Matematyka to dziedzina, która często wprowadza konflikty wśród osób związanych z branżą IT. Jedni zmniejszają jej znaczenie w pracy programisty, inni podkreślają jej dużą rolę i ważny wkład matematyki w informatykę. Jaka jest prawda?

 

Czy matematyka jest potrzebna programiście?

Czy matematyka jest potrzebna programiście?

Czy programiście niezbędna jest matematyka?

Pionier informatyki, Holender Edsger Wybe Dijkstra, gdy odbierał w 1972 roku nagrodę Turinga powiedział, że zaletą kompetentnego programisty jest miłość do matematyki. Nawet jeżeli ten wybitny naukowiec powiedział to trochę na wyrost, to prawdą jest to, że znajomość matematyki nie będzie dla nikogo przeszkodą w programowaniu. Może jedynie pomóc. Z drugiej strony, to, że ktoś jest dobrym matematykiem nie znaczy wcale, że poradzi sobie z programowaniem. Zacznijmy jednak od tego, jak to wygląda na poziomie szkolnictwa wyższego.

 

Matematyka w edukacji informatycznej

Matematyka jest elementem kształcenia przyszłych programistów. Część uczelni przywiązuje bardzo dużą wagę do tego przedmiotu. Natomiast inne trochę mniejszą. Jednak matematyka na studiach wyższych jest zawsze. W szczególności dotyczy to pierwszych dwóch lat. Studenci uczą się takich przedmiotów, jak: statystyka i metody probalistyczne, analiza matematyczna, metody elementów skończonych, algebra liniowa, czy matematyka dyskretna. Matematykę trzeba zaliczyć, żeby skończyć studia.

 

Gdzie matematyka się przyda, a kiedy nie jest ona potrzebna?

Trudno jest wyobrazić sobie programistę, który nie posiada matematycznych zdolności, w szczególności umiejętności logicznego myślenia. Pozwala ona nie tylko szybko przyswajać wiedzę, ale też wyciągać wnioski i analizować problemy programistyczne. Jest również pomocna w ich rozwiązywaniu.

Wymagany poziom znajomości matematyki jest zależny od zajmowanego stanowiska. Przykładowo w developmencie aplikacji webowych doskonała znajomość matematyki nie jest potrzebna, bo wiele procesów jest zautomatyzowanym i nie ma tutaj już do rozwiązania żadnych problemów, które wymagałyby wiedzy matematycznej. Developer może skoncentrować się wyłącznie na wprowadzaniu tych rozwiązań oraz na optymalizacji.

Natomiast matematyka z pewnością przyda się przy tworzeniu gier komputerowych, ponieważ trzeba tam wprowadzać różne zjawiska fizyczne lub programować silnik graficzny do generowania obrazów 3D. Macierze i wektory są wykorzystywane przy analizie obrazu. Algebra przyda się w kinematyce i przy kolizjach. Matematyka jest potrzebna również przy pisaniu bardzo skomplikowanych programów. Naprawdę trudno przed nią uciec, gdy zamierza się zostać dobrym programistą.