Większość krojów pism, pomijając ich precyzję i piękno wykonania, zupełnie nie oddaje emocjonalnego zabarwienia przekazywanych treści. Pisanki, czyli odręczne kroje pism dodają do przekazu pisanego element uczuciowy. Jak je odpowiednio wykorzystywać i gdzie znaleźć?

 

Pisanki - kiedy wykorzystywać, gdzie znaleźć tego rodzaju fonty?

Pisanki – kiedy wykorzystywać, gdzie znaleźć tego rodzaju fonty?

Wykorzystanie pisanek

Przy stosowaniu pisanek, trzeba trzymać się dobrze znanej wszystkim zasady: ,,Im mniej, tym lepiej.” To prawda, że trochę kusi, żeby zaszaleć, bo przecież są one tak modne i dzięki nim tak łatwo jest zwrócić na siebie uwagę, ale warto w tej kwestii zachować umiar. Pisanki są bardzo specyficzne i z reguły nie znajdują zastosowania w środowiskach handlowo-biznesowych. Chociaż są ładne, to wydają się tam być nie na miejscu.

Wiemy już, że biuro odpada. W takim razie, w jaki sposób stosować pisanki? Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że tworzony przez Ciebie dokument musi być czytelny. Oko czytelnika jest bardziej przyzwyczajone do czytania tekstu drukowanego niż ręcznego. Dlatego użycie pisanek sprawia, że dokument czyta się wolniej, mniej się z niego rozumie i zapamiętuje. Z tego względu należy unikać stosowania bloków tekstu złożonych pisanką. Natomiast, jeżeli już musi umieścić blok tekstu z użyciem pisanki, to powstrzymaj się przed jego justowaniem, bo zatracisz efekt naturalnego, płynnego przechodzenia oraz łączenia się liter.

 

Gdzie znaleźć najładniejsze pisanki?

Bez względu na to, czy tworzysz sklep internetowy, swojego bloga, tożsamość identyfikacyjną lub pojedynczą ulotkę, tekst jest dla Ciebie bardzo ważnym elementem. Potrzebny jest Ci nie tylko odpowiedni przekaz, ale również właściwe fonty. Gdzie je znaleźć? W Internecie są dostępne dwa źródła krojów czcionek: darmowe i komercyjne. Na bezpłatnych stronach można znaleźć wiele bardzo ciekawych pisanek, ale trafiają się też okropne wzory. Niestety na darmowych stronach jest mnóstwo reklam, które trzeba przetrwać, żeby ściągnąć upragniony plik. Nie jest to zachęcająca perspektywa, trzeba to otwarcie przyznać.

Zanim wykorzystasz font, w wybranym przez Ciebie miejscu, to sprawdź, czy jego licencja umożliwia takie działania. Darmowe fonty znajdziesz na następujących stronach: witryna Font Squirrel, witryna DaFont, Google Fonts lub 1001 Fonts. Natomiast, jeżeli wolisz komercyjne strony z fontami, to pamiętaj, że licencja na font pozwala Ci korzystać nie tylko z pojedynczego zestawu znaków, ale również z jego pogrubionych, pochyłych lub innych odmian. Trzy najpopularniejsze strony z płatnymi fontami to: FontShop, MyFonts oraz Fonts.