Epidemia koronawirusa i akcja #zostańwdomu sprawiły, że praca zdalna stała się rozwiązaniem nie tylko dla freelancerów. Niektórzy z nas po raz pierwszy spróbowali pracować spoza biura i godzić obowiązki domowe z zawodowymi.

Przejście na pracę z domu sprawia również, że więcej osób oswaja z myślą o pracy freelancera jako o czymś w zasięgu swoich możliwości.
Dwa tygodnie home office sprawiły, że zaczynasz poważnie myśleć o tym, jak zostać freelancerem lub jak zacząć pracować zdalnie na stałe dla różnych zleceniodawców? Zanim zdecydujesz się na ten krok, sprawdź, gdzie szukać zleceń pracy zdalnej oraz jak przygotować się do pracy freelancera.

Niezależnie od tego, czy po ustaniu epidemii koronawirusa zechcesz kontynuować pracę zdalną jako freelancer, czy tylko połączyć realizację zleceń dla klientów z pracą na etacie, będą ci potrzebne narzędzia do komunikacji z klientami, dzielenia dokumentów, organizacji.
Warto zacząć oswajać się z nimi już teraz i wykorzystać ich znajomość na późniejszych etapach kariery freelancera.

Jak zacząć pracować z domu: niżki na narzędzia dla freelancerów i samozatrudnionych

Narzędzia do pracy zdalnej dla freelancerów i małych firm taniej

Epidemia koronawirusa sprawiła i masowe przechodzenie na pracę z domu sprawiła, że firmy oferujące programy i aplikacje do pracy zdalnej wprowadziły zniżki lub pakiety darmowych usług. Możesz przetestować ich możliwości zarówno jako pracownik firmy, jak i freelancer z perspektywą pracy z domu „na pełen etat”.

Przygotowaliśmy dla was listę najpotrzebniejszych narzędzi, których możliwości warto poznać.

 

Jak zacząć pracować zdalnie: narzędzia do komunikacji z zespołem i klientami

Pytanie, jak zorganizować komunikację ze współpracownikami, członkami zespołu i klientami, kiedy wszyscy zostają w domach, to obecnie jedno z najpoważniejszych, jakie zadają sobie przedsiębiorcy i freelancerzy.

Jak zacząć pracować z domu: niżki na narzędzia dla freelancerów i samozatrudnionych: kontakt z klientem

Narzędzia do pracy zdalnej dla freelancerów i małych firm taniej: komunikacja

Zależy nam na tym, aby narzędzie było bezpieczne, niezawodne, możliwie niedrogie lub darmowe dla małych grup użytkowników. Dla większej wygody powinno także mieć opcję przesłania plików i ułatwiania pracy w grupie, na przykład udostępniania widoku ekranu, dodawania komentarzy do przesłanych plików czy ich edycji.

Wypróbuj:

  • Google Hangouts Meet dostępne dla wszystkich użytkowników G Suite
  • Cisco Webex – do organizowania wideokonferencji, współpracy i dzielenia się plikami
  • 8×8 umożliwia organizowanie wideokonferencji w pracy zdalnej
  • Intermedia daje możliwość organizowania darmowych wideokonferencji i webinarów do końca 2020 roku
  • Starleaf również służy do przeprowadzania wideokonferencji i przesyłania wiadomości w formacie video.
  • Vidyard to najbezpieczniejsze narzędzie do prowadzenia konferencji video. Za darmo skorzystasz z niego do końca czerwca 2020 roku.
  • Jamm pozwala na komunikację głosową i video z członkami zespołu. Przez trzy miesiące bez opłat.
  • Threads pozwala na komunikację wewnątrz zespołu, wymianę plików i pracę w grupie. Do końca czerwca możesz wypróbować bez opłat.
  • Yac łączy w sobie Zoom i Slack, ale w wersji głosowej. Jeśli wolisz rozmawiać z zespołem i klientami, ale bez pokazywania wnętrza swojego mieszkania, możesz przetestować Yac przez 3 miesiące bez opłat.

 

Jak zacząć pracować zdalnie: praca w zespole

Jeśli nigdy dotąd nie pracowałeś zdalnie, komunikacja z zespołem, wspólne podejmowanie decyzji czy wymiana plików i wspólne ich opracowanie będzie nowym doświadczeniem. Aby utrzymać swój poziom produktywności, potrzebujesz narzędzi prostych w obsłudze i intuicyjnych.

Jak zacząć pracować z domu: niżki na narzędzia dla freelancerów i samozatrudnionych: praca w zespole

Narzędzia do pracy zdalnej dla freelancerów i małych firm taniej: praca w zespole

Im bardziej aplikacja lub program do pracy zdalnej w grupie są przyjazne dla użytkowników, tym mniejsze bariery dla twojej kreatywności!

Wypróbuj:

  • Drag to narzędzie do pracy zdalnej – jeśli pracujesz w zespole do 5 osób wypróbujesz je do 30 czerwca za darmo
  • Box stawia na bezpieczeństwo we współpracy zdalnej. Z powodu epidemii koronawirusa firmy mogą używać Box za darmo przez najbliższe 3 miesiące.
  • Zoho to platforma kilku narzędzi do spotkań, chatów, współpracy, wymiany plików, jak również do obsługi IT i działań HR. Do 1 lipca możesz wypróbować ją bez opłat.
  • Wrike wierzy, że praca zdalna pobudza kreatywność i zwiększa produktywność. W ofercie ma zestawy narzędzi dla zespołów projektantów, IT, managerów i innych „specjalizacji” – teraz przez pól roku za darmo.
  • Nimbus Note to miejsce, gdzie stworzysz swoją wewnętrzną bazę wiedzy, a także dodasz materiały „wycięte” ze stron www – wszystko to, aby sprawniej zarządzać projektem, nadzorować proces twórczy i tworzyć podręczne „repozytorium” wiedzy dla całej grupy.
  • Paymo to z kolei aplikacja, która umożliwia zespołowi zarządzać projektem: ustalisz w nim harmonogram prac, przydzielisz zadania i podsumujesz czas pracy. Teraz przez 45 dni bez opłat.
  • HeySpace to kalendarz, czat i tablica zadań w jednym, dostępna również z szeregiem integracji (między innymi Trello, Zapier i Google) i po polsku. Na hasło stayathome możesz przetestować wersję pro przez miesiąc bez opłat.

 

Jak zostać freelancerem w czasie #zostańwdomu: marketing i organizowanie zdalnego biura

Jeśli chcesz całkowicie przejść na pracę zdalną i zostać freelancerem, warto pomyśleć również o tym, jak zorganizujesz swój biznes i jak będziesz zdobywać nowe zlecenia. Częścią twojej pracy będzie marketing własnych usług i utrzymywanie kontaktów biznesowych, dlatego warto zapoznać się z narzędziami, które pomogą ci zarządzać nimi efektywnie.

Jak zacząć pracować z domu: niżki na narzędzia dla freelancerów i samozatrudnionych: marketing online

Narzędzia do pracy zdalnej dla freelancerów i małych firm taniej: marketing

Wypróbuj:

  • Hootsuite to platforma, która umożliwia sprawne zarządzanie profilami w mediach społecznościowych. Jeśli twoją firmę dotyka kryzys wywołany pandemią, możesz korzystać z planu pro bez opłat do 1 czerwca tego roku.
  • Air to przestrzeń, na której umieścisz moodboard, szkice, pomysły oraz finalny projekt, nad którym będziecie pracować z zespołem. Na hasło WHF otrzymasz darmowy okres próbny.
  • JustProof to narzędzie do tworzenia eleganckich i przekonujących „dowodów społecznych”: publikacji komentarzy, przesyłania rekomendacji, dodawania ocen, tworzenia rankingów. Plan dla startupów jest teraz dostępny przez 3 miesiące bez opłat na hasło stayinside.

 

Jak zacząć pracować z domu: organizacja „zdalnego” biura dla freelancera

Wiesz już, jak kontaktować się z klientem, jak wykorzystać narzędzia do pracy w grupie jako freelancer. Masz pierwszy podstawowy zestaw narzędzi do marketingu online, a teraz czas zająć się tym, jak zorganizować swoją własną pracę i biuro tak, aby były bezpieczne i jednocześnie efektywne bardziej niż praca biurowa.

Jak zacząć pracować z domu: niżki na narzędzia dla freelancerów i samozatrudnionych: organizacja pracy zdalnej

Narzędzia do pracy zdalnej dla freelancerów i małych firm taniej: organizacja

Wypróbuj:

  • Startday to proste narzędzie do zarządzania czasem pracy: podzielisz w nim zadanie na mniejsze części, zliczysz czas potrzebny na jego wykonanie i prześledzisz koszty. Do 30 maja skorzystasz ze Startday bez opłat.
  • Pandadoc służy do bezpiecznego przesyłania i udostępniania dokumentów. W specjalnym palnie pro uruchomionym na czas trwania pandemii otrzymujesz nielimitowaną przestrzeń dla dokumentów.
  • 1passowrd to bezpieczny manager haseł, którego warto używać nie tylko w pracy freelancera. Przez najbliższe 6 miesięcy z planu podstawowego skorzystasz bez opłat.

 

Praca zdalna i freelancing w czasie #zostańwdomu i epidemii koronawirusa: jak zacząć?

Dla wielu z nas przejście na pracę zdalną niemal z dnia na dzień było zupełnie nowym wyzwaniem. Jeśli myślisz o tym, jak zostać freelancerem, możesz sprawdzić, nie tylko to, jak w praktyce wygląda praca z domu, ale również z jakich narzędzi możesz skorzystać i jakie sprawdzają się w twoim wypadku.

Kiedy zaczynasz pracę zdalną jako wolny strzelec, potrzebujesz przede wszystkim narzędzi do kontaktu z klientem oraz do pracy w zespole, aby zaprezentować wyniki swojej pracy i zebrać feedback. Warto również pomyśleć o aplikacjach, które usprawnią marketing online twoich usług oraz pomogą w codziennej organizacji pracy, np. przechowywaniu dokumentów i haseł do kont.

Epidemia COVID-19 i niełatwa sytuacja przedsiębiorców sprawiła, że wiele firm i usługodawców zdecydowało się na wprowadzenie zniżek i upustów dla tych, którzy zdecydowali się na pracę zdalną.
Jeśli dotyczy to również ciebie, skorzystaj z akcji promocyjnych i przetestuj narzędzia, które mogą ci się przydać.

A może znasz jeszcze inne aplikacje i platformy do pracy zdalnej dla freelancerów, samozatrudnionych lub małych firm? Napisz nam o tym w komentarzu!