Ciekawość, wyzwania umysłowe, ambicja, wreszcie wysokość średnich zarobków sprawiają, że praca w IT przyciąga wciąż nowych chętnych. Wiek nie ma tu znaczenia – programowania uczą się zarówno młodzi ludzie po studiach, jak i ci, którzy początek kariery zawodowej mają już za sobą, ale szukają nowych szans i nowych wyzwań.

Kiedy szukasz odpowiedzi na pytanie „jak zostać programistą”, masz spore szanse na znalezienie dziesiątków tutoriali lub kursów, które poprowadzą cię przez początkowe fazy nauki.

Jak nauczyć się programowania: dobre nawyki

Jak zostać programistą: dobre nawyki

Kiedy zaczniesz samodzielną naukę, zdobywanie bardziej zaawansowanych umiejętności stanie się dla ciebie czymś naturalnym. Z drugiej strony mało kto zwraca uwagę na to, co zrobić, aby utrzymać się w zawodzie programisty w dobrym zdrowiu i w pełni sił twórczych.

W samodzielnej nauce trudno przecenić wartość dobrych nawyków – to jedna z lepszych inwestycji w przyszłość, jakie możesz zrobić. Dobre praktyki i przyzwyczajenia nie tylko sprawią, że nauczysz się programowania, ale również że zostaniesz dobrym programistą na dłużej. Dosłownie.

 

Dobry nawyk programisty #1 – ucz się języka i narzędzi do niego

Frameworki to popularne narzędzia zwłaszcza dla programistów, którzy pracują z JavaScript. Możesz spotkać się z opiniami, że lepiej najpierw nauczyć się języka, a dopiero później poznawać popularne narzędzia, frameworki, biblioteki, środowiska zintegrowane.

W rzeczywistości kiedy zaczniesz przeglądać oferty pracy i zlecenia pracy zdalnej, szybko zauważysz, że dla twoich zleceniodawców znajomość narzędzi i frameworków jest równie ważna, jak znajomość samego języka.

 

Dobry nawyk programisty #2 – pisanie testów

Tak, testy to coś, co chętnie by się opuściło – bo jeśli strona lub aplikacja działają, to znaczy, że wszystko jest ok… dopóki nie pojawi się błąd, który rozłoży twoją pracę „na łopatki”. Kiedy się uczysz, taka wpadka nie niesie za sobą żadnych konsekwencji (poza dowodem na to, że testy są potrzebne). W komercyjnych projektach oznacza stratę czasu i pieniędzy.

Jak nauczyć się programowania: dobre nawyki

Jak zostać programistą: dobre nawyki

Jeśli kod się kompiluje bez błędów, a aplikacja działa bez alarmów w konsoli, to niekoniecznie znaczy, że całość jest gotowa do udostępnienia i używania. W małych aplikacjach lub stronach brak testów może przejść bez konsekwencji, ale im większy i bardziej złożony projekt, tym większe prawdopodobieństwo, że integracja w istniejący kod zaburzy działanie innej części projektu.

Brzmi paradoksalnie, ale to prawda: jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie, zacznij testować.

 

Dobry nawyk programisty #3 – clean code

Jeśli chcesz zostać profesjonalnym developerem, musisz przyswoić sobie zasady pisania czystego kodu. Im wcześniej zaczniesz pisać programy lub aplikacje w ten sposób, tym lepiej – stare nawyki trudniej wykorzenić niż zbudować nowe od podstaw.

Ta zasada może zaprocentować później niż pisanie kodów i poznawanie narzędzi programistycznych, ale wróci do ciebie, prędzej czy później, kiedy będziesz z trudem przedzierał się przez bałagan w kodzie pozostawiony przez twojego poprzednika w projekcie.

 

Dobry nawyk programisty #4 – nauka algorytmów i struktur

Kiedy najlepiej zacząć się uczyć algorytmów i struktur danych? Ta umiejętność może nie być najważniejsza, kiedy chcesz zdobyć pierwsze zlecenia, ale na późniejszych etapach twojej kariery okazuje się przydatna – pozwala po prostu na lepsze zrozumienie mechanizmów programów komputerowych i przetwarzania danych. Algorytmy są ich częścią: można powiedzieć, że każdy program jest szeregiem algorytmów połączonych ze strukturami danych. Można żyć bez tej wiedzy, ale z nią jest wygodniej.

 

Dobry nawyk programisty #5 – projekty dostosowane do umiejętności

Co jest złego w rozpoczynaniu dużego, ambitnego projektu, kiedy dopiero uczysz się warsztatu?
Przede wszystkim przy braku odpowiednio wysokich umiejętności technicznych są spore szanse, że… trudno ci go będzie ukończyć. Jest tyle elementów, o które musisz zadbać, aby aplikacja była stabilna, że jeśli brakuje ci doświadczenia w pisaniu czystego kodu, testów i skalowalnej architektury, praca może okazać się niekończąca.

Jak nauczyć się programowania: dobre nawyki

Jak zostać programistą: dobre nawyki

Im więcej umiesz, tym bardziej widzisz, że jest sporo części Wielkiego Projektu, które musisz przepisać. Na poziomie mid developer łatwiej ci będzie o zlecenia, ale twoje portfolio wciąż nie wygląda tak dobrze, jak powinno, bo… Wielki Projekt nie jest gotowy. Tymczasem twoi koledzy radzą sobie lepiej niż ty, chociaż nie mają żadnego Wielkiego Projektu, a zaledwie kilka małych, ale działających i dobrze napisanych.

Zamiast poświęcać wszystkie siły na Wielki Projekt, który ambitnie może przekraczać twoje aktualne umiejętności, skoncentruj się na kilku mniejszych. Małe projekty powinny pokazywać to, co faktycznie umiesz i nadawać się do pokazania w portfolio. Dodaj je tak szybko, jak to możliwe – nie wiesz, kiedy pojawi się okazja, w której portfolio będzie kluczowe.

 

Dobry nawyk programisty #6 – aktywność fizyczna

Kiedy masz 20 lat, taka rada może ci się wydawać śmieszna – jesteś zdrowy, młody i w pełni sprawny. Pamiętaj, że praca programisty to głównie praca siedząca, czasem związana również z praca pod presją czasu i w stresie.

Jak nauczyć się programowania: dobre nawyki

Jak zostać programistą: dobre nawyki

Pracując zdalnie, dobrze mieć aktywność fizyczną, która zrównoważy negatywny wpływ, jaki siedzenie za biurkiem ma na twoje mięśnie i kręgosłup. Trenowanie dyscypliny sportu, którą lubisz, to również świetna odskocznia umysłowa i sposób na relaks. Docenisz ich znaczenie przy pierwszym poważnym problemie technicznym, jaki przyjdzie ci rozwiązywać w projekcie.

 

Dobry nawyk programisty #7 – podtrzymywanie więzi

Tak, więzi społeczne mają wpływ na jakość życia i zdrowie – kiedy są słabe lub ich brakuje, rośnie ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych, zaburzeń snu i utraty motywacji. Warto o nie dbać: bliscy i rodzina są dla ciebie naturalnym źródłem oparcia.

 

Jak zostać programistą na dłużej – podsumowanie

Kiedy chcesz zostać programistą, zwróć uwagę również na nawyki, jakie w sobie budujesz. Dotyczy to nie tylko zachowania zdrowej proporcji między nauką a życiem, ale także wiadomości, jakie przyswajasz. Kolejność ma znaczenie, a dobre praktyki sprawią, że zostaniesz programistą na długo :).
A jakie są twoje doświadczenia? Co wydaje ci się ważne w nauce programowania?