Minęły już czasy, gdy korektor pracował nad zleceniem z ołówkiem w dłoni, wprowadzając poprawki ręcznie, na wydruku. Dziś osoba wykonująca ten zawód działa głównie na plikach cyfrowych. Co za tym idzie, zmienia się też sposób wykonywania pracy. Coraz częściej korzysta się z dobrodziejstw narzędzi cyfrowych. Które z nich sprawdzają się najlepiej?

Narzędzia dla korektorów - pomoc online

Korekta tekstu – słowniki online

Automatyczne korektory treści

Nic nie zastąpi wprawionego oka zawodowca, ale czasem nawet najbardziej wyostrzony zmysł może coś przegapić.

Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że nie “ucieknie” ci żadna literówka czy przecinek, użyj automatycznego korektora treści.

Narzędzia dla korektorów – Language Tool

Najpopularniejszy jest LanguageTool, który świetnie radzi sobie z językiem polskim i angielskim. Działa także jako wtyczka do przeglądarki, kontrolując poprawny zapis wszystkich pisanych przez ciebie treści w sieci, w tym na przykład maile do klienta.

Wykrywa błędy:

  • ortograficzne i interpunkcyjne,
  • stylistyczne,
  • fleksyjne i składniowe.

Narzędzia dla korektorów – Ortograf.pl

Kolejną propozycją jest serwis ortograf.pl. To system, który sprawdza polszczyznę pod kątem reguł: ortograficznych, gramatycznych, stylistycznych itd. Oprócz wykrywania najpoważniejszych językowych potknięć radzi sobie z takimi usterkami jak nadmiarowe przecinki albo niepotrzebne spacje.

W poszukiwaniu synonimów

Terminy w pracy zdalnej copywritera na ogół nie są wyrozumiały – treści konsumujemy w formie „insta” i często tak właśnie je też piszemy. Korekta i redakcja są więc dla copywriterów niezwykle ważne, a jednym z elementów obowiązkowych do sprawdzenia są powtórzenia wyrazów.  Zastąpisz je z pomocą serwisów grupujące synonimy oraz tezaurusów. Oto najbardziej użyteczne w pracy korektora.

Narzędzia dla korektorów online

Korekta tekstu – narzędzia online

Narzędzia dla korektorów – Synonimy.pl

Brakuje ci czasem zamienników dla popularnych wyrazów? Skorzystaj z internetowego słownika synonimy.pl. Zawiera on sporą bazę tych bardziej i mniej popularnych wyrazów, z uwzględnieniem nazw potocznych czy archaicznych (przestarzałych).

Jego mocną stroną jest to, że można go pobrać na system Windows, Android lub IoS i mieć tysiące słów zawsze pod ręką (dosłownie).

Narzędzia dla korektorów – Wordcounter

Zmorą wielu osób poprawiających są też słowa powtarzające się w niewielkiej od siebie odległości. To tak zwane “wytrychy”, czyli nawyki językowe, które ma każdy z nas. Takie wyrażenia jak “po prostu”, “ale i”, “moim zdaniem” sprytnie ukrywają się w następujących po sobie akapitach. Korektor nie zawsze je wyłapie, bo własna maniera jest dla człowieka zazwyczaj niewidoczna.

I tu z pomocą przychodzi Wordcounter, który pokazuje częstotliwość występowania (i miejsce w tekście) danego “wytrychu”. Koniec z niespodziewanymi włamywaczami słownymi.

Łatwa praca na plikach PDF- Small PDF

Czasem podczas pracy na plikach PDF zdarza się, że trzeba poprawić tylko jeden rozdział w 300-stronicowym dokumencie. Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wydzielenie wybranych fragmentów i utworzenie z nich mniejszego pliku.

Korekta tekstu online - potrzebne narzędzia

Słowniki, tezaurusy i narzędzia dla korektorów online

A może chcesz przekonwertować PDF na dokument WORD lub podpisać cyfrowo otrzymany przez klienta egzemplarz?

Wszystko to (i znacznie więcej) zapewnia Small PDF. Darmowa wersja tego narzędzia w zupełności wystarcza do podstawowych operacji.

Słowniki online dla korektorów

Praca korektora tekstów kojarzy ci się z wielkimi księgami, ułożonymi niedbale na biurku? To skojarzenie jest już raczej nieaktualne, bo współcześnie korzysta się z równie rzetelnych, ale znacznie szybszych w użyciu, słowników online.

Szczególnie pomocne są:

1. Wielki słownik ortograficzny PWN
Tu znajdziesz informacje na temat właściwego zapisu ortograficznego wyrazów.

2. Słownik gramatyczny języka polskiego
Jeśli nie wiesz, czy pisze się “rozmiar roweru” czy “rozmiar rowera”, to ten słownik ci pomoże.

3. Wielki słownik języka polskiego
W tym źródle, oprócz znaczeń wyrazów, upewnisz się również co do frazeologizmów czy popularnych połączeń.

Warto ułatwiać sobie zadanie, szczególnie wtedy, gdy można liczyć na wiarygodną odpowiedź. Dlatego dołóż cegiełkę do własnej wygody.