Zastanawiasz się, jak zostać programistą i chcesz wiedzieć, czego się uczyć, aby na stałe pracować jako freelancer? Nie zawsze łatwo jest przewidzieć, w jakich kierunkach będą rozwijały się usługi IT, które z obecnie popularnych języków, frameworków czy stosowanych rozwiązań za kilka lat nie odejdą do lamusa.
Efektywny programista liczy się z tym, że nauka to proces ciągły. Programowanie to jedna z tych dziedzin, w których rozwój dokonuje się relatywnie szybko, ale to również sprawia, że praca w IT jest wciąż fascynująca.

Nowe technologie w IT

Czego się uczyć w IT?

Kiedy dopiero zaczynasz uczyć się programowania, możesz czuć się przytłoczony ilością dostępnych języków i „produktów’, w których można je wykorzystać. Chcesz najpierw wybrać specjalizację, a potem zdobywać wiedzę, aby pracować w tej konkretnej niszy?
Przedstawiamy pięć trendów w programowaniu, które mają przyszłość.

5 nowych technologii w IT

Blue Prism
Blue Prism to obok Automation Anywhere czy Ui Path jedno z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania Zrobotyzowaną Automatyzacją Procesów, czyli RTA. Polega ona na zaprogramowaniu szeregu istotnych zachowań, działań i operacji, które razem stworzą cały proces. RTA można zastosować przy różnych zadaniach – najprostsze to wykonanie kliknięć, nawigacja na stronie www czy wpisywanie tekstu.

RTA ma na celu całkowitą eliminację „czynnika ludzkiego”, aby zminimalizować ilość błędów oraz… zaoszczędzić na kosztach powtarzalnych, niezbyt trudnych prac, które może wykonać automat. Blue Prism to narzędzie do zarządzania automatyzacją procesu. Nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności programistycznych, jeśli chcesz wdrożyć, łatwo nim również zarządzać w ramach istniejącej struktury IT w danej firmie.

Docker
Docker  to otwarte oprogramowanie, które działa jako platforma do tworzenia aplikacji rozproszonych. Platforma umożliwia konkretyzację, czyli wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego.
Wyobraź sobie, że program, nad którym pracujesz, wszystkie jego biblioteki, bazy danych i inne zależności, zamykasz w wirtualnym kontenerze, który możesz uruchomić na niemal każdym serwerze z systemem Linux.
Używanie kontenerów, które mogą się ze sobą komunikować, jest lżejszym i bardziej wydajnym sposobem wirtualizacji niż wirtualizacja pełna.
Aby zrozumieć działanie Docker wystarczy ci podstawowa znajomość powszechnie dostępnych programów Windows oraz minimalne doświadczenie z Linux.

Ethereum
A gdyby wykorzystać ideę Blockchain w aplikacjach? Gdyby to, co znasz z kontaktów międzyludzkich dało się przenieść w sferę bezpieczeństwa cyfrowego i interakcje między tobą a urządzeniem tak, aby niezaprzeczalność, przejrzystość i bezpieczeństwo były przypisywane automatycznie? Z takich pytań narodził się Ethereum. Możesz znać ją jako platofmrę obsługującą kryptowalutę ether, ale w nas interesuje użycie jej jako platformy do tworzenia aplikacji Blockchainowych, które wspierają inteligentne kontakty.
Aby poznać zasady działania Ethereum potrzebna ci będzie podstawowa znajomość JavaScrit, Angular JS, Ajax-Requests oraz task runnera Glup lub Grunt.

Salesforce
Salesforce to jedna z największych platform i oprogramowań CRM (do zarządzania relacjami z klientem), która działa w chmurze. Składa się na nią ponad 800 aplikacji, które wspierają generowanie nowych leadów, zwiększanie sprzedaży i domykanie umów. Stworzono ją, aby efektywnie zarządzać danymi, jakie firma zbiera o konsumentach, ich zachowaniach i wyborach. W ostatnim czasie Salesforce  oferuje także połączenie IOT (internet of things) z platformą CRM.
Aby poznać jej działanie, potrzebna ci będzie wiedza o przetwarzaniu danych w chmurze oraz podstawowe rozumienie baz danych.

Unity
Unity to silnik do tworzenia gier, działający na wielu platformach. Główne przeznaczenie Unity to tworzenie gier 2D i 3D oraz elementów interaktywnych. Obecnie wspiera ponad 20 różnych platform, w tym oczywiście PC, Android i iOS.
Aby zapoznać się bliżej z Unity potrzebujesz… sprzętu, który spełnia wymagania techniczne oraz podstawowej znajomości C#.

Jakie nowe technologie i trendy śledzisz jako programista? Przed którą według ciebie rysuje się najlepsza przyszłość i z którą warto się zapoznać? Czekamy na Twój komentarz!