Wtyczki są jednym z tych elementów, który wyróżnia WordPress na tle innych CMS-ów. To właśnie one umożliwiają dodanie poszczególnych funkcji do serwisu, rozszerzenie działania, powiązanie go z social media i wiele, wiele więcej.

 

Jak tworzyć wtyczki w WordPressie?

Jak tworzyć wtyczki w WordPressie?

 

Zawsze, dosłownie zawsze okazuje się jednak, że jakiejś wtyczki brakuje. Co wtedy zrobić? Najlepiej po prostu stworzyć swój własny plugin.

 

Tworzenie pierwszej wtyczki

 

To, co teraz przeczytasz może wydawać ci się mało wiarygodne. Aby stworzyć pierwszą wtyczkę wystarczy zaledwie jeden plik! Nazwij go tak, abyś zawsze wiedział, do czego się odnosi, np. my_plugin.php oraz opisz go odpowiednim komentarzem, dzięki któremu WP rozpozna wtyczkę.

 

Ważne, aby do stworzonego pliku dopisać komentarz, w którym zapiszemy wszystkie ustawienia wtyczki:

 

Plugin Name – nazwa pluginu.

Version: wersja pluginu w zapisie z kropką oddzielającą podwersje

Description: opis pluginu. Jak widać w przykładzie powyżej możemy w nim użyć tagów HTML

Author: Imię i nazwisko autora pluginu, lub nazwa firmy, która go stworzyła.

Author URI: Odnośnik do strony WWW autora (bloga, profilu w Social Media)

Plugin URI: Tu wpisujemy odnośnik do strony, na której plugin będzie opisany.

 

Funkcje wtyczki

 

Funkcje wtyczki oraz jej zadania musisz określić samodzielnie. WordPress automatycznie dzieli wszystkie wtyczki na: zwykłe, dla rdzenia oraz wymagane. Twoja wtyczka, która rozszerzy mozliwości serwisu lub zapewni użytkownikom korzystanie z danych ustawień będzie więc przypisana do zwykłych wtyczek.

 

Kiedy już Twoja wtyczka zostanie stworzona i sprawdzona, należy ją poprawne zainstalować. Dopiero wtey można świętować sukces.

 

Instalacja wtyczki

 

Jeśli już tu dotarłeś, zapewne możesz być z siebie dumny. Za Tobą mozolny proces tworzenia wtyczki, sprawdzania kodu i czytania porad. Teraz pozostało już położenie wisienki na torcie, czyli uruchomienie wtyczki. Wgraj plik do katalogu /wp-content/plugins, a następnie przejdź do panelu administracyjnego. Po otworzeniu listy wtyczek z pewnością znajdziesz nazwę „My plugin”. Kliknij znajdujący się obok przycisk „Activate” i sprawdź, czy działa  🙂