Co sprawia, że strona www jest atrakcyjna i przyciąga odbiorców? Odpowiedzi nasuwają się same: musi być czytelna, przyjazna pod względem UI oraz UX i szybko się ładować.
Prosta w obsłudze i przejrzysta strona nie zatrzyma nikogo na dłużej, jeśli nie będzie na niej atrakcyjnego contentu, w tym również obrazów i treści multimedialnych.

Odpowiednie elementy graficzne i pliki takie jak video czy animacje mogą przenieść twoją witrynę na zupełnie nowy poziom. Analogicznie zdjęcia słabej jakości sprawiają, że nawet najlepszy design traci na atrakcyjności. Gdzie zatem szukać darmowych dodatków do stron www na licencji CC0?

Najlepsze źródła dla freelancerów

Darmowe źródła dla freelancerów

Z pewnością przy niektórych projektach będziesz projektować elementy przeznaczone do tej jednej realizacji. Nie oznacza to jednak, że musisz wyważać otwarte drzwi i poświęcać czas np. na stworzenie całych zestawów ikon. W takich sytuacjach warto wiedzieć, gdzie szukać materiałów, które zastąpią placeholdery lub posłużą do przygotowania mock-upu, który podbije serce klienta, a tobie pozwolą zaoszczędzić sporo czasu.

Darmowe grafiki na licencji  CC0 mogą ci także posłużyć, jeśli chcesz prowadzić bloga, uatrakcyjnić swoje portfolio lub szukasz pomysłu na odświeżenie strony www. W sieci znajdziesz sporo stocków z grafikami, plikami PSD lub brushami czy plikami video, jednak problemem staje się samo przejrzenie wszystkich propozycji.
Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla ciebie listę źródeł wartych zapamiętania. Nie wszystkie będą wyglądały znajomo, ale gwarantujemy, że ich jakość cię nie zawiedzie.

 

Stocki/banki darmowych zdjęć

Takich stron, jak Pixabay czy Unsplash nie trzeba nikomu przedstawiać – korzystają z nich blogerzy, marketerzy i content managerzy, którzy potrzebują zdjęć dobrej jakości. Największą zaletą stocków jest to, że zamieszczone tam zdjęcia są na licencji CC0, czyli możesz dowolnie je zmodyfikować i wykorzystać w celach komercyjnych.

Jaką wadę mają darmowe stocki? Szybko zauważysz, że najpopularniejsze zdjęcia pojawiają się na dziesiątkach blogów i serwisów, w materiałach reklamowych i promocyjnych, w kampaniach w mediach społecznościowych…

Najlepsze źródła dla freelancerów - zdjęcia

Darmowe zdjęcia dla freelancerów

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, możesz skorzystać z płatnych banków zdjęć, takich jak Shutterstock, Adobe Stock czy Depositphotos – najtańszy z wymienionych. Szukasz bardziej ekonomicznego rozwiązania? Zaprzyjaźnij się z mniej popularnymi stockami.

 • PikWizard to stock, który liczy sobie ponad 100 tysięcy zdjęć, z czego 1/5 znajduje się w nim na wyłączność. Sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli szukasz zdjęć portretowych – docenią to blogerzy oraz ci webmasterzy, którzy pracują nad stronami www dla firm usługowych.
 • StockSnap.io to adres, który warto zapamiętać, jeśli zależy ci na tym, aby szybko wybrać dobre zdjęcie. Szczegółowa lista kategorii pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy szukaniu odpowiedniej fotografii.
 • Librestock to coś więcej niż stock. Librestock działa jak agregator, w którym przeszukasz jednocześnie wiele banków zdjęć. Zapamiętaj ten adres, jeśli musisz szybko wyszukać kilka zdjęć, a zależy ci na czasie.

 

Darmowe grafiki wektorowe: tła, infografiki, ilustracje, szablony

Każdy projektant od czasu do czasu potrzebuje elementów graficznych. Mogą to być pliki typu patterns, które możesz wykorzystać jako tło dla strony; szablony do materiałów okolicznościowych, jak akcje promocyjne, zaproszenia czy bannery na stronę, a wreszcie dziesiątek małych ilustracji, z których stworzysz infografikę.

Najlepsze źródła dla freelancerów - pliki wektorowe

Darmowe grafiki wektorowe dla freelancerów

Projektowanie wszystkie od podstaw może być sporym wyzwaniem, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać darmowych plików wektorowych na licencji CC0. Jako pierwszy na pewno przyjdzie ci na myśl Freepik, Vecteezy lub Free Vector. Alternatywą są także stocki, na których możesz szukać również tego typu plików, na przykład Pixabay.

W tym zestawieniu warto wspomnieć również VectorStock, który jest bankiem komercyjnym, ale część z jego zbiorów dostępna jest w wersji darmowej – tutaj.

 

Darmowe grafiki rastrowe: pliki PSD i templatki

Gotowe templatki i takie elementy graficzne jak patterns i tekstury w formacie .psd sprawiają, że tworzenie projektów w Photoshop staje się łatwiejsze. Pozwala ci też zaoszczędzić trochę czasu i sił twórczych na wykonanie kluczowych elementów – czasochłonne tła, tekstury i drobne dodatki pobierzesz z komercyjnych stron.

Pliki .psd znajdziesz na wielu stockach graficznych, które łączą materiały wektorowe i rastrowe, takie jak wspominany już Freepik. Na rynku funkcjonuje również kilka stron, które specjalizują się w plikach przeznaczonych do używania z Photoshop.

Najlepsze źródła dla freelancerów - pędzle Photoshop

Darmowe pliki .psd dla freelancerów

 • Free PSD Files to bardziej strona www typu blog niż klasyczny bank grafik. Warto przejrzeć zamieszczone na niej pliki: „stock” jest mało znany i masz szanse znaleźć na nim ciekawe materiały. Zerknij także na listę podobnych stron umieszczoną pod kategoriami.
 • 365 PSD wbrew temu, co sugeruje nazwa to stock… głównie z wektorami – jest ich tu ponad 55 tysięcy. Zbiór darmowych plików .psd to ponad 5,5 tysiąca plików.
 • PNG tree  nie zniechęcaj się „polskawą” wersją językową strony. Korzystanie z wyszukiwarki może być trochę podchwytliwe, ale sama kolekcja warta jest przejrzenia. Jeśli chcesz skorzystać z pliku jako użytkownik „free”, konieczne będzie podanie źródła.
 • All Free Download to nieco mniejszy stock niż 365 PSD, ponieważ liczy sobie niecałe 5 tysięcy plików, ale pogrupowanych w znacznie bardziej przyjazne kategorie.
 • Free PSD Flyer to miejsce, które musisz znać, jeśli potrzebujesz szybkiego projektu ulotki – klubowej, okolicznościowej, sezonowej, sportowej, biznesowej – katalog jest spory.

 

Darmowe grafiki rastrowe: pędzle Photoshop

Pędzle to chyba ten element, który najbardziej pociąga początkujących użytkowników Photoshop. Ich różnorodność oraz możliwości, jakie dają, są niemal nieograniczone. Gdzie znajdziesz darmowe brushe z licencją CC0? Najpopularniejsze źródło to oczywiście Brusheezy i Brushlovers, ale masz również alternatywy.

Najlepsze źródła dla freelancerów - pędzle

Darmowe pliki pędzle Photoshop dla freelancerów

 • Fbrushes to stock poświęcony tylko dodatkom do Photoshop. Oprócz pędzli znajdziesz tu także kolekcję wzorów i tekstur
 • 1001 free downloads – brushe podobnie jak Fbrushes jest kopalnią dodatków. Oprócz pędzli zgromadzono tu również zdjęcia, wektory, fonty, ikony, tapety, pędzle, style, gradienty, wzory, tekstury i pliki clipart.
 • Template.net: 50 brushy to w rzeczywistości wpis, który stanowi kolekcję interesujących pędzli dobrych jako początek kolekcji.

 

Darmowe dodatki do stron www: zestawy flat icons

Każda strona www wymaga dziesiątek ikonek: symboli rejestracji, wysyłki maila, elementów wyróżniających, oznaczeń użytkownika – lista zależy tylko od twojej kreatywności. Zaprojektowanie całego zestawu może być jednak czasochłonne i frustrujące, dlatego w projektach możesz śmiało wykorzystać gotowe zestawy flat icons.

Najlepsze źródła dla freelancerów - ikonki

Darmowe ikonki dla freelancerów

Te małe grafiki wpływają na to, jak będzie odbierana cała strona, ale nie są najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej. Nawet jeśli użytkownik zobaczy ten sam zestaw na inne stronie, prawdopodobnie w ogóle ich nie rozpozna.

 

Dodatki do zdjęć: darmowe akcje Photoshop i presets

Nie zawsze musisz używać stockowych fotografii. Jeśli odpowiadasz za content na stronie lub blogu firmy, a do twoich zadań oprócz przygotowania unikatowej treści należy zrobienie zdjęć wiesz, że coś może pójść nie tak. Czasem jest to nie dość ciepłe światło, czasem potrzebny jest trochę bardziej spektakularny efekt.

Najlepsze źródła dla freelancerów - akcje Photoshop

Darmowe pliki akcje Photoshop dla freelancerów

Możesz oczywiście eksperymentować z ustawieniami, filtrami i efektami, ale możesz też skorzystać z darmowych prestest i akcji Photoshopa.

Tutaj znajdziesz darmowe akcje Photoshop ze strony Fix the Photo. Oprócz akcji Ps na stronie możesz pobrać również presets i profiles Lightroom.

Tutaj znajdują się darmowe presets z strony Free Presets.

 

Dodatki do stron www i projektów graficznych: fonty

Popularny żart głosi, że fontów nigdy nie jest za dużo, ale w projektach i tak używasz zaledwie promila swojej kolekcji.

Typografowie są zgodni, że w projekcie możesz wykorzystać maksymalnie dwa-trzy fonty, aby uniknąć wizualnego chaosu. Zwolennicy minimalizmu udowodnią z kolei, że np. w publikacjach książkowych wystarczy… jeden krój, ale o wielu odmianach (bold, semi bold, bold italic itd.), aby uzyskać doskonałe efekty.

Najlepsze źródła dla freelancerów - fonty

Darmowe fonty dla freelancerów

Jeśli ty też nie odmawiasz sobie przyjemności oglądani, ściągania i eksperymentowania z nowymi krojami, nie musisz ograniczać się do daFont i 1001 free fonts. Darmowe propozycje znajdziesz także na stronach poniżej. Koniecznie pamiętaj, aby przed użyciem fontu sprawdzić jego licencję!

 

Darmowe video

Pokochaliśmy video i wciąż są one chętnie wykorzystywane na stronach www jako ciekawy dodatek, który sprawia, że witryna staje się atrakcyjniejsza i bardziej dynamiczna.

Aby umieścić video na stronie swojej lub klienta nie potrzebujesz całego dnia zdjęciowego, ekipy filmowej ani kosztownego sprzętu. Na kilku stockach znajdziesz także darmowe filmiki i krótkie pliki video.

Najlepsze źródła dla freelancerów - video

Darmowe pliki video dla freelancerów

 • Videvo to kolekcja video, muzyki i dźwięków, które możesz wykorzystać za darmo w swoich projektach. Filmy znajdziesz tu w jakości HD oraz 4K.
 • Videezy to w gruncie rzeczy stock komercyjny, ale wciąż możesz znaleźć na nim wiele plików video z oznaczeniem licencji CC0.
 • MixKit to ciekawa strona, na której znajdziesz również pliki muzyczne oraz templatki Adobe Premiere Pro.
 • Coverr
 • Dareful Free 4K Stock Video
 • Vidsplay

Darmowe video znajdziesz również na stronach popularnych stocków, takich jak Pexels – ich kolekcję video znajdziesz tutaj.

 

Darmowa muzyka

Większość użytkowników ma alergię na strony, które wykorzystują automatycznie odtwarzaną muzykę, ale od czasu do czasu pliki dźwiękowe mogą ci się przydać – na przykład jako tło do video produktowego, explainera lub animacji. Chociaż ten rodzaj stocków nie jest tak popularny jak banki zdjęć, jednak wciąż można znaleźć kilka interesujących kolekcji.

Najlepsze źródła dla freelancerów - audio

Darmowe pliki audio dla freelancerów

Pliki dźwiękowe i efekty możesz znaleźć na wymienionych wyżej stockach poświęconych video, ale w sieci można znaleźć również kilka stron poświęconych tylko dźwiękom i muzyce na licencji CC-BY lub CC0.

 • Free Stock Music to jedyna w całości darmowa strona z plikami dźwiękowymi. Zwróć uwagę, że możesz wykorzystać pobrane ścieżki tylko na licencji CC-BY (z oznaczeniem autora/pochodzenia).
 • Audioblocks jest serwisem płatnym, który oferuje również video i zdjęcia.
 • Bensound umożliwia pobranie darmowych utworów, ale z ograniczoną możliwością wykorzystania i z koniecznością oznaczenia pochodzenia/autorstwa (CC-BY). Możliwy jest także zakup licencji.

 

A jakie źródła pomocne dla grafików i webdesignerów ty znasz? Zostaw nam swoje pomysły w komentarzu!