Email marketing to niezwykle efektywne narzędzie marketingu bezpośredniego idealne do celów informacyjnych i promocyjno-sprzedażowych. Pozwala szybko i niewielkim kosztem dotrzeć zarówno do małej, spersonalizowanej grupy klientów, jak i do szerokiego ogólnego  grona odbiorców oraz pozwala zmierzyć skuteczność kampanii reklamowych. Jednak wśród wielu wiadomości, które codziennie napływają do skrzynek odbiorczych klientów marketerzy co raz zastanawiają się, jak wynieść je na jeszcze wyższy poziom. W tym artykule przedstawimy najnowsze trendy w email marketingu, na które warto zwrócić uwagę.

Personalizacja ponad wszystko

Personalizacja email marketingu to niezwykle skuteczny zabieg, dlatego to właśnie na nią marketerzy stawiają największy nacisk. Klienci codziennie dostają mnóstwo wiadomości, dlatego też wysłanie jednakowych treści każdemu bez znajomości ich indywidualnych preferencji nie ma szans na sukces. Aby wiadomość dotarła do klienta, zainteresowała go i skłoniła do interakcji, koniecznie powinna znaleźć się w niej personalizacja i to już w tytule wiadomości lub w preheaderze. Z kolei użycie jej w treści wiadomości to absolutna konieczność. Spersonalizowane wysyłki emaili można tworzyć, dzięki śledzeniu zachowań klientów i zbieraniu informacji na temat tego, co dokładnie ich zainteresowało. 

Mierzenie CTR i OR nie będzie jedynym wyznacznikiem skuteczności kampanii emailingowej

Personalizacja emaili pokazuje, że zamiast większego wskaźnika otwarć OR czy wyższego wskaźnika CTR, czyli unikalnych kliknięć  jest ona o wiele bardziej skuteczna, ponieważ przekłada się na satysfakcję klientów. Choć większość markerów posiłkuje się właśnie takimi danymi to nie świadczą one jeszcze o skuteczności kampanii. W praktyce okazuje się bowiem, że ponad 60 % klientów nie kupuje od firm, które nie stosują personalizacji w swoich mailach. 

Automatyzacja emaili follow-up

W dzisiejszych czasach każdy prowadzi szybki tryb życia, dlatego klienci nie chcą otrzymywać niepotrzebnych wiadomości zbyt często oraz tych, które wcale ich nie interesują, dlatego tak ważna jest automatyzacja spersonalizowanych emaili. Dzięki niej można ustalić wysyłkę emaili nie tylko z dokładnością co do dnia i godziny, ale i uruchamiać ją w chwili, gdy użytkownik wykona określoną czynność. Mogą to być np. emaile powitalne, gdy użytkownik zapisze się do newslettera, wiadomości z podziękowaniem za zakup lub mierzące poziom zadowolenia klienta z zakupu. Tego rodzaju automatyzacja emaili follow up pozwala zaoszczędzić sporo pracy marketerom oraz budować pozytywne i długofalowe relacje z klientami. 

Interaktywność, która przyciąga uwagę

Aby wiadomości przyciągały uwagę i nie były nudne, zdecydowanie warto zwiększyć ich interaktywność. W prosty sposób można ożywić je poprzez dodanie GIF-ów, przycisków call to action, ciekawych zdjęć, ankiet, quizów, kontrolowanych przez klienta pokazów slajdów,  a nawet krótkich filmików. Takie wiadomości, które nie ograniczają się do samego teksu, mają niezwykłą siłę oddziaływania na klientów, dzięki czemu istnieje duża szansa, że zdecydują się oni podjąć kolejne akcje prowadzące do zakupów. 

Content produktowy dla zwiększenia sprzedaży

Dobry content produktowy to niezwykle skuteczne narzędzie związane ze sprzedażą usług lub produktów oferowanych przez daną firmę.  Jego główny trzon stanowią ciekawe i interesujące opisy konkretnej oferty zawartej w emailu, które nie tylko zachęcą do zakupów i budują wizerunek firmy jako eksperta, ale i są dokładnie dostosowane do oczekiwań i potrzeb klienta. Mając wiedzę o wcześniejszych zakupach klienta z łatwością można dotrzeć do niego ze spersonalizowanym contentem produktowym, dzięki któremu szybko podejmie on kolejne decyzje zakupowe.