Aplikacje na telefon są jedną z najważniejszych gałęzi IT. Wbrew pozorom, aby zaprojektować aplikacje, nie musisz mieć umiejętności programowania na jakimś specjalistycznym poziomie.

 

Programy do tworzenia prototypów

Programy do tworzenia prototypów

 

Mamy dobrą informację. Są już serwisy, które pomagają w tworzeniu aplikacji, stron www oraz programów. Jeżeli natomiast jesteś koderem i chcesz stworzyć od podstaw swoją aplikację mobilną, to poniżej prezentujemy listę programów do tworzenia prototypów aplikacji mobilnych na różne systemy operacyjne.

 

Aplikacje i narzędzia do tworzenia prototypów- strony czy warstwy?

Narzędzia do tworzenia prototypów aplikacji mobilnych funkcjonują w oparciu o strony lub warstwy. Aplikacje, w których budujesz prototyp na podstawie stron, opierają się na tym, że tworzysz następne screeny, które łączysz hotspotami lub przyciskami. Uderzenie w przycisk będzie się przenosić z jednego ekranu do następnego. Do wyboru są różne przejścia pomiędzy ekranami. Może być to na przykład przenikanie lub przewijanie. Narzędzia, które działają na stronach, są wygodne, gdy wiesz dokładnie, z ilu ekranów, będzie złożona Twoja aplikacja.

Natomiast w aplikacjach do tworzenia prototypów, które opierają się na warstwach, każdy element interfejsu można swobodnie zmieniać. Na przykład przez tapnięcie, przeciągnięcie lub animację. Określanie położenia oraz funkcji każdego elementu aplikacji osobno jest bardzo czasochłonne. Może zająć tyle, ile napisanie całego kodu do niej. Tego rodzaju program do tworzenia prototypów najlepiej jest stosować do przetestowania nowego typu interakcji lub animacji.

 

Programy do tworzenia prototypów aplikacji

1. Proto.io

Ta aplikacja funkcjonuje w systemie przeciągnij-i-upuść. Listy wartości i przyciski pozwalają na dopracowanie szczegółów Twojego projektu. Biblioteka Proto.io ma w sobie bardzo wiele gotowych elementów UI. Niektóre z nich można edytować. Poza pracą na warstwach jest również możliwość działania ze stronami. Projekt może być udostępniany w postaci linka lub prototypu na aplikacjach iOS, czy Android. Niestety nie ma możliwości edytowania projektu w czasie rzeczywistym.

2. Facebook Origami/Avocado

Origami to dodatek do Quartz, narzędzia deweloperskiego Apple. W Quartz Composer można tworzyć programy przez łączenie ścieżek, z których każda ma swoją rolę. Origami jest zbiorem kilku ścieżek, które są odpowiedzialne za stronę wizualną oraz design UI. Origami zostało opracowane przez projektantów Facebooka. Bazuje na środowisku Quartz. Zaletą tego programu jest to, że daje możliwość śledzenia zmian w czasie rzeczywistym.