Jeszcze, powiedzmy 10 lat temu, rynek IT wyglądał zupełnie inaczej. Nie stosowało się w ogóle takich określeń i podziałów, jak frontend, czy backend. Natomiast stanowiska pracy były nazywane bardziej po polsku.

 

Czym jest frontend i backend?

Czym jest frontend i backend?

 

Szukano najczęściej programistów C++ i Javy lub webmasterów PHP. Wspomniani specjaliści nadal są bardzo poszukiwani, ale nazwy stanowisk zmieniły się na bardziej światowe.

 

Co się pozmieniało?

Obecnie trudno jest znaleźć osobę, która byłaby w stanie od początku do końca sama stworzyć profesjonalną aplikację. Bardzo ważny jest również fakt, że 300-430 dumps
300-435 dumps w programach webowych dominują teraz takie aplikacje, jak ASP.NET (MVC) i Java. Nastąpił podział zadań i obowiązków. Praca webmastera (wcześniejsza nazwa) została teraz podzielona na dwa stanowiska pracy. Prezentacją zajmują się specjaliści od frontendu, a za logikę całego projektu od środka odpowiadają specjaliści od backendu.

 

Backend

W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi języka programowania C#, wiele czynności wykonuje się szybciej i prościej. Na przykład wprowadzenie słów kluczowych async/await, ułatwiło tworzenie asynchronicznego kodu. Backend jest obecnie bardzo usystematyzowany. Nowości nie jest dużo i każdy programista pracujący w tej branży szybko się ich nauczy.

 

Frontend

Wybór tej drogi jest o wiele trudniejszy, ponieważ tutaj co parę miesięcy coś się zmienia. Wprowadzane są nie tylko nowe narzędzia i biblioteki, na przykład : jQuery, Backbone, Knockout, ale również specyfikacja i obsługa technologii w przeglądarkach.

 

Jeżeli jesteś na samym początku swojej drogi zawodowej, to wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Gdy lubisz ciągłe zmiany i naukę, to wybierz frontend. Jeśli bardziej odpowiada Ci stabilność, to postaw na backend. Nie jest natomiast dobrym pomysłem próbowanie połączenia frontendu z backendem, bo nie będziesz w tym wystarczająco profesjonalny. To jest po prostu zbyt duży obszar wiedzy dla jednej osoby. Jeżeli chodzi o zarobki, to są one już w tej chwili bardzo podobne w obu branżach, więc to nie powinien być dla Ciebie główny wyznacznik.