Pociąga cię IT i chcesz zostać programistą, ale nie wiesz, od czego zacząć i jaki język programowania będzie dla ciebie najlepszy?
Jak ze wszystkim, odpowiedź zależy od tego, co chcesz tworzyć, na jakiej części projektu się skupić i… dlaczego w ogóle chcesz nauczyć się programowania.

W swojej karierze programisty prawdopodobnie przyjdzie ci nauczyć się więcej niż jednego języka – jak mówi angielskie powiedzenie, dla kogoś, kto ma tylko młotek, wszystko wygląda jak gwóźdź. Im większym zasobem narzędzi dysponujesz, tym łatwiej przychodzi ci realizacja złożonych projektów. Nawet do wykonania strony www możesz użyć HTML5, JavaScript i CSS.

Python, Ruby, C, PHP, Java – na początku wszystkie nazwy mogą brzmieć tajemniczo, a różnice między nimi niewiele ci powiedzą. Nie musisz rzucać się na każdy z nich jednocześnie i z takim samym zapałem. Nauka programowania przypomina trochę naukę języków obcych: jeśli języki są do siebie podobne, jednoczesna nauka przychodzi łatwiej niż przy zupełnie różnych. Im więcej języków próbujesz opanować w tym samym czasie, tym bardziej ryzykujesz chaos i frustrację, przynajmniej na początkowym etapie.

Język, jakiego nauczysz się w pierwszej kolejności, na długo „ustawi” sposób, w jaki myślisz o strukturach danych, algorytmach i sposobach rozwiązywania problemów. Może to być zarówno ułatwieniem, jak i dodawać nowego „smaczku” dalszemu zdobywaniu wiedzy.

Jaki język dla webdevelopera

Quiz dla początkujących web developerów – jakiego języka się uczyć

Jak wybrać język programowania – quiz online

Aby pomóc ci znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jakiego języka programowania uczyć się na początek, powstało sporo infografik, poradników, oraz… stron www z quizami, które krótko prezentują każdy z języków i pomagają dokonać wyboru w zależności od tego, jakie są twoje cele.

Jedną z takich stron jest Best Programming Language For Me, który porównuje języki bardzo popularne (Python, Java, JavaScript, HTML5, C#), z mniej popularnymi, ale wciąż potrzebnymi na rynku, takimi jak PHP, C++, Swift, R, Ruby (klasyfikacja na podstawie indeksu TIOBE).

Na podstawie pytań o to, dlaczego chcesz nauczyć się kodowania i celów, jakie chcesz osiągnąć, quiz podsunie ci odpowiedź. Od ciebie zależy, jak ją wykorzystasz :).

Czy quiz pomógł ci w podjęciu decyzji? A może w odpowiedzi wyszedł ci zupełnie inny wynik niż język, którego już się uczysz? Czekamy na odpowiedzi :).

Quiz - jaki język programowania jest dla ciebie najlepszy?

Od jakiego języka zacząć naukę programowania?