Kurs Java to przepustka do niezwykle cenionego i dochodowego zawodu z branży IT – ofert pracy nie brakuje, również dla osób początkujących. Żeby zdobyć pożądane kompetencje i zabłysnąć w oczach rekruterów, trzeba skupić się na praktyce – przedstawiamy więc projekty, które idealnie pasują do poćwiczenia programowania w Javie na podstawowym poziomie.

Język Java – tworzenie zaawansowanych aplikacji webowych

Java jeden z najpopularniejszych języków programowania (konkretnie programowania obiektowego) używany do tworzenia aplikacji webowych, desktopowych i mobilnych. Wykorzystuje się go do kodowania back-endu, czyli elementów oprogramowania strony znajdujących się na serwerze i niewidocznych dla użytkownika sieci. 

Dlaczego to właśnie Java jest częstą odpowiedzią na pytanie, jaki język programowania najlepiej opanować?

  • ogromna popularność Javy świecie wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na specjalistów;
  • po kursie Java łatwiej znajdziesz pierwszą pracę w branży IT;
  • nauka języka Java otwiera więc drzwi do kariery back-end developera, czyli zaawansowanego programisty z atrakcyjnym wynagrodzeniem;
  • programy napisane w Javie pozwalają pisanie aplikacji działających na dowolnym serwerze i systemie operacyjnym – język Java jest więc uniwersalny, wielofunkcyjny i ma bardzo szerokie zastosowanie;
  • jeśli wiesz, na czym polega programowanie obiektowe, kurs Java nie będzie dla Ciebie podróżą w nieznane – o Javie, w której kod jest bardzo wyraźny, mówi się, że jest prostsza do nauczenia niż C czy C++;
  • projekty opracowane na Javie są łatwe w utrzymaniu i solidne, a kod przejrzysty i podporządkowany regułom;
  • kurs Javy włączy Cię do wielkiej, pomocnej i aktywnej społeczności programistów w tym języku – z wiedzy i umiejętności innych specjalistów korzysta każdy Java developer w swojej codziennej pracy. Wielu developerów porusza tematy związane z Javą na swoich blogach czy kanałach YouTube.

Gdzie zrobić kurs programowania w Javie?

Kurs Java możesz zrobić bez wychodzenia z domu. Wykształcenie techniczne nie jest niezbędne, dlatego nie masz wymówek – przejrzyj ofertę najpopularniejszych platform edukacyjnych: Coursera, Code Academy, Udemy, Kodilla, Java Code Geeks, Learn Java Online czy SoloLearn: Learn Java. 

Na początku poznajesz oczywiście podstawy języka, które następnie przechodzą w tworzenie pierwszych autorskich aplikacji. Dowiesz się, jakie narzędzia wykorzystuje programista Java w swojej pracy. Kursy Java pozwalają opanować takie zagadnienia jak testy jednostkowe, framework Spring, Git, HTTP, SQL, żądania POST i GET, Maven, JavaScript, REST API, teamwork z innymi kursantami i wiele więcej – po zakończeniu nauki i zbudowaniu portfolio możesz aplikować na staż albo na stanowisko juniorskie.

Kurs Java – pomysły na projekty dla super początkujących

Wykorzystuj skille związane z językiem Java w praktyce już od samego początku nauki. Dzięki temu sprawdzisz, czy to na pewno robota dla Ciebie i czy w programowaniu odnajdujesz satysfakcję. Kurs Java to jedno, ale warto ćwiczyć również we własnym zakresie.

Oto kilka pomysłów na pierwsze programy projekty dla początkujących back-end developerów.

  1. Suma A+B – Java Integrer sum() Method

Każdy „raczkujący” Java developer może postawić swoje pierwsze kroki w kodowaniu, zaczynając od tego prostego projektu. Wprowadzasz dwie liczby, czyli zmienne A i B. Program je dodaje i zwraca sumę. Ta procedura zaznajomi Cię z podstawowymi procesami w języku Java. Przewodnik po metodzie sum() znajdziesz m.in. na stronie javatpoint lub  geeksforgeeks.

  1.  Odwracanie ciągu znaków

Ciągu znaków, czyli strings, to często używana struktura danych w środowisku Javy. Dane są przechowywane w postaci tablicy znaków. Proponowana aplikacja ma na celu odwracanie ciągu znaków, a co za tym idzie – lepsze zrozumienie, jak działa ten rodzaj obiektów. Za pomocą programu będziesz mógł wpisać ciąg znaków, czyli np. słowo hello, a program zwróci ciąg znaków olleh. Więcej o odwracaniu ciągu znaków przeczytasz w przewodniku javatutoring.

  1.  Kalkulator w Javie

Programowanie kalkulatora zaliczył niejednej początkujący developer nie tylko w Javie – to podstawowy projekt w różnych językach programowania. Jedna aplikacja pozwoli Ci wykorzystać wiele bazowych koncepcji, które pomogą Ci się wdrożyć w bardziej zaawansowane zadania. Co więcej – im dłużej będziesz uczyć się języka Java, tym więcej funkcjonalności będziesz dodawać do swojego kalkulatora. Ten projekt będzie weryfikował Twoje postępy! Samouczek w formie video znajdziesz na kanale UMK games.

Te i dużo więcej projektów z zakresu podstaw języka Java znajdziesz na stronie bootcamp.cvn.columbia.edu.

Projekty w Javie – ambitni początkujący

Kolejnym krokiem będą bardziej zaawansowane aplikacje, które wymagają więcej pracy i umiejętności zdobytych na kursie Java. Poniżej kilka interesujących propozycji.

  1. Gra Snake

Przenieś się do dzieciństwa i stwórz własną wersję kultowej gry na telefon. Wąż ma „zjadać” jak najwięcej tokenów, a przy tym nie dotknąć krawędzi ekranu. Jak zaprogramować grę w Javie? Podążaj za instrukcjami od Bor Code.

  1. Smart City

Aplikacja Smart City ma informować przyjezdnych o hotelach, transporcie publicznym, biletach lotniczych, zakupach, lokalnych wiadomościach itd. Możesz pobrać pełny kod źródłowy projektu ze strony codewithc – tam też znajdziesz bardziej szczegółowe instrukcje i procedury.

  1. Interfejs bankomatu

To nieco bardziej skomplikowana aplikacja console-based, która, tak jak bankomat, pozwala użytkownikowi wprowadzić identyfikator i PIN, po czym odblokowuje dla niego kolejne funkcjonalności. Podążaj za krokami na kanale TechLiterate.

Powyższe propozycje pochodzą z bloga hackr.io – zajrzyj tam po kolejne wyzwania. To jednak tylko jedna z dziesiątek dobrych stron z projektami do ćwiczenia dla początkujących programistów.