UX designer, to w dosłownym tłumaczeniu „projektant doświadczenia użytkownika”, a konkretnie chodzi o użytkownika stron internetowych i aplikacji.
W zawodzie UX designera nadrzędnym celem jest spełnianie potrzeb osób korzystających z produktów cyfrowych. Czy wejście do tej branży jest trudne? Dobry UX designer, czyli jaki? Jak zostać UX designerem? Odpowiedzi szukaj w dzisiejszym artykule.
UX designer, czyli kto – zakres obowiązków w branży UX
Jeśli chcesz zostać UX designerem, możesz natrafić na oferty pracy zawierające zapis „UX/UI”, co oznacza, że Twoje obowiązki będą rozszerzone o zadania UI designera, czyli projektanta interfejsu użytkownika (user interface). Czym zajmuje się każdy z nich?
- UX designer – koncentruje się na tym, jak dany produkty cyfrowy ma działać i jakie potrzeby użytkowników ma spełniać. Projektuje (nie mylić z programowaniem) strony internetowe i aplikacje tak, żeby korzystanie z nich było intuicyjne, przyjemne i praktyczne. Słowem – satysfakcjonujące.
- UI designer – ma zadbać o wizualną stronę wszystkich elementów na stronie (lub w aplikacji czy programie), z którymi użytkownik wejdzie w interakcję.
UI to składowa obowiązków UX designera albo osobne stanowisko – zależy to od wielkości, budżetu i specyfiki firmy. Skupmy się jednak na typowych obowiązkach projektanta z obszaru UX.
Co robi UX designer?
Zanim przystąpisz do projektowania ścieżki użytkownika lub interfejsu, czeka Cię trochę tej pracy, która jest raczej „niewidoczna”, ale przekłada się na efekt końcowy i jakość gotowego projektu.
To właśnie te działania odrożniają dobrego projektanta UX od grafika, który zajmuje się przygotowywaniem layoutów lub programisty frontend, który je koduje.
Czym na co dzień zajmuje się osoba na stanowisku UX designera? Kiedy zajmujesz się projektowaniem doświadczeń użytkownika, Twoja praca obejmuje następujące działania.
Research i zbieranie informacji od użytkowników
UX designer przed rozpoczęciem pracy projektowej powinien zbadać potrzeby użytkowników. Badanie obejmuje to, w jakim celu użytkownicy wchodzą na stronę lub korzystają z aplikacji, z jakimi wyzwaniami się przy tym mierzą (niepełnosprawności), w jakim środowisku będą wchodzić w interakcję z Twoim produktem.
Research powinien uwzględniać również, w jaki sposób połączyć oczekiwania odbiorców z planowaną ścieżką użytkownika i celami biznesowymi firmy.
Tworzenie koncepcji
Polega na zbieraniu wymagań użytkowników korzystania z produktu, definiowanie zakresu pracy i lokalizowanie problemów. Na tym etapie Twoim celem jest zaprojektowanie skutecznej i efektywnej ścieżki użytkownika, która doprowadzi do wymaganych działań: zapisania się do newslettera, rejestracji konta, wykupienia usługi lub produktu.
Twoim celem jest usunięcie wszystkich przeszkód, przy których odbiorca może się zawahać lub które mogą go zniechęcić oraz dostarczenie odpowiednich informacji o samym procesie.
Projektowanie (szkicowanie) możliwych rozwiązań
Polega na tworzeniu interakcji między użytkownikiem a elementami interfejsu oraz tworzenie makiet, czyli graficznego układu elementów na stronie. Tu właśnie pojawia się ta najbardziej rozpoznawalna część pracy UXa — projektowanie podstron lub ekranów w Figmie lub podobnym programie.
Sprawdzanie użyteczności projektu
Dobry projekt zawdzięcza swoją jakość researchowi, badaniom i konfrontowaniem zaproponowanych rozwiązań z potrzebami użytkowników. Testy użyteczności, testy A/B, mapy ciepła to niektóre z narzędzi, jakie pomagają projektantom UX ocenić, w jakich aspektach projekt wymaga poprawek.
Jeśli UX designer projektuje również user interface, dochodzi przygotowanie elementów graficznych. Przekłada makiety na przełożone na docelowe projekty graficzne albo animowane prototypy, które obrazują zachowanie aplikacji lub strony.
Jakie umiejętności są potrzebne w zawodzie ux designera?
Jakie cechy posiada dobry UX designer? Ponieważ projektowanie doświadczeń użytkowników to praca na styku designu, programowania i nauk społecznych. Jakie umiejętności będą Ci potrzebne?
Kompetencje miękkie UX designerów
- Gotowość do pracy w środowisku cyfrowym – w zawodzie UX designera będziesz cały czas obcował z technologią. Niezbędna jest więc znajomość narzędzi umożliwiających UX design.
- Komunikatywność i otwartość – będziesz przedstawiał tworzony design programistom, uzasadniając swoje decyzje projektowe. W niektórych firmach UX designer regularnie komunikuje się też z UI designerem.
- Ciekawość świata i ludzi – UX designer bada potrzeby innych, bacznie obserwuje, jak ludzie korzystają z technologii, a projektując przeznaczone dla nich oprogramowanie, kieruje się empatią.
Kompetencje twarde UX designerów
- Zdolność analitycznego myślenia – umiejętność wyciągania wniosków z prowadzonych badań i testów wśród użytkowników tworzonych stron i aplikacji pomaga znajdować nowe rozwiązania.
- Kreatywność – nietuzinkowe pomysły pozwolą Ci na wyróżnienie się na tle innych projektantów, jednak muszą być oparte o najważniejszą zasadę: użyteczność.
- Znajomość podstaw projektowania – tworzone makiety powinny być atrakcyjne wizualnie i przejrzyste. Jeśli będziesz pełnić funkcję UX/UI designera, poczucie estetyki będzie grało jedną z kluczowych ról w projektowaniu interfejsów.
- Znajomość angielskiego – pozwoli Ci korzystać z ogromnej bazy materiałów i kursów dotyczących user experience, a także zwiększy Twoją atrakcyjność na rynku pracy w branży IT.
Tak jak w wielu innych zawodach, u UX designera mile widziana jest również odpowiedzialność i umiejętność samodzielnego myślenia oraz otwartość na konstruktywny feedback i wprowadzanie zmian.
Jakie narzędzia musi znać UX designer?
Cechy osobowości UX designera są ważne, ale to znajomość narzędzi i programów do projektowania, prototypowania i analityki internetowej pozwala Ci wykorzystać swoje zasoby w praktyce.
Programy graficzne/do projektowania UX
Jeśli chcesz zostać UX designerem, uwględnij naukę obsługi programów do tworzenia makiet i projektów graficznych. Do najpopularniejszych zaliczają się:
- Figma,
- Sketch,
- Adobe XD,
- Axure
- Principle
Dodatkowe umiejętności programistyczne w UX
Znajomość kodowania nie jest niezbędna, aby zacząć pracę jako UX designer, jednak pracodawcy cenią znajomość jej podstaw. Do współpracy z programistami przyda Ci się podstawowa znajomość HTML-a i CSS-a. Developer doceni również, jeśli będziesz znać specyfikę pracy z kodem oraz jego możliwości techniczne.
Dodatkowe umiejętności UX designera
Podstawą Twojej pracy jako UX designera będzie zbieranie danych, research i optymalizacja gotowych projektów. Tworzenie makiet to zatem tylko wisienka na torcie i – paradoksalnie – nie jest to najważniejsza część pracy dobrego UXa.
Podstawowe narzędzia do analizy webowej dla UX designerów:
- Google Analytics,
- Kissmetrics,
- Mixpanel).
Podstawowe narzędzia do testów A/B i badania zachowania użytkowników:
- VWO,
- Optimize,
- Optimizely
- HotJar.
Jak zostać UX designerem – gdzie szukać wiedzy?
UX designer to zawód łączący w sobie elementy programowania, grafiki, analityki i psychologii. Może więc spodobać się ludziom z różnymi doświadczeniami i zainteresowaniami.
Jak zostać UX designerem? Są różne drogi. Nie ograniczaj się do jednej!
Kursy, studia i mentoring UX designu
Kompleksową wiedzę zdobędziesz na studiach podyplomowych (np. na SWPS, AGH czy WSE) i kursach UX design online (np. od infoShare Academy, Google czy Erika D. Kennedy’ego).
Podręczniki do UX designu
Dobre branżowe lektury to także sposób na zdobycie wiedzy z dziedziny UX. Na rynku pojawia się coraz więcej publikacji, które poruszają temat UX w przystępny sposób nie tylko od strony technologii, ale też psychologii.
Dodatkowe źródła wiedzy dla UX designerów
Śledź wydarzenia branżowe – zaglądaj na spotkania UXowe, bierz udział w konferencjach i webinarach. Zagłębij się w UX-owego YouTube’a, zapisz się do grupy na Facebooku zrzeszającej UX designerów. Czytaj blogi profesjonalistów – mnóstwo osób z branży IT dzieli się swoimi doświadczeniami z drogi kariery i codziennej pracy.
Prawdziwym oceanem sposobów na zgłębianie wiedzy na temat user experience jest wywiad portalu JustJoinIT z UX designerem Filipem Ryguckim.
Śledź „polecajki” osób, od których czerpiesz wiedzę – wykładowców studiów podyplomowych, autorów książek, kursów online, webinarów.
Gdzie szukać ofert pracy jako UX designer?
UX designer może pracować w różnych miejscach – w startupach, software house’ach czy agencjach interaktywnych.
Wielkość firmy i jej profil wpłynie na to, czy będziesz częścią większego zespołu designerów, czy cała odpowiedzialność spocznie na Tobie.
Jeśli zamiast pracy na etacie wybierasz freelancing, zleceń możesz szukać na takich platformach jak Useme.
Ważne jest, żebyś już podczas nauki zawodu tworzył swoje projekty, które potem zaprezentujesz w formie portfolio przyszłym zleceniodawcom. W jego ramach pokazuj, jakie doświadczenie masz w każdym z etapów procesu projektowego.
Pamiętaj, że kiedy stawiasz pierwsze kroki w karierze user experience designera, warto realizować jak najwięcej projektów – może ktoś z Twojej rodziny lub znajomych potrzebuje zaprojektowania strony, aplikacji czy programu? Jeśli to wciąż za mało, skorzystaj z internetowych generatorów promptów lub spróbuj poprawić istniejące witryny.
Ile zarabia UX designer?
Nie zaskoczymy nikogo, piszą, że to zależy. Od czego? Przede wszystkim od doświadczenia, wielkości firmy, miasta, formy rozliczania. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków UX designera to 8111 zł brutto natomiast według praca.money.pl – 7080 zł.
Wiesz już w dużej mierze, jak zostać UX designerem. Zaplanuj swój rozwój jak najszybciej – zacznij od zgromadzenia źródeł i wyboru dziedziny projektowania, jaką chcesz się zajmować. UX design może dać Ci wiele satysfakcji i okazji do samorozwoju na różnych płaszczyznach.