Jako początkujący grafik lub projektant na pewno regularnie spotykasz się z radą, aby zapisywać i kolekcjonować wszystkie prace innych twórców, które ci się podobają i które inspirują cię do testowania, eksperymentowania i poszukiwania nowych rozwiązań.

Jeśli sumiennie stosujesz się do tego zalecenia, twój folder z grafikami prawdopodobnie jest o krok od zamienienia się w czysty chaos. Z pewnością na każdym urządzeniu, z którego korzystasz, pojawiła się też jego „filia”.

Jak organizować zbiory inspirujących grafik

Porządek w projektach i inspiracjach – narzędzia dla grafików

Spróbuj odnaleźć w tym chaosie ten jeden wspaniały typograficzny poster lub grafikę, która miała świetne gardienty. A co z tekstami, poradnikami, tutorialami? Przy większej ilości mediów zapanowanie nad tym twórczym bałaganem okazuje się sporym wyzwaniem, a folder „inspiracje” zamiast inspirować zniechęca do zaglądania.

Naturalnym rozwiązaniem staje się zatem przeniesienie swojego zbioru do sieci, na jeden z serwisów społecznościowych, który się do tego nadaje. Może być to Pinterest lub Tumblr, może to być Dribble lub społeczność Cnava, jeśli jednak nie jesteś fanem żadnego z nich, mamy dla ciebie kilka innych propozycji.

 

Gdzie stworzyć swój zbiór inspirujących projektów graficznych

Zebrane przez nas narzędzia od wspomnianych dwóch platform mikroblogowych i społeczności graficznych odróżnia przede wszystkim łatwość dodawania materiałów i wygodniejsze zarządzanie zbiorem – na przykład grupowanie materiałów po tagach lub wyszukiwanie według koloru. Możesz korzystać z narzędzi online i offline, darmowych i płatnych – wybór jest szeroki.

 

Zapisywanie obrazów i zarządzanie obrazami

Curator
KLIK
Cena: darmowa dla jednego użytkownika, wersja premium od 5$ na miesiąc
Mac

Curator jest jednym z tańszych narzędzi do organizowania swoich zbiorów graficznych, jakie można znaleźć na rynku. Dodaj do Curator wszystkie rzeczy, które cię inspirują, od tekstów i screenów stron do obrazów i własnych projektów, nad którymi pracujesz. Teraz zorganizuj treść za pomocą prostego drag&drop i zaprezentuj inny jako PDF. Za mało? W wersji premium możesz zaprosić do współpracy innych.

 

Pixave
KLIK
Cena: darmowa wersja próbna, wersja płatna od 15$
Mac

Pixave to twoja piękna przestrzeń robocza z przyjaznym UI. Obsługuje prawie 50 formatów plików, w tym także grafiki 3D i fonty, które możesz zapisać z sieci za pomocą łatwego przechwytywania obrazów. Do tego łatwe tagowanie, prosta organizacja i sporo opcji automatycznego przypisywania projektu do właściwej kategorii i tagu. Ciekawostka? Pixave wyeksportuje twoje pliki również do formatu ePub.

 

Eagle
KLIK
Cena: 30 dni darmowego okresu próbnego, następnie jednorazowa opłata wysokości 30$ za licencję na dwa urządzenia.
Windows, Mac

Eagle to nowy, lepszy sposób organizowania plików graficznych, twoich i znalezionych w sieci. Posortuj swoje znaleziska w folderach według własnych kryteriów, dodaj tagi oraz zaznacz element, który podoba ci się najbardziej i dodaj do niego komentarz (koniec z zastanawianiem się po kilku tygodniach, dlaczego ta praca znalazła się w twoim zbiorze).

Jak organizować zbiory inspirujących grafik

Jak porządkować kolekcję grafik – narzędzia dla grafików

Swoje zbiory możesz przeglądać według koloru, słów kluczowych lub własnych zaawansowanych filtrów.

Eagle działa jako rozszerzenie do przeglądarki, a oprócz tego posiada narzędzie do robienia screenów. Dołącz do tego proste zarządzanie zbiorem dzięki drag & drop, automatyczne wykrywanie duplikatów oraz obsługę blisko 60 typów plików – przepis na naprawdę użyteczne narzędzie dla początkujących grafików gotowy.

 

Board
KLIK
Cena: 50$ na rok
Windows, Mac

Board to po prostu twoja prywatna przestrzeń online: dodasz do niej obrazy znalezione w sieci, również w formie łatwych do pobrania screenów wraz z adresem źródła. Board to proste i przyjazne rozwiązanie, jeśli twój zbiór grafik jest niewielki lub rzadko je zapisujesz. Opcje sortownia zgromadzonych materiałów nie są tak rozbudowane, jak w Eagle czy Pixaver, ale wystarczające, aby utrzymać porządek.

Swój board możesz udostępnić współpracownikom i znajomym.

 

Kolekcje obrazów dla grup: visualboardy i moodboardy

Niice
KLIK
Cena: darmowy
Rozszerzenie do Chrome i Safari

Dodaj grafiki, screeny i inne materiały do swojej tablicy i rozpocznij dyskusję ze współpracownikami! Do tego łatwe wyszukiwanie i możliwość zapisania w zasadzie każdej grafiki, jaką znajdziesz w sieci, za pomocą przyjaznego rozszerzenia.

 

Dropmark
KLIK
Cena: darmowa dla jednego użytkownika, pełne wersje płatne od 4$ na miesiąc

Dropmark jest dobrym rozwiązaniem dla grafików, którzy pracują w grupach. Stwórz swoją kolekcję, przeglądają ją np. według koloru, korzystaj z możliwości tworzenia stosów z kolekcji i dodawania tagów, zapisuj obrazy szybciej bezpośrednio do Drop dzięki narzędziom importowania, a potem… zaproś do współpracy innych.

Jak organizować zbiory inspirujących grafik

Jak sortować swoje prace – narzędzia dla grafików

Możesz zdecydować, kto będzie miał dostęp do twojego Dropmarka, a narzędzia do komentowania i prowadzenia rozmów sprawią, że kolekcja obrazów stanie się początkiem burzy mózgów i źródłem inspiracji.

 

Milanote
KLIK
Cena: darmowy do 100 notatek, obrazów lub linków, wersja premium od 10$ na miesiąc
Windows, Mac

Lubisz Evernote i szukasz podobnego narzędzia, ale z większymi możliwościami jeśli chodzi o media? Milanote to rozwiązanie dla ciebie. Stworzysz w nim dowolną ilość tablic, na których umieścisz linki, teksty, zdjęcia i video znalezione w sieci. Dodaj do nich komentarze i listy rzeczy do zrobienia, załaduj pliki robocze (tekstowe, arkusze kalkulacyjne, obrazy i PDF) lub pliki z telefonu – i gotowe. Tablicę udostępnisz także znajomym i współpracownikom.

 

InVision Moodboard
KLIK, strona aplikacji
Cena: darmowy dla 1 prototypu, 15$ dla trzech, od 25$ nielimitowana ilość
Windows, Mac

InVision jest w pełni profesjonalnym narzędziem do tworzenia prototypów stron www oraz projektów UI/UX, jednak nas interesuje jedna funkcja: tworzenie moodboardów (KLIK – nastrój się na projekt).

Jak organizować zbiory inspirujących grafik

Jak uporządkować kolekcję grafik – narzędzia dla grafików

Moodboardy są przydatne, jeśli chcesz stworzyć projekt w konkretnym stylu i przekazać swoje idee innym współpracownikom lub klientowi. Kolekcja obrazów, które przywołują określone skojarzenia, to właśnie moodboard.

W moodboardzie InVision możesz stworzyć prezentację do projektu, piękną galerię zdjęć i współpracować z członkami zespołu.

 

Dodatki do innych programów

Inboard
KLIK
Cena: 20$

To rozwiązanie można polecić tylko tym, którzy… lubią mnożyć byty ponad konieczność, a macowy Finder jest dla nich mało przyjazny w obsłudze i nie pozwala na utrzymanie porządku w plikach.

Apka wyglądem nawiązuje do najlepszych wzorców Pinteresta, jednak działa tylko w zadanych przestrzeniach twojego dysku twardego. Swoje materiały graficzne oznaczysz tagami, a kolekcję uzupełnisz materiałami pobranymi za pomocą narzędzia do robienia screenów oraz integracją z Dribble.