Chcesz zostać freelancerem i zacząć pracować zdalnie, ale nie wiesz, czy twoje umiejętności są potrzebne i na jakie zlecenia możesz liczyć? Jeśli jesteś gotowy na zmianę branży, naukę nowych umiejętności i rozszerzenie swoich kompetencji copywritera, programisty lub grafika, zleceniodawcy na pewno się tobą zainteresują.

Dla wszystkich początkujących freelancerów przedstawiamy listę dziewięciu umiejętności, które obecnie są najbardziej poszukiwane na rynku pracy zdalnej. Jeśli zajmujesz się pisaniem tekstów, projektowaniem graficznym lub kodujesz, na pewno nie będą dla ciebie zaskoczeniem. Być może nawet rozwijasz już niektóre z nich w ramach hobby?

 

9 umiejętności poszukiwanych na rynku pracy zdalnej

Nowe umiejętności, których obecnie szukają zleceniodawcy, mają związek przede wszystkim z cyfryzacją mediów i rozwojem sieci społecznościowych. Nie oznacza to, że we wszystkich będziesz mistrzem, ale część z nich na pewno będzie dla ciebie znajoma.

 

Nowe umiejętności dla copywritera

Nowe umiejętności dla freelancerów - social media

Jak zostać copywriterem – jakie umiejętności są potrzebne

Zarządzanie mediami społecznościowymi
Jeśli twoim zadaniem jest prowadzenie kanału w mediach społecznościowych i przygotowywanie treści na różne platformy, możesz w naturalny sposób połączyć zadania copywritera z pracą social media managera.
Ten typ zadań wymaga dobrej znajomości specyfiki każdej z platform, sposobów, w jakie możesz je wykorzystać oraz rodzaju treści, które są najchętniej przyjmowane przez jej użytkowników.

 

Kampanie w mediach społecznościowych
Znajomość portali społecznościowych, sposobów reklamy oraz przypisanych do nich narzędzi to niemal odrębna gałąź freelancingu. Umiejętności poruszania się w różnych środowiskach reklamowych uzupełnią twoje kompetencje copywritera i pomogą znaleźć dla siebie miejsce w nowej i coraz bardziej potrzebnej niszy.

 

Zarządzanie treściami

Nowe umiejętności dla freelancerów - content

Jak zostać copywriterem – jakie umiejętności są potrzebne

Jako autor tekstów specjalistycznych, tekstów na blogi czy postów na media społecznościowe możesz również połączyć ich pisanie z upublicznianiem, dzieleniem i przedłużaniem ich żywotności.
Znajomość grupy docelowej oraz sposobów na to, jak do niej dotrzeć i z jaką treścią, to również cenne uzupełnienie warsztatu copywritera. Content marketing i content management stają się coraz potrzebniejsze: co sekundę w sieci pojawiają się dziesiątki treści, które walczą o uwagę odbiorców. Jeśli jesteś w stanie sprawić, aby odbiorcy wybrali spośród nich treści, na których ci zależy, twoja wartość rośnie.

 

Nowe umiejętności dla grafika

Nowe umiejętności dla freelancerów - grafika 3D

Jak zostać grafikiem – co musisz umieć

Projektowanie grafiki 3D
Poszukiwaną umiejętnością wśród grafików staje się projektowanie 3D. Trend stał się zauważalny, odkąd fotorealistyczne wizualizacje wyparły tradycyjne zdjęcia z katalogów Ikea. Grafika 3D zastępuje fotografię, ale staje się również cennym uzupełnieniem tradycyjnej ilustracji i rysunku.
Dodatkowo modele w 3D mogą posłużyć ci również jako źródła dochodu pasywnego, jeśli umieścisz je na jednej z platform sprzedażowych.

 

Fotografia w social mediach

Nowe umiejętności dla freelancerów - fotografia

Jak zostać grafikiem – co musisz umieć

Rozwój grafiki 3D nie oznacza zmierzchu klasycznej fotografii – wciąż jest ona potrzebna, jednak w nieco innych formatach i w nieco innych funkcjach niż dotychczas. W sieci coraz większą popularnością cieszą się materiały wizualne: video, infografiki oraz atrakcyjne zdjęcia ilustrujące teksty.
Unikalne, autorskie zdjęcia przyciągają uwagę bardziej niż stockowe fotografie pozbawione charakteru i indywidualnego rysu. To również szansa dla grafików, którym łatwiej jest opanować narzędzia do obróbki zdjęć firmowane przez Adobe.

 

Obróbka video

Nowe umiejętności dla freelancerów - obróbka video

Jak zostać grafikiem – co musisz umieć

Popularności video nie sposób zignorować. Przygotowanie treści video wymaga jednak nieco większych nakładów, pomysłu i wysiłku w realizacji niż stworzenie grafiki czy tekstu. Coraz bardziej potrzebni stają się specjaliści od obróbki video: dodawania animacji do statycznych obrazów, edytowania video, dodawania intro i outro.
Jeśli oprócz projektowania grafik interesowała cię animacja, znajdziesz dla siebie sporo możliwości do wyboru: od dodawania efektów aż do tworzenia animacji i motion typography.

 

Nowe umiejętności dla programisty

Nowe umiejetności dla freelancera - ux

Jak zostać programistą – poszukiwane umiejetności

Projektowanie UX
Sama funkcjonalność strony i jej niezawodność to za mało, aby użytkownik zechciał pozostać na witrynie, jeśli nie jest dla niego przyjazna i łatwa w obsłudze. Podstawy UI i UX sprawią, że twoje projekty staną się atrakcyjniejsze: zleceniodawca doceni, że na etapie projektowania nie musi zatrudniać dodatkowej osoby ani poprawiać pracy, którą wykonałeś.

 

Modyfikacje WordPress

Nowe umiejetności dla freelancera - WordPress

Jak zostać programistą – poszukiwane umiejetności

WordPress to świetna alternatywa dla tych, którzy potrzebują relatywnie prostych stron www, ale nie mają wprawy w kodowaniu. Mimo wszystkich zalet WP na ogół okazuje się, że theme nie do końca pasuje, że pewne funkcje strony trzeba poprawić albo nadać jej wyglądowi autorskiego, unikalnego charakteru.
Znajomość środowiska WP to duża zaleta, jeśli chcesz po godzinach wykonywać niewielkie zlecenia programistyczne.

 

Praca z AI, VR i AR

Nowe umiejetności dla freelancera - VR, AR i AI

Jak zostać programistą – poszukiwane umiejetności

Masz ambicję na więcej? Obecnie za najbardziej przyszłościowe dziedziny programowania uważa się sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość i rozszerzoną rzeczywistość. Osiągnięcie wąskiej specjalizacji lub bardzo wysokiego poziomu znajomości tych zagadnień wymaga czasu i nauki, jednak jeśli szukasz pomysłu na spektakularną karierę jako freelancer, to są kierunki dla ciebie, zwłaszcza na rynkach zagranicznych.