To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy chcą wiedzieć, jak zostać programistą, ale również koderzy, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć nową wiedzę.

Oczywiście sama popularność języka to nie wszystko. Na twój wybór nauki języka programowania powinna mieć wpływ nie tylko jego popularność i perspektywy zawodowe, jakie otwiera jego znajomość, ale również to, do czego możesz go wykorzystać, w jakich projektach może ci się przydać.

Firma Tiobe od blisko 20 lat zajmuje się testowaniem i ewaluacją oprogramowania używanego w dużych firmach niemal wszystkich branż technicznych – wśród klientów Tiobe znajdziesz Proshe i Phillips, Huawei i Bosh, a także firmy badawcze i laboratoria naukowe.

Jakiego języka programowania się uczyć?

Jaki jest najpopularniejszy język programowania?

Na podstawie ilości zapytań Google i innych gromadzonych przez firmę danych, Tiobe co miesiąc prezentuje listę najpopularniejszych języków kodowania. Dlaczego warto ją regularnie sprawdzać? Chociaż TOP 8 popularnych języków programowania nie zmienia się od niemal 15 lat, co roku w zestawieniu pojawiają się nowe języki. Niektóre nic nie zmieniają, inne zyskują pewną popularność i coraz odważniej pną się w zestawieniach – na przykład Kotlin (obecnie 35 na liście). Tiobe na bieżąco śledzi ponad 250 języków!

Warto zatem śledzić listę Tiobe, aby odpowiednio wcześniej wychwycić nowe trendy i… zacząć naukę języka, kiedy jego popularność wyraźnie wzrośnie. Ranking pomoże ci również podjąć decyzję, czy rzeczywiście warto uczyć się języka, do którego aktualnie się przymierzasz. Podczas gdy jedne języki programowania zyskują na popularności, inne ją tracą – przykładem może być PHP, wypierany stopniowo przez Python, a także Perl czy Go, który rok temu znajdował się na wysokiej 12 pozycji, aby w tym roku spaść na 17 miejsce.

20 najpopularniejszych języków programowania w październiku

Java logo

Java, źródło: Wikimedia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Logo-java-830×460.jpg, autor: Ubunlog, https://ubunlog.com/

 1. Java
 2. C
 3. Python
 4. C++
 5. C#

  Visual Basic .NET

  Visual Basic .NET, źródło Wikimedia, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:VB.NET_Logo.svg, autor: Jason Groce

 6. VisualBasic .NET
 7. JavaScript
 8. SQL
 9. PHP
 10. Objective-C

  Groovy

  Groovy, źródło: Wikimedia, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Groovy-logo.svg, autor: Zorak1103

 11. Apache Groovy
 12. Swift
 13. Ruby
 14. Assembly language
 15. R
 16. Visual Basic
 17. Go
 18. Delphi/Object-Pascal
 19. Perl
 20. MATLAB

Źródło: Tiobe

Czy indeks Tiobe wpłynie na twoją decyzję, jakiego języka programowania się uczyć? Chętnie poznamy twoje zdanie!