Zdobywanie nowych zleceń i szukanie klientów to stała część pracy zdalnej. Jako freelancer oprócz pracy nad zleconymi tekstami, grafikami czy programami będziesz poświęcał również sporo czasu na marketing swoich usług, szukanie zleceń i wysyłanie ofert.

W poprzednich częściach tego poradnika pisaliśmy już o zagranicznych i polskich portalach dla freelancerów, na których zleceniodawcy zamieszczają swoje ogłoszenia pracy zdalnej. Zamieściliśmy także krótką listę polskich for dla programistów, copywriterów i grafików, na których również pojawiają się zlecenia.

Zlecenia poracy zdalnej dla freelancerów w mediach społecznościowych

Jak zacząć pracę zdalną i zostać freelancerem: zlecenia w mediach społecznościowych

Dziś przybliżymy ci jeszcze jedno miejsce, w którym możesz szukać ofert pracy zdalnej na pisanie tekstów, tworzenie stron www lub projektowanie grafik dla firm. Są to media społecznościowe, przede wszystkim grupy dla freelancerów na Facebooku oraz grupy na LinkedIn.

 

Jak zostać freelancerem: zlecenia pracy zdalnej na Facebooku

Chociaż to LinkedIn jest portalem społecznościowym dla profesjonalistów, na Facebooku łatwiej ci będzie znaleźć aktywne grupy dla poszczególnych branż pracy zdalnej, a co za tym idzie – również zlecenia.

Grupy dla freelancerów na Facebooku różnią się między sobą: każda z nich ma swój odrębny regulamin, status prywatna/publiczna i specyfikę publikowanych postów. W niektórych grupach zamieszczane są tylko posty zleceniodawców, w innych freelancerzy również mogą publikować swoje oferty.

Zlecenia poracy zdalnej dla freelancerów na Facebooku

Jak zacząć pracę zdalną i zostać freelancerem: zlecenia na Facebooku

Nie mamy statystyk mówiących o skuteczności reklamy na grupie na Facebooku, natomiast zdecydowanie łatwiej jest składać oferty w tych grupach, gdzie zlecenia dominują nad ofertami. Na naszej liście zdecydowaliśmy się zatem umieścić te grupy, które są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu i na których więcej jest zleceń pracy zdalnej niż informacji o tym, jakie prace może wykonać który freelancer.

 

Grupy ze zleceniami na Facebooku – freelancing i zlecenia pracy zdalnej dla różnych branż

 

Grupy ze zleceniami na Facebooku – zlecenia pracy zdalnej dla copywriterów

 

Grupy ze zleceniami na Facebooku – zlecenia pracy zdalnej dla grafików komputerowych i fotografów

 

Grupy ze zleceniami na Facebooku – zlecenia pracy zdalnej dla programistów i IT

 

Zlecenia pracy zdalnej w grupach na LinkedIn

LinkedIn to portal społecznościowy dla profesjonalistów – za jego pośrednictwem możesz nie tylko poinformować potencjalnych zleceniodawców o swoich umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym, ale również budować pozycję eksperta w danej branży.

Zlecenia poracy zdalnej dla freelancerów na LinkedIn

Jak zacząć pracę zdalną i zostać freelancerem: zlecenia na LinedIn

LinkedIn może ci również posłużyć do zdobywania zleceń w grupach, ale uwaga – w większości grup posty z autopromocją są bezlitośnie banowane. Ciężko ci również będzie znaleźć grupy poświęcone tylko ofertom pracy zdalnej.
Szukanie zleceń na LinkedIn wymaga nieco więcej czasu, cierpliwości i finezji. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym starannie budujesz swoją pozycję w danej grupie, a z czasem użytkownicy zaczynają polecać cię innym lub składać ci oferty.
W tych wpisach przeczytasz więcej o tym, jak

 

Zlecenia pracy zdalnej na Twitterze

W Polsce nie jest to najpopularniejszy serwis społecznościowy, trudno też nazwać go najlepszym miejscem do szukania zleceń, ale jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez „ćwierkania”, na Twitterze również znajdziesz kilka osób, firm i serwisów, które warto obserwować. Zleceniodawcy to głównie zagraniczne serwisy poświęcone pracy zdalnej, więc do realizacji prac potrzebna ci będzie dobra znajomość języka obcego.

  • Remote Work oraz Working at Home to „filie” serwisu freelancer.com. Postują regularnie ogłoszenia, na które możesz zgłaszać się przez ich stronę www.
  • Remote Developer Jobs oraz siostrzany profil Remote Marketing Jobs to najlżejsze, najprostsze „tablice ogłoszeniowe” ze zleceniami pracy zdalnej dla developerów i marketerów z całego świata. Angielski obowiązkowy!
Zlecenia poracy zdalnej dla freelancerów na Twitterze

Jak zacząć pracę zdalną i zostać freelancerem: zlecenia na Twitterze

Profile ze zleceniami pracy zdalnej, na ogół na cały etat lub na jego część (Stany Zjednoczone i inne lokalizacje z całego świata)

Możesz także śledzić hasztagi #remotework #remotejob #freelancer. W ich polskich odpowiednikach #pracazdalna i #telepraca znajdziesz raczej posty osób, które już pracują z domu, również jako freelancerzy, mniej jest natomiast ogłoszeń.

 

Gdzie szukać zleceń pracy zdalnej: media społecznościowe – podsumowanie

Fora i grupy w mediach społecznościowych są ciekawym miejscem do poszukiwania ofert pracy zdalnej. Kiedy jednak decydujesz się na nawiązanie współpracy za ich pośrednictwem, pomyśl także o zabezpieczeniu transakcji.

Zgodnie z polskim prawem umowa o dzieło obowiązuje nawet jeśli została zawarta ustnie lub drogą elektroniczną, np. za pomocą maila. W praktyce wyegzekwowanie należności za wykonaną pracę jest jednak czasochłonne i może wymagać wejścia na drogę postępowania cywilnego.
Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, skorzystaj z zabezpieczenia, jakie oferują profesjonalne serwisy dla freelancerów, np. useme.eu. W Useme nie tylko wystawisz fakturę bez firmy, ale również zabezpieczysz płatność zanim rozpoczniesz współpracę z nowym klientem i załatwisz formalności podatkowe.

Praca zdalna – gdzie szukać zleceń dla freelancerów: część 1

Praca zdalna: gdzie szukać zleceń dla freelancerów – część 2