Pewnie, jeżeli jesteś początkującym programistą, to zastanawiasz się, jakie technologie są obecnie modne? Znajomość, których języków programowania jest teraz najbardziej poszukiwana?

 

Najpopularniejsze języki programowania

Najpopularniejsze języki programowania

 

Bardzo dobra znajomość określonych technologii zwiększy Twoje szanse na rynku pracy, a w dłuższej perspektywie również zarobki. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, których języków programowania warto, jest się uczyć? Naszą listę oparliśmy na TIOBE Index, czyli wskaźniku popularności języków programowania.

 

1. Java

Od lat jest to najbardziej znany obecnie język programowania. Znalazł się na pierwszym miejscu w TIOBE Index. Jego popularność w październiku 2018 roku wzrosła o 5.37%. Język programowania Java jest wykorzystywany między innymi w takich firmach jak: Google, Slack, Amazon czy LinkedIn. Stosuje się go również do tworzenia aplikacji na systemy Android. Java jest stosunkowo prostym językiem, bardzo pożądanym przez pracodawców. Warto jest zainwestować w jakiś kurs z tego zakresu.

 

2. C

Ciekawe natomiast jest to, że popularność języka programowania C w tym miesiącu zwiększyła się aż o 7%. C służy do programowania systemów operacyjnych oraz innych zadań niskiego poziomu. Został stworzony w latach siedemdziesiątych przez Dennisa Ritchiego (amerykański informatyk).

 

3. C++

C++ zajął ostatnie miejsce w tym rankingu. Wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia wysokobudżetowych gier komputerowych, naprawdę dużych aplikacji i programów serwerowych. W październiku wzrost popularności tego języka programowania notowany jest na 2.59% według TIOBE Index.

 

4. Python

To język programowania ogólnego przeznaczenia dla zaawansowanych. Charakteryzuje się rozbudowanym pakietem bibliotek standardowych, czystym i klarownym kodem źródłowym. Dzięki niemu można stosować różne rodzaje programowania, na przykład obiektowe lub strukturalne. Python w TIOBE Index znalazł się na czwartym miejscu. Można zauważyć wzrost jego popularności o 3,35%.

 

Znajomość chociaż jednego z wymienionych wyżej języków programowania, na pewno otworzy przed Tobą nowe możliwości na rynku pracy.