sieci funkcjonują nie tylko gigantyczne banki z tysiącami darmowych fotografii – mniejsze stocki również mają ciekawe zbiory, które łatwiej przejrzysz pod kątem szybkiego wyboru.

Kaboom
Ponad 1500 zdjęć
KLIK
Specjalność: ciekawy stock, gdzie oprócz darmowych zdjęć możesz przeglądać także całe sesje fotograficzne. Oprócz „zwykłych” kategorii do twojej dyspozycji jest także wyszukiwanie kolorem.

LibreShot
1500 zdjęć
KLIK
Specjalność: Libreshot to ciekawostka: jest to prywatny stock, zawierający zdjęcia Martina Vorela, 38-letniego specjalisty SEO i fotografa

Darmowe banki zdjęć i stocki z fotografiamii z licencją CC0 dla copywriterów

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 dla początkujących freelancerów – banki ze zdjęciami: do 1500 zdjęć

Life of Pix
Ponad 1500 zdjęć
KLIK
Specjalność: oprócz zdjęć dostępne są także darmowe video.

Magdeleine
Ok. 1500 zdjęć
KLIK
Specjalność: początkowo stock był prywatnym źródłem zdjęć jednej fotografki, jednak z czasem pojawiły się tam również specjalnie dobrane prace innych twórców. Wszystkie wyróżnia jeden typ estetyki.

MyStockPhotos
Ok. 1200 zdjęć
KLIK
Specjalność: ten stock wspiera WordPress: oprócz zdjęć dostępne są także płatne themes i dodatki do blogów.

 

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 – od kilkuset do ponad 500 zdjęć

Czy warto korzystać z małych banków zdjęć? Dla kogo są one przeznaczone? Mniejsze stocki to zazwyczaj staranniej wybrane fotografie, często autorstwa jednego fotografa lub kolekcja zdjęć operująca jednym motywem.

DesignersPics
Ok. 300 zdjęć
KLIK
Specjalność: to chyba jedyny stock, na którym można znaleźć kategorię „bez kategorii” 🙂

Freely
Ok. 300 zdjęć
KLIK
Specjalność: sporo obrazów o tematyce religijnej i modlitewnej.

Getrefe
Ponad 500 zdjęć
KLIK
Specjalność: oprócz pobierania zdjęć możesz tu również zacząć sprzedawać swoje fotografie.

Darmowe banki zdjęć i stocki z fotografiamii z licencją CC0 dla copywriterów

Darmowe stocki ze zdjęciami na licencji CC0 dla początkujących freelancerów – banki ze zdjęciami: ok. 500 fotografii

Gratisography
Ok. 800 zdjęć
KLIK
Specjalność: n niewielki stock, na którym znajdziesz nietypowe kolekcje: zabawnych zwierzątek, zakręconego jedzenia, artystycznej architektury i…fantastycznie dziwnych ludzi.

Realistic Photo
Ok. 500 zdjęć
KLIK
Specjalność: blog na Tumblr. W opisie stocka najdziecie informację, że jest aktualizowana co tydzień o siedem nowych zdjęć, jednak liczba zdjęć nie powiększa się aż tak spektakularnie. Realistic Photo nadrabia za to jakością.

Vintage Stock Photos
Mniej niż 200 zdjęć
KLIK
Specjalność: ten nietypowy stock zawiera tylko zdjęcia vintage i retro, od wczesnych lat 60. do lat 90. Jeśli szukasz starych zdjęć europejskich miast, ludzi, codziennych sytuacji, ten niewielki zbiór to strzał w dziesiątkę.

 

A z jakich stocków i banków darmowych zdjęć Ty korzystasz? Pominęliśmy jakieś znane Ci źródła zdjęć? Koniecznie napisz nam o tym w komentarzu!