Branża IT notuje dynamiczny wzrost – trudno wskazać choć jedną dziedzinę, na której rozwój IT nie odcisnął widocznego śladu, począwszy od e-commerce prze sektor usług, aż do rozrywki, jaką dają nam media społecznościowe i gry komputerowe. Coraz więcej osób decyduje się zatem na kształcenie w technikum informatycznym, szkole branżowej czy na popularne kursy i bootcampy. Benefitami są oczywiście spore pensje czy możliwość pracy zdalnej.

Dziś opowiemy o pracy na stanowisku testera oprogramowania. Czym zajmuje się taka osoba? Co musisz zrobić, aby realizować takie zlecenia jako freelancer?

 

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Do zadań testera należy wyłapywanie bugów aplikacji lub programu i testowanie wielu możliwych kombinacji działań użytkowników, aby wykluczyć, że natrafi na nieistniejące rozwiązanie. Dodatkowo tester oprogramowania czuwa także nad bezpieczeństwem, sprawdza czy strona nie jest podatna na usterki i ataki hakerskie.

Jak zostać testerem oprogramowania

Jak zostać testerem oprogramowania

Wiele osób decyduje się na wejście w branżę IT ze względna na wysokie zarobki. Ile zarabia tester oprogramowania? Miesięczne wynagrodzenie na takim stanowisku wynosi około 6 500 złotych brutto, ale sięgnąć może nawet do nawet 8 000 złotych brutto. Brzmi kusząco, prawda? Skoro przekonaliśmy Cię już, że warto pójść w tym kierunku, odpowiemy teraz na pytanie — jak zostać testerem oprogramowania? Czy potrzebne są studia informatyczne?

 

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać testerem oprogramowania?

Tester oprogramowania nie jest programistą, ale nie oznacza to, że nie musi znać przynajmniej podstaw programowania. Absolutne minimum to między innymi Java, JavaScript, Python lub PHP, a więc języki powszechnie używane do pisania stron www i aplikacji mobilnych.

Aby otrzymać pierwsze zlecenia przyda Ci się także znajomość narzędzi do przeprowadzania testów manualnych oraz ich automatyzacji. Te pierwsze wymagają niewielkie wiedzy programistycznej, te drugie z kolei zakładają automatyzację pewnych procedur, aby przeprowadzać testy szybciej, dokładniej i efektywniej.

To wszystko warto wzmocnić solidną bazą wiedzy teoretycznej: znajomości cyklu „rozwoju” oprogramowania (SDLC) oraz dobrych praktyk testera, znanych jako STLC.

Umiejętności potrzebne dla testerów oprogramowania

7 rzeczy, które musi znać tester oprogramowania

Certyfikaty dla testerów oprogramowania

Wiele firm wymaga certyfikatu ISTQB (International Software Testing Qualifications Board). Co to właściwie jest? ISTQB to nazwa szkolenia dla testerów. Szkolenie kończy się egzaminem, po którego zaliczeniu otrzymujesz certyfikat. Stanowi on potwierdzenie Twoich kompetencji, dlatego warto dołączyć go do CV lub portfolio. Zanim więc rozpoczniesz kurs, sprawdź czy oferuje uzyskanie takiego potwierdzenia. Warto pamiętać, że nie jest to obowiązek, jednak mimo to wielu pracodawców wymaga ISTQB jako potwierdzenia twoich umiejętności.

 

Studia, kursy, szkolenia, czyli wszystko o edukacji

Czy na stanowisko testera oprogramowania wymagane są studia lub doświadczenie? Aby zdobyć podstawowe umiejętności wystarczą Ci kursy i szkolenia. Szukając pierwszego zlecenia, zwracaj szczególną uwagę nie tylko na staże, ale i na tzw. “Entry job” czy “Tester Junior”. Widząc coś takiego w ogłoszeniu, powinieneś wiedzieć już, że jest to oferta skierowana dla osób z niewielkim doświadczeniem w branży IT.

Znacznie łatwiej jest otrzymać małe zlecenia jako tester manualny, od którego nie wymaga się dobrej znajomości języków programowania. Prac tych jednak jest mniej, a konkurencja – ze względu na relatywnie niski próg wejścia – większa. Specjaliści od automatyzacji testów są bardziej poszukiwani, dlatego jeśli chcesz spróbować swoich sił jako tester oprogramowania, celuj właśnie w tę niszę. Wymaga ona większych nakładów sił, bo przydadzą Ci się w niej podstawy programowania i dobre zrozumienie procesów, ale ta inwestycja się opłaci.

 

Research to podstawa!

Zacznij od porządnego researchu. Sprawdź, jakie są wymagania na stanowisko testera oprogramowania w firmie, która Cię interesuje. Zapisuj informacje, a następnie sprawdź każde zagadnienie, które budzi Twoje wątpliwości. W ten sposób nie tylko zdobędziesz podstawową znajomość terminów używanych wśród testerów, ale i zdobędziesz rozeznanie, jakie umiejętności są poszukiwane i lepiej ukierunkujesz swój rozwój.

Na start polecamy darmowe webinary, szkolenia czy kursy, tak abyś sprawdził czy jest to coś dla Ciebie – to bezpieczne rozwiązanie, jeśli nie miałeś wcześniej styczności z pracami zbliżonymi do IT i chcesz zminimalizować koszty. W grupach w mediach społecznościowych znajdziesz także sporo grup, które zrzeszają zarówno tych pracujących na stanowisku testera oprogramowania, jak i tych, którzy są dopiero na etapie edukacji. Z czasem zdecyduj się na zakup kursu płatnego. Powodzenia, trzymamy za Ciebie kciuki!