Gdy składasz zlecenie w drukarni, to musisz zadbać o właściwe przygotowanie pliku do druku. Dopilnowanie kilku szczegółów sprawi, że zlecony wydruk w całości odwzoruje zrobiony przez Ciebie projekt.

Jak przygotować projekt do druku?

Jak przygotować projekt do druku?

 

Przygotowanie projektu do druku pod względem technologicznym

 

Właściwie przystosowany plik do druku nie może brać pod uwagę tylko Twoich oczekiwań. Wszystkie jego parametry, zaczynając od formatu, przez przestrzeń kolorystyczną, a kończąc na nafarbieniu, powinny odnosić się do technologii druku, która jest stosowana przez wybraną przez Ciebie drukarnię. Oczywiście, że plik przygotowany do druku na ploterze, nie spełnia oczekiwań innych technologii drukarskich, na przykład druku HP Indigo. Z tego względu zanim przystąpisz do ostatecznego formatowania pliku, musisz się dowiedzieć, z jakich technologii lub maszyn drukarskich korzysta wybrana przez Ciebie drukarnia.

 

Format pliku

Pierwszą sprawą jest format, w jakim musi być zapisany projekt do druku. Z uwagi na różne wersje oprogramowania graficznego stosowanego przez grafika i drukarnię zapisanie pliku we właściwym formacie pozwoli nie popełnić błędów przy jego dalszej eksploracji.

 

Czy najlepszy będzie PDF?

Zazwyczaj wykorzystywanym formatem projektu do druku jest PDF. Umożliwia on zapis grafiki wektorowej. Ma to wyjątkowe znaczenie, gdy przesłany do drukarni projekt ma być drukowany w rozmaitych rozmiarach. Zmiana rozmiaru grafiki nie ma negatywnego wpływu na jej jakość. Wysoka jakość pliku graficznego zachowuje się też w chwili jego eksportu z programu graficznego do formatu PDF. Z tego względu ten format jest polecany do zapisu większości projektów przeznaczonych do wydruku.

 

A może lepszy będzie JPG lub TIFF?

Pozostałymi formatami, które są akceptowane przez drukarnie są formaty JPG oraz TIFF. Pierwszy z nich umożliwia sporą kompresję plików graficznych. Jednak razem ze zmniejszającym się rozmiarem pliku spada jakość zapisanej grafiki. Znaczy to, że przesłane przez Ciebie do drukarni zdjęcie, może zostać wydrukowane w bardzo słabej jakości. Jego wadą jest też brak możliwości zapisu fizycznych rozmiarów plików. Nie nadaje się do druku wielkoformatowego. Natomiast TIFF jest formatem zapisu grafiki rastrowej. Pliki w tym formacie posiadają wiele informacji. Kompresja nie naraża ich na straty na jakości.

 

Pomocne narzędzia

Jeżeli przygotowanie projektu do druku sprawia Ci trudność, to zawsze możesz skorzystać z specjalnych szablonów udostępnianych przez drukarnie. Najczęściej znajdują się one na jej stronie internetowej.