Prowadzenie profesjonalnego bloga, który ma na siebie zarabiać, tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Najwięcej czasu i wysiłku pochłaniają szukanie i organizowanie informacji i materiałów do przygotowania wpisu. Nierzadko jest to bardziej czasochłonne niż samo pisanie!
Oprócz stworzenia samego tekstu pozostaje jeszcze dodanie do wpisu odpowiednich zdjęć lub screenów. Na koniec zostaje jeszcze kwestia SEO i właściwego udostępnienia wpisu tak, aby zwiększy jego żywotność.
Przygotowanie i publikacja wpisu wymagają dużego nakładu pracy. Może to frustrować szczególnie początkujących blogerów, dlatego warto korzystać z narzędzi, które usprawnią codzienną „rutynę” prowadzenia bloga.
1. Zapisuj pomysły i zachowaj porządek w materiałach, które chcesz wykorzystać
Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają zapisanie strony lub treści artykułu, do którego chcesz wrócić później. Jeśli zatem natrafisz w sieci na dobrą stronę lub przeczytasz o jakimś ciekawym zjawisku, możesz jednym kliknięciem przenieść artykuł do schowka i wrócić do niego, gdy będzie potrzebny.
Narzędzia te pomogą ci także w uporządkowaniu zebranego archiwum i twoich pomysły na wpisy.
Źródło
Tego narzędzia nie mogło zabraknąć w naszym wyliczeniu. Pocket doda przycisk w twoim pasku przeglądarce, aby zapisać materiały i treści, które cię zainteresowały. Zgromadzone archiwum nie jest zapisywane na twoim komputerze, ale w samej aplikacji. To sprawia, że archiwum jest dostępne z każdego urządzenia mobilnego bez potrzeby synchronizacji – również kiedy jesteś offline.
Instapaper
Źródło
To narzędzie podobne do Pocket, ale wzbogacone o kilka funkcji, których nie ma konkurent. W Instapaper nie tylko zapiszesz ciekawe treści, ale również dodasz notatki i zaznaczysz te fragmenty, które są istotne.
Diigo
Źródło
Diigo umożliwia dodawanie notatek do stron w sieci, które znalazłeś: możesz dodawać podkreślenia, uwagi, komentarze, zaznaczać tekst, robić screeny, zapisywać zdjęcia i inne. Kiedy zapiszesz strony w schowku aplikacji i wrócisz do nich później, notatki pozostaną na miejscu.
Aplikacja umożliwia także współdzielenie zachowanych stron i wspólne dodawanie do nich komentarzy.
2. Skoncentruj się na pisaniu
Wielu blogerów układa swoje poty bezpośrednio w edytorze WordPress lub innej platformy blogowej. Są jednak chwile, kiedy trudno jest się skoncentrować, brakuje „flow”, pisanie „nie idzie” i wszystko dookoła rozprasza uwagę – od opcji formatowania aż po nieograniczony dostęp do sieci.
Z jakich edytorów możesz skorzystać, aby pracować efektywnie mimo utrudnień?
Dark Room
Źródło
Ta aplikacja pomoże blogerom, którzy pracują w nocy, a nie chcą męczyć oczu wysokim kontrastem, jaki daje jasne tło edytora.
DarkRoom to niewielka nakładka z najprostszym edytorem tekstu. Nie ma tu żadnych funkcji, które mogłyby cię rozpraszać – formatowania, kodowania ani stylów. Tło jest jednolicie czarne, więc męczy oczy mniej niż klasyczne edytory.
ZenWriter
Źródło
Jeśli ciemna kolorystyka DarkRoom nieszczególnie ci odpowiada, wypróbuj ZenWriter, edytor tekstu równie prosty i minimalistyczny, ale utrzymany w jaśniejszych barwach. Podobnie jak DarkRoom, ZenWriter do minimum ogranicza możliwości formatowania i edytowania tekstu – twoim zadaniem jest tylko pisanie.
3. Dodaj media
Trudno wyobrazić sobie wpis bez ilustracji, zdjęć lub infografik. Używanie na blogu ilustracji i grafik jest obwarowane pewnymi zastrzeżeniami – zwracaj uwagę na to, czy wybrane przez ciebie materiały pochodzą z legalnych źródeł i na jakiej są licencji. Dla blogerów najlepsze jest licencja Creative Commons CO0, która umożliwia publikację zdjęć i grafik w celach komercyjnych wraz z ich edycją i bez konieczności podawania źródła.
Lista darmowych stocków
W tym wpisie znajdziesz listę darmowych banków zdjęć i źródeł fotografii, którymi możesz wzbogacić swoje wpisy.
Narzędzia do tworzenia infografik
Czytelnicy kochają infografiki: są atrakcyjne wizualnie, przyciągają uwagę i pozwalają szybko zorientować się w treści wpisu. Aby stworzyć infografikę nie musisz być mistrzem projektowania. Aby stworzyć infografikę, wybierz jeden z darmowych kreatorów.
Awesone Screenshot
Źródło
To narzędzie umożliwia robienie screenów już z poziomu przeglądarki, a także dodawanie do nich ramek i strzałek. Możesz zrobić screen widocznej części ekranu, określonej przestrzeni lub całej strony. Aby chronić wrażliwe dane, Awesome Screenshot umożliwia także rozmycie części obrazu.
Zbieranie materiałów do tekstu, pisanie i media na blogu – podsumowanie
Prowadzenie bloga to wchodzenie w ciągłą interakcję ze swoimi czytelnikami. Do regularnego zaglądania na twoją stronę czytelników zachęcają tematyka wpisów, twój unikalny styl, a także zdjęcia i filmy, które publikujesz.
Wszystko to wydaje się łatwe, ale jeśli dużo blogujesz, twoje archiwum materiałów może dosłownie pękać w szwach, Aby zaprowadzić w nim porządek, a tym samym ułatwić sobie pracę, warto korzystać z aplikacji, które przechowują i całe witryny, i konkretne fragmenty tekstów, które mogą przydać ci się w pisaniu własnych materiałów.
Kolejny punkt to komfort twojej pracy. Ci copywriterzy, do których obowiązków należy prowadzenie kilku firmowych blogów mogą skorzystać z edytorów tekstu, które nie rozpraszają dodatkami i dbają o wzrok. Jeśli lubisz pracować w nocy, ciemne tło będzie mniej męczyć oczy niż edytory o wysokim kontraście.
Na koniec pamiętaj, aby wzbogacić swój wpis zdjęciami, grafikami lub filmami. Jeśli nie jesteś ich autorem, nie wybieraj „zdjęć z googla”, aby nie naruszać praw autorskich. Szukaj zdjęć z licencją CO0 – znajdziesz je w darmowych bankach zdjęć.