Wrzesień tradycyjnie kojarzy się nam z początkiem szkoły, dlatego my również przygotowaliśmy dla was „szkolne” zestawienie. Tym razem przedstawiamy kursy dla początkujących programistów, web developerów i grafików, które pomogą wam rozpocząć pracę zdalną i zrealizować pierwsze zlecenia dla klientów.

Na czym polega największa trudność początkujących freelancerów? Najczęściej brakuje nam punktu odniesienia: czy umiesz wystarczająco dużo, aby zacząć realizować komercyjne zlecenia? Czy twój poziom jest wystarczająco wysoki? Nie zawsze umiemy również wykorzystać teoretyczną wiedzę w praktyce, np. przy rozwiązywaniu problemów.

Darmowe kursy online dla początkujących freelancerów

Darmowy e-learning dla początkujących freelancerów

Tu właśnie z pomocą przychodzą kursy online dla programistów, web developerów i grafików. E-learning to coś więcej niż narzędzie do zdobywania wiedzy i ćwiczenia nowych umiejętności. Dobry kurs usystematyzuje i pogłębi wiedzę, którą już posiadasz, wskaże kierunek dalszego rozwoju, a także… uświadomi, ile możesz już zrobić.

Wszystkie kursy, jakie polecamy na naszej liście, są darmowe. Większość z nich możesz również zrealizować we własnym tempie w dowolnym terminie, dlatego koniecznie zapisz sobie ten post i wracaj do niego, kiedy będziesz mieć czas zrealizować kolejne szkolenie.
E-kursy dostępne są na takich platformach, jak FutureLearn, Coursera czy edX. Organizatorami są najczęściej znane uczelnie wyższe z całego świata. Wszystkie kursy na naszej liście są prowadzone po angielsku.

 

Jak zostać programistą: kursy dla początkujących

Kiedy zastanawiasz się, jak zostać programistą, pierwszy krok dotyczy przede wszystkim wyboru języka i dziedziny, w jakiej chcesz się specjalizować. Projektowanie stron www wymaga innych kompetencji od front-endowca i back-endowca, z kolei do tworzenia aplikacji potrzebne będą inne języki niż do tworzenia gier lub pisania programów i tworzenia narzędzi np. dla banków lub szpitali.

Darmowe kursy online dla początkujących programistów

Darmowy e-learning dla początkujących programistów

Początkujący programiści chętnie wybierają naukę Pythona, przyszli web developerzy koncentrują się raczej na nauce JavaScript, CSS i HTML5. Jeśli planujesz swoją przyszłość w przemyśle związanym z grami, przydatna będzie znajomość środowiska Unity.
Nie wiesz jeszcze, od czego zacząć? Spróbuj zrealizować podstawowe kursy z każdego języka, aby ocenić, w jakim czujesz się najlepiej i jaki rodzaj pracy daje ci najwięcej satysfakcji.

 

Python dla początkujących programistów

Python to relatywnie prosty, przejrzysty język programowania, który umożliwia zarówno tworzenie stron www i serwisów internetowych, jak również aplikacji webowych. Teoretycznie w Pythonie napiszesz również program komputerowy, ale obecnie jest to praktyka stosowana coraz rzadziej.

Wprowadzenie do Pythona
KLIK
Czas: 5 tygodni

Crash course on Python
KLIK
Czas: 5 tygodni

Programowanie dla każdego: początki z Pythonem
KLIK
Czas: 7 tygodni

Programowanie dla każdego: struktura danych Pythona
KLIK
Czas: 6 tygodni

 

Java dla początkujących programistów

Podobnie jak Python, Java jest językiem ogólnego zastosowania: stworzysz w niej zarówno aplikację desktopową, jak i opracujesz backend strony www, czyli wszystko, co sprawia, że strona „działa”.

Podstawy programowania w Java
KLIK
Czas: 5 tygodni

Programowanie w Java: podstawy
KLIK
Czas: 6 tygodni

Wprowadzenie do projektowania w Java: kodowanie w Java
KLIK
Czas: 5 tygodni

Programowanie w Java: zasady projektowania programów
KLIK
Czas: 3 tygodnie

 

C dla początkujących programistów

C to jeden z najstarszych i najpopularniejszych języków programowania, jednak nie należy do najłatwiejszych. Czy zatem warto się go uczyć? Popularność C zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Nie bez znaczenia jest również to, że elementy „składni” C znajdziesz w wielu innych językach: od C++ i C# aż do Pythona, Javy i JavaScript. W praktyce oznacza to, że znajomość C zacznie ułatwia naukę innych języków.

Programowanie w C: podstawy języka
KLIK
Czas: 7 tygodni

Kodowanie, uruchamianie i naprawianie kodu w C
KLIK
Czas: 3 tygodnie

 

Jak zostać web developerem: kursy dla początkujących

Tworzenie stron www regularnie od lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych zleceń programistycznych. Jak łatwo zauważyć, strony internetowe ewoluowały od relatywnie prostych witryn do skomplikowanych, „wielozadaniowych” witryn.

Darmowe kursy online dla początkujących web developerów

Darmowy e-learning dla początkujących web developerów

Co jest ci potrzebne, aby postawić stronę www? Najpopularniejsze języki to oczywiście JavaScript, CSS i HTML5. Nawet jeśli do niedawna stawianie stron na WordPress nie wymagało niemal żadnych umiejętności związanych z kodowaniem, ten silnik również się rozwija i daje web developerom różne możliwości.
A oprócz tego, że strona działa, warto jeszcze, aby… dobrze wyglądała, była funkcjonalna, przyjazna i wygodna w obsłudze – tu nie obędzie się bez dobrego UX i UI.

Wprowadzenie do JavaScript
KLIK
Czas: 2 tygodnie

Programowanie dla sieci w JavaScript
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Wprowadzenie do HTML5
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Wprowadzenie do HTML i CSS
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Wprowadzenie do CSS
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Wprowadzenie do tworzenia stron
KLIK
Czas: 6 tygodni

Podstawy programowania w JavaScript, HTML i CSS
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Tworzenie stron i projektowanie z wykorzystaniem WordPress
KLIK

Podstawy projektowania UX
KLIK
Czas: 3 tygodnie

 

Jak zacząć tworzyć gry: kursy dla początkujących

Branża gier video notuje intensywny rozwój, nie tylko za sprawą gier na urządzenia mobilne. Tworzenie gier daje szansę na twórczą realizację freelancerom z różnych branż: programistom specjalizującym się w C# i znających środowisko Unity, artystom grafikom 3D, a nawet… copywriterom.

Darmowe kursy online dla początkujących game developerów

Darmowy e-learning dla początkujących game developerów

Projektowanie i tworzenie gier video: wprowadzenie do programowania gier
KLIK
Czas: 2 tygodnie

Wprowadzenie do projektowania gier w Unity
KLIK
Czas: 6 tygodni

Wprowadzenie do programowania w C# i Unity
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Jak zacząć pracę w branży game dev
KLIK
Czas: 4 tygodnie

 

Jak zostać grafikiem: kursy dla początkujących

Grafika komputerowa to bardzo pojemne pojęcie: dotyczy zarówno obróbki zdjęć oraz grafik rastrowych, jak i tworzenia od podstaw i edytowania grafik wektorowych. Grafika komputerowa to także typografia, skład tekstu i przygotowanie go do druku, ale również coraz popularniejsza grafika 3D i digital painting. Co wybierzesz dla siebie?

Darmowe kursy online dla początkujących grafików i projektantów

Darmowy e-learning dla początkujących grafików komputerowych

Podstawy projektowania graficznego
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Zasady projektowania: podstawy
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Elementy graficzne w projektowaniu: kolory i formaty
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Elementy tekstowe w projektowaniu: fonty, interlinia, spacing
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Wprowadzenie do typografii
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Information design
KLIK
Czas: 3 tygodnie

Wprowadzenie do projektowania UI
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Elementy graficzne w projektowaniu UI
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Fotografia cyfrowa
KLIK
Czas: 12 tygodni

Zasady kompozycji fotografii i post-produkcja
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Podstawowa animacja w Blender
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Modelowanie i animacja w Maya
KLIK
Czas: 4 tygodnie

Concept Art w grach video
KLIK
Czas: 5 tygodni

 

Jak zostać freelancerem: darmowe kursy dla początkujących

Aby zostać freelancerem i wykonywać zlecenia jako programista, web developer czy grafik nie musisz realizować płatnych kursów i zdobywać certyfikaty. Do nauki nowych umiejętności i zdobywania wiedzy przydadzą ci się również darmowe kursy online, które zrealizujesz na platformach e-learningowych.

Kursy, jakie przydadzą się początkującym freelancerom, to głównie wprowadzenia, ale nie wahaj się przeglądać również innych polecanych szkoleń tego samego organizatora. Często dopełniają one podstawowy kurs, pogłębiają poruszane w nim zagadnienia i zajmują się węższymi specjalizacjami.