Powszechnie wiadomą informacją jest fakt, że najlepiej uczyć się przez… zabawę!

 

Gry dla programistów

 

Nauka programowania za pomocą gier to rozwiązanie, które pozwoli programistom wykorzystywać zdobywane umiejętności w praktyce, a zdobywane punkty i levele jeszcze bardziej zmotywują do do nauki i sprawą dużo frajdy.

Zestawienie gier, które dla Was przygotowałam będzie odpowiednie dla początkujących programistów, ale także dla tych na zaawansowanym poziomie.

 

CodinGame

Języki: Bash, Clojure, C, C++, Dart, F#, Go, Groovy, Haskell, JavaScript, Lua, Objective-C, OCalm, Scala, Swift, Pascal, Perl, PHP, Python, Ruby, Rust, VB.NET.

Masz aktywne okno do wpisywania kodu, a obok – cele do zbicia za pomocą prawidłowo napisanych poleceń. Refleks mile widziany!

 

Cyber-dojo

Języki: Java, JavaScript, PHP, Ruby i inne.

To platforma GitHubowa, na której programiści mogą doszlifować swoje umiejętności lub powiększać wiedzę o kodowaniu.

 

CodeCombat

Języki: CofeeScript, Java, JavaScript, Lua, Python.

To platforma przygotowana z myślą o uczniach i nauczycielach jako pomoc przy prowadzeniu lekcji informatyki. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem, a wiek szkolny masz już dawno za sobą, nadal możesz skorzystać z tej strony.

Zadania nawiązują do gier RPG i pozwalają rozwijać różne umiejętności, a zaawansowani użytkownicy mogą także uczestniczyć w tworzeniu kolejnych poziomów gry.

 

Codewars

Języki: Clojure, CoffeeScript, C++, C#, Elixir, Java, JavaScript, Haskell, PHP, Python, Ruby, TypeScript.

Społeczność graczy tworzy zdania, tzw. kata, które musisz rozwiązać za pomocą kodu. Kod wpisujesz w oknie przeglądarki, a następnie testujesz i sprawdzasz swoje postępy. Możesz także porównać zaproponowane przez ciebie rozwiązania z rozwiązaniami innych graczy, a dzięki temu uczyć się od najlepszych.