Ewolucja nowoczesnych technologii przyniosła ludziom wymierne korzyści i ułatwiła im życie. Budowanie strony internetowej zwykle wymaga znajomości języków programowania jednak dziś każdy może stworzyć stronę internetowa nie mając żadnego zaplecza informatycznego gdyż z pomocą przychodzą kreatory stron internetowych.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z kreatora stron internetowych lub zatrudnić programistę poznaj różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

Kreator stron internetowych: co to jest?

Jest to oprogramowanie wyposażone we wstępnie stworzony kod, funkcje oraz wbudowane szablony, które służą do tworzenia stron internetowych przy pomocy prostego interfejsu. Najważniejsze jego elementy to:

 • Panel zawierający podgląd witryny, dzięki czemu możesz zobaczyć efekt zmian po ich wprowadzeniu. Panel często posiada funkcję „przeciągnij i upuść”, która umożliwia budowanie strony poprzez przeciąganie jej elementów niczym klocków na obszar roboczy.
 • Opcje stylizacji, zawierające ustawienia umożliwiające między innymi zmianę kolorów, czcionek, tła etc.
 • Funkcje tworzenia lub usuwania zawartości stron na przykład postów na blogu, zarządzania sklepem, instalowania dodatkowych funkcji i nie tylko.
 • Szablony, zwane również motywami będące gotowymi projektami stron internetowych. Użytkownicy mogą wybrać szablon jako domyślny układ swojej witryny lub wykorzystać jako punkt wyjścia do dalszego dostosowywania jej do swoich potrzeb.
 • Dzięki kreatorowi masz możliwość stworzenia podstawowej witryny w zaledwie 30 minut, a większość niezbędnych aktualizacji odbywa się przy pomocy jednego kliknięcia.
 • Kreatory stron internetowych mogą działać offline jako programy, które pobierasz i instalujesz na swoim komputerze. Do innych uzyskujesz dostęp przez przeglądarkę po połączeniu się z Internetem. Jedne są bezpłatne, inne wymagają wykupienia subskrypcji, aby z nich korzystać.

Wady kreatorów stron www

 • Ograniczenia w zależności od pakietu, który wykupisz. Na przykład witryna może być ograniczona do użytku osobistego i mieć tylko określoną liczbę stron. Bardziej zaawansowane funkcje oraz aktualizacje może wymagać dodatkowych opłat.
 • Brak możliwości edycji lub eksportu kodów, w rezultacie jesteś zobowiązany do korzystania z motywów platformy tak jak tysiące innych użytkowników, przez co Twoja strona internetowa traci swoją wyjątkowość.
 • Dodatkowo płatne narzędzia do optymalizacji wyszukiwania.
 • Ograniczona pojemność magazynowa w zależności od opłaconego pakietu,
 • Tworzenie i zarządzanie witryną wymaga Twojego czasu i zaangażowania.

Alternatywa dla kreatora stron www: web devloper

Profesjonalni twórcy stron internetowych nie używają kreatorów stron internetowych. Zamiast tego budują Twoją witrynę od podstaw. Jest ona dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeby, celów i strategii biznesowej. Twoja strona będzie unikalna, dzięki czemu zwiększysz swoją wiarygodność.
Deweloper zadba również o optymalizację pod kątem wyszukiwarek. oraz konwersji odwiedzających, by zwiększać sprzedaż. Jedną z głównych korzyści zatrudnienia Web developera jest to, że możesz cieszyć się ciągłym wsparciem technicznym.

Współpraca z web developerem: wady i zalety

 • Stworzenie witryny od podstaw zajmie sporo czasu (średnio od dwóch do sześciu tygodni).
 • Strona będzie wymagała konserwacji i ręcznych aktualizacji. Oznacza to, dodatkowe opłaty za wsparcie techniczne.
 • Programista będzie zarządzał stroną, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas, jednak będzie Cię kosztować znacznie więcej niż subskrypcja kreatora stron.

 

Podsumowując, zarówno kreatory jak i profesjonalni programiści stron internetowych mogą zapewnić Ci działającą witrynę internetową. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze jednego z nich, są cele, które chcesz osiągnąć. Jeśli zamierzasz zbudować stronę osobistą lub niekomercyjną, lepszym wyborem będzie kreatora stron internetowych, ale jeśli potrzebujesz strony internetowej, która pomoże Ci zwiększyć zasięg Twojej firmy, a tym samym poprawić sprzedaż rozważ zatrudnianie profesjonalnych programistów internetowych.