Masz dość obecnej pracy i szukasz czegoś nowego? Z pewnością natrafiłeś na ogłoszenia z branży IT, które kuszą wysokimi zarobkami i perspektywą twórczej pracy. Tylko jak zmienić branżę i zacząć realizować zlecenia programistyczne? Od czego zacząć i czy to na pewno jest Twoja ścieżka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o zmianie branży!

 

Krok pierwszy — nie składaj wypowiedzenia

Wiemy, jak to brzmi — chcesz zmienić pracę, a my mówimy Ci, abyś tego nie robił. Zacznij od przeanalizowania swoich finansów. Wszystko kosztuje, a kursy z dziedziny informatycznej potrafią być naprawdę sporym wydatkiem. Zdecydowanie lepszą opcją jest kształcenie się i zarabianie pieniędzy w tym samym czasie. W przeciwnym wypadku szybko może okazać się, że owego szkolenia nie skończysz, ponieważ zwyczajnie zabraknie Ci funduszy.

Ponadto droga do pierwszych naprawdę lukratywnych kontaktów może zająć Ci sporo czasu. Sensowne będzie zatem zachować stałe źródło utrzymania i jednocześnie budować portfolio z drobniejszych zleceń, które przekona potencjalnego pracodawcę z branży IT, że oprócz ukończonego kursu masz już jakieś doświadczenie.

Praca zdalna bez ryzyka dzięki umowie online i fakturze VAT

Praca zdalna bez ryzyka dzięki umowie online i fakturze VAT

 

Krok drugi — sprawdź wymagania na interesujących Cię stanowiskach

Mówi się, że ogłoszenia o pracę powinno się przeglądać regularnie, tak aby ciągle być „na czasie” z płacami i wymaganiami. Zacznij od tego, żeby przejrzeć ogłoszenia o pracę: kto jest poszukiwany? Jakich umiejętności oczekują pracodawcy? Czy wymagania są zbieżne z Twoimi kompetencjami lub rzeczami, których nauka sprawi Ci przyjemność i w których czujesz się dobrze?

Jeśli wiesz, że Twoją mocną stroną jest logiczne myślenie i masz umiejętność planowania i realizowania skomplikowanych ciągów przyczynowo-skutkowych, Twoim celem będzie raczej backend. Jeśli z kolei lepiej czujesz się w zagadnieniach artystycznych, kręcą Cię proporcje, UX i działanie witryny od strony użytkownika, szukaj zleceń z dziedziny frontendu.

 

Krok trzeci — przeanalizuj doświadczenie

Każda praca czy szkoła uczy nas czegoś. Nie musisz mieć dyplomu technika informatyka, aby znać się na komputerach. Być może Twoje poprzednie miejsca zatrudnienia lub uczelnie  zagwarantowały Ci podstawy z danej dziedziny (Word, Excel, HTML, programowanie, grafika komputerowa itp.). Mając takie podstawy, zdecydowanie łatwiej będzie Ci ruszyć do przodu. Potraktuj swoje doświadczenia jako punkt wyjścia do zdobywania nowych umiejętności.

Jak zacząć pracę w IT?

Jak zacząć realizować pierwsze zlecenia IT jako freelancer?

Krok czwarty — zacznij czytać

Pamiętaj, że praca w IT to nie tylko kodowanie. Możesz rozglądać się za takimi zleceniami, jak copywriter techniczny, twórca dokumentacji, scrum master, manager projektów, które wymagają przynajmniej podstaw znajomości programowania oraz uzupełniających je umiejętności i kompetencji. Daj sobie przynajmniej dwa miesiące na to, żeby zacząć rozróżniać technologie, specjalizacje i segmenty rynku, które potrzebują programistów – oraz te, gdzie nasycenie rynku jest największe.

Stawianie stron na WordPress jest relatywnie proste, napisanie theme na WordPress wymaga już większego poziomu, ale jest również mniej oblegane.

 

Krok piąty — zacznij od darmowych informacji

W sieci nie brakuje webinarów, kanałów na YouTube czy grup na social mediach (Facebook, LinkedIn itp.) z darmową wiedzą. Z pewnością natrafisz także na wiele blogów. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od czytania, uczenia się i zapisywania informacji z darmowych źródeł.

Ich selekcja może być trudniejszym zadaniem. Spróbuj zacząć od platform z darmowymi kursami online, takimi jak FutureLearn, Coursera czy edX, które oferują całe pakiety lub ścieżki dla konkretnych branż. Pozwoli Ci to rozpoznać, jaki typ materiałów sprawdza się najlepiej w Twoim przypadku.

 

Krok szósty — rozpocznij kurs/szkolenie

W poprzednich krokach sporządziłeś listę wymaganych umiejętności, kursów oraz szkoleń. Przebrnąłeś przez wiedzę, którą w sieci znajdziesz za darmo oraz dokładnie sprecyzowałeś, w którą stronę chcesz się udać. Teraz zostało tak naprawdę znalezienie odpowiedniego kursu płatnego.

Upewnij się, że owo szkolenie gwarantuje Ci certyfikat, który wymagany jest na danym stanowisku (np. dla testera oprogramowania będzie to ISTQB). Takie świadectwo ukończenia kursu/zdania egzaminów możesz dołączyć do CV czy portfolio.

 

Krok siódmy— przygotuj portfolio, ofertę i CV

Teraz jest odpowiedni moment na szukanie zatrudnienia. Zacznij od zleceń, które pomogą Ci zbudować swoje portfolio. Znajdziesz je w takich miejscach, jak:

  • Useme, największy polski portal ze zleceniami dla freelancerów
  • grupy tematyczne na Facebooku, szczególnie te skierowane do juniorów
  • serwisy i portale branżowe dla IT
  • grupy na LinkedIn
  • zagraniczne portale ze zleceniami dla freelancerów, na przykład Fiverr

Do portfolio dodawaj też projekty przygotowane w ramach nauki i hobby. One również pokazują, co potrafisz!

Mamy nadzieję, że ten poradnik rozjaśnił Ci wiele aspektów. Pamiętaj, że musisz przygotować się na masę nauki i researchu. Czytaj, kiedy tylko możesz, słuchaj podcastów podczas wieczornego odpoczywania, leżąc w wannie czy jadąc autobusem. Robisz to w konkretnym celu. Powodzenia!