Coraz więcej osób interesuje się DP (Digital Painting), czyli rysunkiem cyfrowym. Istotne jest jednak to, żeby wiedzieć od czego zacząć, w szczególności, że tego rodzaju hobby potrafi być bardzo drogie. Wymienimy najlepsze według nas programy do tej formy artystycznej, jak i na jakie opcje tabletów zwracać wyjątkową uwagę.

 

Digital painting - jak zacząć?

Digital painting – jak zacząć?

Najlepsze programy do digital paintingu

 

1. Adobe Photoshop

Warto tutaj wymienić: Adobe Photoshop, Painter oraz Open Canvas. Adobe Photoshop jest odpowiedni do tego rodzaju rysunków, ale o wiele bardziej sprawdzi się przy obróbce zdjęć i tworzeniu tworzenia grafiki typu Photomanipulacje. To prawda, że ma w sobie wiele przydatnych filtrów, pluginów i pędzli, ale niestety posiada bardzo słabe narzędzia do rysowania. Z tego względu jesteśmy zmuszeni ściągnąć różnego typu pędzie, które są stworzone do digital paintingu i wypróbowywać ich możliwości, co jest bardzo czasochłonne. W Photoshopie bardzo trudno jest odwzorować na przykład efekty malowania węglem lub farbami olejnymi. Ten program może być, naszym zdaniem, wykorzystywany tylko i wyłącznie do dekorowaniu już skończonej pracy oraz do poprawienia kolorystyki, światła i innych tego rodzaju efektów.

 

2. Corel Painter

Corel Painter jest następnym gigantem w świecie grafiki komputerowej. Jest to program przeznaczony tylko i wyłącznie do digital paintingu. Posiada zarówno doskonałe funkcje, jak i narzędzia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrealizować wspaniałe projekty. Jego narzędzia bardzo dobrze odwzorowują rysowanie węglem, farbami różnego rodzaju, ołówkiem, kredkami, flamastrem, oraz innymi przyrządami do rysowania. Niestety jest to bardzo kosztowny program, ponieważ kosztuje w granicach 3-4 tysięcy. Wiele osób, po prostu nie może sobie na niego pozwolić. Oczywiście można sobie ściągnąć wersję testową, która jest dostępna na polskiej stronie tego programu. Jest doskonały do rozpoczęcia z nim przygody z rysunkiem cyfrowym.

 

3. Open Canvas

Open Canvas, podobnie jak Corel Painter to program wykorzystywany głównie do digital paintingu. Ma mniej narzędzi niż jego komercyjny rywal, ale są one dobrej jakości. Jest niestety trochę trudniejszy w obsłudze niż poprzednik i mówiąc bardzo delikatnie nie jest tani. Mimo wszystko jest mniej kosztowny niż Corel Painter i również można pobrać jego wersję tekstową. Jednak nie ma w niej dostępu do zapisu kolekcji pędzli, gradientów oraz tekstur tonujących. Jest prawie tak samo dobry jak Corel Painter. Który z tych programów uważasz za najlepszy?