Obecnie coraz więcej osób czyta za pośrednictwem Internetu. W czasach, gdy liczy się ułatwianie ludziom życia oraz wyrównywanie szans, przeglądarka Chrome zachęca do czytania, czyniąc je jeszcze bardziej przyjemnym i komfortowym. Dlatego też wśród rozszerzeń tej przeglądarki znajdziemy inteligentne narzędzia, które dostosują tekst do naszych indywidualnych preferencji, a które skierowane są także do osób z dysleksją czy problemami z koncentracją. Oto 4 wtyczki Chrome, które ułatwią nam czytanie.

Omoguru 

Omoguru  to narzędzie, które w kilku prostych krokach pozwoli nam dostosować dowolny artykuł w Internecie tak, aby czytało się go szybko i łatwo. Pozwala zmienić sposób wyświetlania, tło oraz interlinię teksu na stronie oraz udostępnia różne wielkości i rodzaje czcionek zarówno szeryfowych, jak i bezszeryfowych. Dodatkowo pozwala na odczytanie artykułów oraz jest w pełni kompatybilne z Gmailem i Facebook. Omoguru to idealne narzędzie dla studentów i uczniów, a także dla dzieci, które mają problemy z dysleksją, dlatego jest chętnie wybierane przez rodziców i logopedów.

Fika

Fika to rozszerzenie Chrome, które działa podobnie jak czytnik tekstu Kindle. Za pomocą jednego skrót klawiszowego porządkuje całą treść artykułu i na podstawie podtytułów automatycznie wyświetla czytelnikowi spis treści widoczny w lewym bocznym panelu. Dzięki temu znacznie przyspiesza i ułatwia czytanie interesujących nas fragmentów. Dodatkowo pozwala wybrać niestandardowe tło, rozmiary i fonty czcionek, a także wyrównanie lub justowanie tekstu.

Bionize 

Bionize to kolejne rozszerzenie Chrome, które przyda się wszystkim osobom, którym zależy na szybszym i sprawniejszym czytaniu artykułów w sieci. Zostało stworzone w oparciu o koncepcję czytania bionicznego, czyli prowadzenia oczu przez sztucznie stworzone punkty skupienia. W badaniach udowodniono, że mózg czyta szybciej niż oczy, dlatego punkty te zawsze stanowi kilka pierwszych liter w każdym wyrazie, które zostały wyraźnie pogrubione. W trakcie czytania bionicznego nasze oczy muszą spojrzeć na mniejszą liczbę liter, a zatem przetworzenie treści odbywa się o wiele szybciej przy jednoczesnym zachowaniu całego kontekstu czytanej treści. Bionize to wręcz niezastąpione narzędzie dla osób, które lubią dużo czytać, studentów i uczniów oraz copywriterów.

Scrroll In

Scrroll In to ostanie rozszerzenie Chrome na naszej liście narzędzi, które znacznie ułatwiają i przyspieszą czytanie artykułów w Internecie. Jest to proste, ale inteligentne narzędzie, które podczas skrolowania artykułu pomoże nam zapisać wszystkie te fragmenty, które szczególnie nas zainteresowały. W panelu bocznym możemy wyświetlić wszystkie zapisane i opisane przez nas punkty w formie przejrzystej listy. Dodatkowo plugin po zamknięciu karty przeglądarki zapamięta także miejsce, w którym przestaliśmy czytać dany artykuł i po ponownym otworzeniu linku z artykułem automatycznie przeniesie nas w to miejsce. Scrroll In pozwala także na dodanie własnych skrótów klawiszowych, które błyskawicznie pozwolą nam zapisać kolejne punkty przewijania.