Kiedy zastanawiasz się, jak zostać freelancerem, najważniejszą kwestią pozostaje gdzie znaleźć zlecenia i jak nawiązać współpracę z pierwszymi klientami?

Pisaliśmy już, na jakich portalach dla freelancerów możesz szukać zleceń. Warto przy tym pamiętać, że każda z tych stron ma swoją specyfikę.
Zaletą profesjonalnych portali dla freelancerów (np. useme.eu, freelancer.pl) jest to, że chronią twoje umowy i jednocześnie załatwiają za ciebie wszystkie kwestie związane z rozliczeniem podatków.
Zaletą dużych portali są częste aktualizacje i większa ilość zleceń, do których możesz składać oferty. Z drugiej strony im większy portal, zwłaszcza międzynarodowy, z tym większą konkurencją musisz się liczyć.

Jak zostać freelancerem: gdzie szukać zleceń

Jak zacząć pracować zdalnie: gdzie szukać zleceń?

Dobrym uzupełnieniem większych portali dla freelancerów są mniejsze fora internetowe lub grupy tematyczne na Facebooku. Dziś mamy dla was listę for dla programistów, grafików i copywriterów.

 

Fora internetowe ze zleceniami pracy zdalnej

Jeśli pamiętasz jeszcze czasy, w których na forach tętniło życie, może cię spotkać rozczarowanie. Specjalistyczne fora internetowe w działach zleceń nie są aktualizowane kilkadziesiąt razy dziennie, warto jednak czasem do nich zaglądać w poszukiwaniu ofert pracy zdalnej.
Korzystają z nich głównie większe firmy, agencje zatrudnienia oraz osoby, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z profesjonalistą.

Web Help, dział Web Bazar
Jedno z niewielu ogólnotematycznych for dla wszystkich branż pracujących zdalnie. W dziale WebBazar znajdziesz zlecenia i ogłoszenia pracy zdalnej w takich dziedzinach, jak grafika, programowanie, hosting, administracja serwisu, pozycjonowanie.

 

Fora ze zleceniami dla freelancerów: IT, programowanie, tworzenie stron www

WP Zlecenia
Regularnie odświeżana strona ze zleceniami dla specjalistów WordPress. Znacząca konkurencja, ale również wysoki poziom profesjonalizmu i czytelne stawki.

4 programmers, dział Ogłoszenia drobne
4 programmers to jedno z bardziej aktywnych for dla informatyków i programistów, ze sporą społecznością i szerokim zakresem poruszanych tematów (większość popularnych języków programowania). Oprócz działu z ofertami pracy od dużych firm znajdziecie tu także dział Ogłoszeń drobnych, które warto przeglądać.

Jak zostać programistą: gdzie szukać zleceń na pracę zdalną?

Jak zacząć pracować zdalnie: zlecenia dla programistów

Pasja informatyki, dział Ogłoszenia i zlecenia
Dział zleceń w Pasji informatyki jest rzadziej odświeżany, ale jeśli szukasz pracy zdalnej na etat przy projekcie dla dużej firmy programistycznej lub software house’u, tu masz szanse na nowe ogłoszenia.

Forum PHP, dział Praca oferowana
Dość aktywne forum poświęcone językowi PHP. W dziale ze zleceniami ogłoszenia pracy na etat w firmach po równo „wymieszane” z ogłoszeniami od osób prywatnych i mniejszych firm na pojedyncze prace.

Magento forum, dział Zlecenia do wykonania
To forum poświęcone jest tylko sklepom na Magento. To sprawia, że jest rzadziej odświeżane, ale oznacza również, że jeśli specjalizujesz się w tej konkretnej platformie, tu możesz znaleźć zlecenia.

Forum PC Lab, dział Dam pracę
Podobnie jak w przypadku Forum PHP, tu również znajdziesz mieszankę zleceń pojedynczych prac z ofertami pracy stałej od firm.

Forum PC Format, dział Zlecenia dla programistów
Rzadko aktualizowane forum, na którym dominują ogłoszenia o pracę stacjonarną.

 

Fora ze zleceniami dla freelancerów: grafika i projektowanie

Graficznie.net, dział zlecenia
Dostępny dla zalogowanych użytkowników, ale warto zerkać: to jedno z częściej aktualizowanych for dla grafików z konkretnymi zleceniami.

Burning Brushes, dział zlecenia
Zlecenia podobnie jak na graficznie.net są podzielone na płatne i darmowe. Dział odświeżany z różną częstotliwością.

TS forum, dział zlecenia
Dział ma osobne kategorie na zlecenia płatne i darmowe – większość to drobne prace wykonywane za darmo, ze zleceń płatnych np. wykonanie awatara/banera na forum/sygnaturki.

Usługi graficzne, dział zlecenia
Ciekawe forum dla rysowników, ilustratorów i malarzy – wszystkich grafików „analogowych”. Dział zleceń zawiera oferty wykonania i zlecenia, warto przeglądać uważnie lub potraktować jako miejsce na reklamę swoich usług.

Jak zostać grafikiem: gdzie szukać zleceń na projektowanie?

Jak zacząć pracować zdalnie: zlecenia dla grafików

 

Konkursy dla grafików

Konkursy dla grafików stanowią kontrowersyjne zjawisko w środowisku projektantów. Przeglądając listę for dla projektantów graficznych zauważyliście pewnie, że wiele działów ze zleceniami oferuje możliwość… pracy za darmo. Można zrozumieć, jeśli ktoś dopiero się uczy i stawia pierwsze kroki jako grafik, decyduje się na wykonanie kilku niekomercyjnych projektów żeby sprawdzić swoje siły i podszkolić warsztat.

Na dłuższą metę działanie takie oskarżane jest o psucie rynku: doświadczeni graficy poniekąd słusznie zauważają, że sprzedawanie niepełnowartościowych prac za grosze lub oddawanie ich za darmo przyzwyczaja klientów do tego, że praca grafika nic nie kosztuje. Jednocześnie ten typ prac utwierdza w błędnym przekonaniu, że do stworzenia grafiki wystarczy kilka podstawowych kształtów, a jej wykonanie to „godzinka pracy dla dobrego grafika”.

Mimo to są grupy, w których konkursy graficzne cieszą się popularnością i wciąż znajdują chętnych. Konkurs polega na tym, że zleceniodawca dostarcza brief, a graficy biorący udział w konkursie przygotowują pełnowymiarowe prace. Klient płaci tylko za tą, która mu się spodoba, co oznacza, że… możesz włożyć sporo pracy i poświęcić czas na projekt, za który nikt ci nie zapłaci.
Jeśli się uczysz, ma to sens – gratyfikacja finansowa jest miłym dodatkiem, a uczysz się na realnych briefach. Jeśli poważnie myślisz o utrzymywaniu się z grafiki – są lepsze sposoby.

Dla zainteresowanych podajemy trzy strony z konkursami graficznymi:

 

Fora ze zleceniami dla freelancerów: copywriting, tłumaczenia, SEO

 

Jak zostać copywriterem: gdzie szukać zleceń na teksty?

Jak zacząć pracować zdalnie: zlecenia dla copywriterów

 

Pozycjonowanie i optymalizacja
Najbardziej znane forum dla copywriterów SEO i specjalistów optymalizacji. Dział zleceń jest regularnie odświeżany: możesz tu zarówno zgłosić się do zleceń, jak i zostawić swoją ofertę wykonania lub sprzedaży paczki tekstów, domeny, witryny itp.

Grawitacje, dział giełda
Zlecenia widoczne są po zalogowaniu, dla gości możliwość przeglądania ofert sprzedaży i kupna z różnych dziedzin: od paczek tekstów i precli aż do… mieszkań i działek.

E-tłumacze
W przeciwieństwie do platform dla zleceniodawców, e-tłumacze.net to portal, na którym zleceniodawcy publikują swoje oferty, na które można się zgłaszać na podany mail/telefon lub za pomocą formularza kontaktowego.

 

Jak zostać freelancerem: zlecenia pracy zdalnej na forach

Fora internetowe straciły może część popularności na rzecz tematycznych grup na Facebooku, ale wciąż stanowią użyteczne dopełnienie do szukania zleceń na profesjonalnych portalach dla freelancerów.
Nie zawsze są aktualizowane tak często, aby opłacało się zaglądać na nie codziennie, ale warto raz w tygodniu zrobić „przebieżkę” po wszystkich witrynach lub po założeniu konta ustawić alerty na nowe posty w danych kategoriach, aby być na bieżąco.

Praca zdalna – gdzie szukać zleceń dla freelancerów: część 1

Praca zdalna: gdzie szukać zleceń dla freelancerów – część 3