HTML5_de_Erick_Dimas

 

Czym jest struktura dokumentu w HTML? Poprawnie napisana strona internetowa znajduje się w pewnych ustalonych ramach. Strukturę HTML warto zapamiętać, gdyż każda praca przy wyglądzie strony oparta będzie o poniższy schemat:

 

<!DOCTYPE html>

<html>

<head>

<title>

Tytuł strony

</title>

</head>

<body>

<p>

Treść strony

</p>

</body>

</html>

 

O <!DOCTYPE> wspominałem już wcześniej. Natomiast <html> </html> to otwierający i zamykający znacznik, pomiędzy którym zawarta jest cała treść. W środku mamy “głowę” i “ciało” naszego dokumentu. W <head> możemy wstawić kilka parametrów, które uzupełnią informację o stronie, czyli tytuł oraz tzw. meta-tagi. Dane wpisane w <title> pojawiają się w opisie katy przeglądarki internetowej. Tytuł nie powinien przekraczać 40 znaków i nie zaleca się stosowanie samych wielkich liter oraz adresów stron www, gdyż mogą być zignorowane przez niektóre przeglądarki. Natomiast znaczniki <meta> to opcjonalne tagi, które bardziej szczegółowo informują o zawartości dokumentu. Opcjonalne, co wcale nie znaczy, że należy je ignorować. Jeśli chcemy, aby nasza strona zajmowała wysokie miejsce wśród wyników wyszukiwań, meta-tagi to coś, czemu trzeba się bacznie przyjrzeć. Ważne jest tutaj m.in. “description”, czyli ok. dwudziesto-wyrazowy opis zawartości strony, wyświetlany jako jej objaśnienie na liście znalezionych odpowiedzi. Z kolei “keywords” to lista słów kluczowych, przy których poszukiwaniu wyszukiwarka ma wskazywać na naszą stronę. Oczywiście temat SEO jest znacznie obszerniejszy, a lista zadań, jakie należy wykonać, aby wypozycjonować stronę bardziej skomplikowana.

Opuszczając “głowę” dostajemy się do “ciała” naszego dokumentu, które ustala co w danej chwili zobaczymy na monitorze. Pomiędzy znacznikiem <body> oraz </body> lokujemy wszystkie informacje, które chcielibyśmy umieścić na stronie. Znajdą się więc tutaj m.in. dane na temat koloru tła i tekstu, marginesów, odnośników, ułożenia zdjęć oraz wszelkiej maści nagłówków i paragrafów. Wszystkie te elementy zostaną jeszcze omówione bardziej szczegółowo przy kolejnej okazji…