Do znalezienia pierwszych zleceń niezbędne jest portfolio z Twoimi przykładowymi pracami. Jak je założyć? Na jakich stronach warto je zamieścić? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, ale zacznę od początku.

 

Gdzie w internecie zamieszczać portfolio?

Gdzie w internecie zamieszczać portfolio?

 

Dlaczego warto jest, zrobić portfolio?

Portfolio po prostu trzeba mieć. Bez względu na to, w jakiej postaci je przedstawisz, jest ono pierwszą rzeczą, na której może zawiesić oko Twój przyszły klient lub pracodawca. Nawet osoby, które mają kiepskie CV, mogą się uratować dobrym portfolio. W dodatku na wiele stanowisk pracy bez portfolio nie można aplikować. Ma ono pokazać nie tylko Twoje umiejętności graficzne, ale również indywidualny styl. To właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że klienci się z Tobą kontaktują albo…nie.

 

Co powinno się znaleźć w dobrym portfolio?

Najlepiej umieścić tam projekty, które Cię po prostu cieszyły i którymi chciałbyś się zajmować zawodowo. Co z tego, że znajdzie się tam na przykład grafika, która według Ciebie mogłaby zachwycić Twojego przyszłego pracodawcę, skoro na myśl o wykonywaniu takiej pracy na co dzień, czujesz tylko i wyłącznie ogromne zniechęcenie? Z tego względu lepiej zamieść w portfolio prace, których wykonanie sprawiło Ci przyjemność.

 

Gdzie zamieścić portfolio?

Poniżej 3 najpopularniejsze serwisy:

1. behance.net

To portal społecznościowy przeznaczony przede wszystkim dla grafików użytkowych, założony przez Adobe. Za pomocą tej strony można tworzyć nowe projekty, w których możesz dodawać grafiki i ich opisy. Masz również możliwość przeglądania prac innych grafików i oceniania ich. Nie jest to portal dla osób, które szukają pracy w Polsce. Bardziej przyda się użytkownikom, którzy chcą znaleźć zatrudnienie w Stanach.

2. myportfolio.com

To kreator portfolio stworzony przez Adobe. Jest połączony z behance. Najpierw należy wybrać szablon, stworzyć podstrony, dodać treści, na przykład opis samego siebie, oraz dodawać projekty prosto z serwisu behance. Możesz też dołączać prace bezpośrednio do portfolio.

3. dribbble.com

Projekty graficzne publikowane są w postaci postów. Można się nimi dzielić, komentować lub polubić. Jak na Facebooku. Swoje prace można tam jednak umieścić tylko wtedy, gdy otrzyma się zaproszenie od zarejestrowanego użytkownika.