Część z Was stworzy lub już ma serwisy, które się szybko rozrastają i mają bardzo duży ruch użytkowników. Niestety wraz z rozwojem zawsze przychodzi ten sam problem: strona działa coraz wolniej i nie chce się ładować.

 

Jak usprawnić stronę na WordPressie?

Jak usprawnić stronę na WordPressie?

 

Oczywiście konsekwencją tego jest utrata odwiedzających. Jak temu zaradzić i jak skutecznie przyspieszyć działanie strony? Przeczytajcie nasz poradnik.

 

 

Hosting, PHP i HTTP

 

Pierwszą, podstawową rzeczą jest dobrze wybrany hosting. Najlepiej, jeśli przetestujecie kilka różnych opcji i wybierzecie tę najlepszą. W sieci znajdziecie testy i porównania, ale nie warto się na nich opierać. A kiedy już wybierzecie ten najlepszy hosting, sprawdźcie wersję PHP, która jest zainstalowana.

 

Może wydawać się, że to szczegół, ale np. PHP7 jest prawie 2 razy szybsza od poprzednich wersji. Kolejny krok to przejście z HTTP/1.1 na HTTP/1. 2.2 zapewnia kompresję nagłówków oraz szybkie łączenie wielu połączeń, dzięki czemu strona działa znacznie sprawniej. Wiem, że te wszystkie sposoby mogą być nudne. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, bo naprawdę działają.

 

 

Zadbaj o szablon

 

W sieci znajdziecie setki darmowych i tysiące płatnych szablonów. Wybierając jeden z nich, oprócz estetyki, warto sprawdzić szybkość jego działania. Bardzo często szablony są wyposażone w wiele niepotrzebnych funkcji, których nie wykorzystujemy. Wyłączcie to, co niepotrzebne, albo najlepiej sprawdźcie szablon przed jego instalacją. Zazwyczaj dostępna jest wersja demo, dzięki której zobaczycie jak wygląda, jak działa oraz czy nie spowalnia waszego serwisu.

 

 

Kompresuj obrazki i zdjęcia

 

Ciężko jest znaleźć jakąkolwiek, nawet najprostszą stronę, na której nie ma żadnych obrazków i zdjęć. Niezależnie od tego ile ich macie, zadbajcie o właściwy rozmiar i kompresję.

 

Wykorzystując odpowiednie wtyczki, np. WP Smush możecie skompresować zdjęcia, które już są, bez utraty jakości. Może wydawać się, że jedno czy dwa zdjęcia to nic takiego. Jeśli jednak zoptymalizujecie kilkadziesiąt lub kilkaset zdjęć, różnica naprawdę będzie widoczna.

 

Sposobów na przyśpieszenie strony opartej na WordPressie jest przynajmniej kilkanaście. Te, które widzicie wyżej to te najbardziej popularne. Sprawdźcie, czy wasze strony przyśpieszą. A jeśli to nadal za mało, postaramy się pokazać wam więcej takich tricków 🙂