Zanim zaczniesz swoją przygodę z programowaniem, musisz zdecydować, jakiego języka nauczysz się jako pierwszego. Już ta decyzja może okazać się nie lada dylematem dla początkujących adeptów tworzenia kodu. Czy musisz uczyć się od razu kilku języków programowania? Jaki język programowania jest najlepszy dla początkujących?
Dziś zajmiemy się pytaniami, jakie zadają sobie wszyscy, którzy chcą wiedzieć, jak wybrać swój pierwszy język kodowania.

 

Ilu języków programowania się uczyć: dlaczego “więcej” nie zawsze oznacza “lepiej”?

Kiedy decydujesz się na naukę programowania, już na początku swojej drogi możesz napotkać pokusę, która zniechęci cię do tej dziedziny – mowa o równoczesnej nauce kilku języków programowania. Dlaczego nie warto uczyć się kilku języków programowania?

Na tym etapie edukacji głównym celem nauki powinny być

  • przyswojenie podstawowych pojęć programistycznych
  • poznanie struktur danych i sposobów korzystania z nich
  • nauka rozwiązywania problemów za pomocą algorytmów
  • przyswojenie podstawowych wzorców projektowych.

Nauka kilku języków programowania jednocześnie znacznie spowolni proces realizacji tych zadań. Najlepszym wyjściem jest w tym przypadku wybór jednego, konkretnego języka programowania, w oparciu o który będziesz stopniowo zdobywać kolejne umiejętności.

Jak wybrać pierwszy język programowania do nauki?

Czy warto uczyć się kilku języków programowania?

Weźmy na przykład wzorce projektowe – do przyswojenia ich wystarczy w zupełności jeden język programowania, w którym realizowane będą przykłady wykorzystania danego wzorca. Nie musi być to zresztą nawet język programowania, ponieważ przykłady te równie dobrze mogą być stworzone z użyciem tzw. pseudokodu.

Kiedy zrozumiesz koncepcję, samo korzystanie ze wzorca w innym, nowym języku będzie już wymagało jedynie znajomości składni tego języka.
O czym pamiętać i co trzeba wiedzieć, kiedy wybierasz swój pierwszy język programowania?

Jak wybrać język programowania do nauki: zastosowanie języka i Twoje cele

Niewątpliwie kluczowym elementem jest określenie naszych planów odnośnie programowania. Odpowiedz sobie na pytanie “Co chcesz tworzyć jako programista?”.

Jeśli wyborem są aplikacje mobilne, to rozpocznij naukę języka Java (w przypadku platformy Android) lub Swift (platforma iOS). Biorąc pod uwagę liczbę ofert pracy, bardziej rozsądnym wyborem będzie ten pierwszy język.

Jeśli wiążesz swoją przyszłość ze stronami internetowymi, zainteresuj się językiem JavaScript. JavaScript ma wiele zastosowań, ale nieprzypadkowo najbardziej kojarzony jest właśnie z web designem, web developmentem i tworzeniem stron www.
Oprócz tego niezbędne będą języki, które nie są językami programowania: HTML (hipertekstowy język znaczników) oraz CSS (język arkuszy stylów). CSS będzie dobry na początek, a po jego opanowaniu można zainteresować się jednym z preprocesorów.

Jak wybrać pierwszy język programowania do nauki?

Jak wybrać pierwszy język programowania – ilość zleceń i Twoje cele

Jeśli chcesz pisać aplikacje internetowe, dobrym wyborem będzie Ruby on Rails lub wspomniany JavaScript. Po jego opanowaniu zapoznaj się z jego frameworki które znacznie usprawnią pracę nad aplikacją.

Jeśli chcesz tworzyć aplikacje desktopowe lub gry, odpowiednimi językami będą C++ lub C#. Warto przy okazji wspomnieć, że pierwszy z nich plasuje się na czołowych pozycjach w rankingach najbardziej opłacalnych języków programowania.

Jeśli interesujesz się automatyzacją działań, na przykład pisaniem aplikacji zbierających automatycznie dane ze stron lub plików (scrapery), data science czy machine learning zacznij uczyć się języka Python. Warto przy tym wspomnieć, że język ten jest dość prosty w nauce ze względu na podobieństwo składni do języka naturalnego, oraz znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach informatyki.

Jeśli chcesz zajmować się serwerową częścią aplikacji czyli backendem, zainteresuj się PHP lub Pythonem. Ten pierwszy będzie odpowiednim wyborem dla przyszłych programistów WordPress. Pamiętaj, że WordPress to system zarządzania treścią napisany właśnie w PHP.

Jak wybrać pierwszy język programowania: im więcej źródeł wiedzy, tym lepiej

Przy nauce języka programowania bardzo ważną kwestią są źródła wiedzy, które posłużą do zdobywania kolejnych umiejętności programistycznych. Wymienić tutaj należy m.in. wszelkiego rodzaju blogi, artykuły, książki, kursy (online i stacjonarne), które często w przystępny sposób wyjaśniają tajniki danego języka. Można te źródła wykorzystać jako sposób na przyswojenie podstaw. W tym przypadku sprawdza się zasada “im więcej, tym lepiej”.

Jak wybrać pierwszy język programowania do nauki?

Pierwszy język kodowania – ile jest dostępnych źródeł?

Do takich źródeł wiedzy zaliczyć można również zaliczyć kody źródłowe projektów w danym języku, udostępnione społeczności przez ich twórców. Analiza takiego kodu pozwala sprawdzić, jak wygląda użycie danego języka w praktyce. Można wtedy przyswoić sobie pewne wzorce i dobre praktyki wykorzystania. Wybieraj raczej projekty wysoko oceniane przez społeczność – w przypadku projektów mało popularnych i ocenianych niżej, istnieje ryzyko wychwycenia złych praktyk i przyswojenia ich.

Jak wybrać język programowania: dokumentacja

Bardzo ważnym elementem danego języka jest dokumentacja. Powinna być ona jak najbardziej kompletna i przejrzysta, aby przyszły programista mógł w każdej chwili sprawdzić, w jaki sposób używać danego elementu. Nauka języka, który posiada skromną i niekompletną dokumentację, może stać się bardzo trudna – ciężko bowiem nauczyć się czegoś, co nie zostało dokładnie opisane przez twórców.

Jak wybrać język programowania: społeczność użytkowników

Kolejnym istotnym elementem jest wsparcie społeczności skupionej wokół danej technologii. Osoba rozpoczynająca przygodę z danym językiem może wtedy skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych programistów, którzy zetknęli się z podobnymi problemami, potrafią zatem zidentyfikować i wyjaśnić rozwiązanie danego problemu. Wymienić tutaj można wszelkiego rodzaju fora internetowe oraz grupy dyskusyjne.

Bardzo pomocnym miejscem jest StackOverflow, będący serwisem społecznościowym dotyczącym programowania. W łatwy sposób można sprawdzić tam popularność danego języka – wystarczy wyszukać tag z jego nazwą. W odpowiedzi dostaniemy m.in. liczbę wątków dotyczących tej technologii.

Jak wybrać pierwszy język programowania: szansa na znalezienie zleceń

W przypadku osób uczących się programowania z zamiarem realizowania zleceń w tej dziedzinie, należy także zwrócić uwagę na pozycję danej technologii na rynku pracy.
Im więcej ofert, tym większe prawdopodobieństwo rozpoczęcia pracy zawodowej w danej technologii. W przypadku początkujących programistów kluczowa jest szczególnie obecność stanowisk juniorskich.

Jak wybrać język do nauki programowania – podsumowanie

Wybór pierwszego języka programowania jest bardzo ważną decyzją, przy podjęciu której należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Należą do nich:

  • zbieżność zastosowania technologii z naszymi planami
  • obecność przystępnych źródeł wiedzy
  • poziom zaawansowania dokumentacji
  • wielkość i wsparcie społeczności skupionej wokół danego języka
  • pozycja danej technologii na rynku pracy.

Przeanalizowanie tych elementów powinno skutecznie ułatwić wybór. A na jaki język Ty się zdecydujesz?