Aktualna sytuacja na rynku nie pozostawia miejsca na złudzenia. Wiele bardzo modnych zawodów zostanie w przyszłości zautomatyzowanych. Z tego właśnie względu już dzisiaj brakuje programistów. Rynek IT jest najlepszym miejscem, jeżeli chcesz zmienić branżę. Od czego zacząć naukę programowania?
Ucz się przez kodowanie, a nie przez czytanie
Nie da się nauczyć nowego języka przez czytanie o nim. Niezbędna jest ciągła praktyka. Może Ci się wydawać, że przeczytałeś i doskonale rozumiesz dane zagadnienie. Jednak tylko w praktyce możesz sprawdzić, czy tak naprawdę je opanowałeś.
Opanuj składnię języka
Składnia to sposób napisania języka, dzięki któremu kompilator lub interpreter mogą go zrozumieć. Każdy język ma swoją wyjątkową składnię. Jednak część elementów może się powtarzać w wielu językach. Znajomość składni jest konieczna do nauczenia się programowania w konkretnym języku.
Od początku opisuj kod za pomocą komentarzy
Prawie każdy język programowania posiada funkcję pisania komentarzy. Dzięki niej można dodać tekst, który nie jest przetwarzany przez interpreter lub kompilator. To sprawia, że twórca programu może umieścić w kodzie wyjaśnienia odnoszące się do jego poszczególnych elementów. Duża część pracy z kodem to jego ulepszanie. Komentarze sprawiają, że kod jest bardziej przejrzysty i umożliwiają łatwiejsze nawigowanie. To podstawowa praktyka w środowisku współpracy, bo pozwala na zrozumienie, co działa Twój kod.
Baw się zmianami w kodzie
Wprowadzaj zmiany w swoich programach, a później sprawdzaj rezultaty. Dzięki eksperymentowaniu szybciej zrozumiesz swój kod, niż przez czytanie książki lub przewodnika. Nie bój się, że coś zepsujesz w swoim programie. Nauka naprawiania błędów jest ważną częścią każdego procesu tworzenia. Natomiast nowe rzeczy praktycznie nigdy nie działają doskonale przy pierwszym uruchomieniu.
Ćwicz debugowanie
W czasie programowania na pewno wiele razy natkniesz się na różnego rodzaju błędy. Mogą one stanowić jedynie nieszkodliwy bug w programie, ale mogą być też poważnymi usterkami, które będą powodowały, że program nie będzie się kompilował lub nie będzie działał tak, jak powinien. Rozkładanie problemów na czynniki pierwsze oraz naprawianie błędów, stanowi najważniejszy proces w cyklu tworzenia oprogramowania. Warto być na to przygotowanym już wcześniej. Najlepiej od samego początku. Debugowanie jest potrzebne każdemu programiście. To już wszystkie rady dla początkujących.