Możesz się spotkać z opinią, że projekt graficzny powinien bronić się sam – jeśli logo, ulotka, broszura czy layout strony www jest dobry, klient zaakceptuje go bez żadnych pytań.
Jest to prawda, ale tylko w części. Znaczenie ma nie tylko sam projekt, ale również sposób, w jaki go zaprezentujesz.

Większość z nas nie ma tak precyzyjnej wyobraźni, aby to jej oczami w szczegółach zobaczyć projekt graficzny w naturalnym otoczeniu. Tymczasem to właśnie szczegóły potrafią sprawić, że klient zaakceptuje twój pomysł.
Przypomnij sobie nasze rady dla początkujących grafików, jak prezentować projekty zleceniodawcom. Makiety wykorzystania logo, znaków graficznych czy reklam w realnej przestrzeni są dużym ułatwieniem w ocenie projektu i w zasadzie należą już do kanonu pracy projektanta graficznego.

Makiety i mock-upy dla grafików

Mock-upy do projektów graficznych

Kiedy chcesz zostać profesjonalnym grafikiem i pracować zdalnie jako freelancer musisz pamiętać, że będziesz oceniany właśnie przez pryzmat szczegółów. Twój profesjonalizm powinien być zatem równie wysoki, jak u grafików pracujących dla agencji reklamowych. Dotyczy to wszystkich etapów, od rozmów i negocjacji z klientem przez samo podejście do problemu aż do prezentacji wyników pracy.
W tym kontekście prezentacja projektu na mock-upach, nazywanych także makietami, sporo mówi o twoim zrozumieniu potrzeb klienta oraz poziomie obsługi. Jest to także dobry test dla ciebie: czy logo albo grafika wygląda równie dobrze na twoim monitorze w pdf, jak i na billboardach, artykułach biurowych i materiałach reklamowych?

 

Mock-upy dla początkujących grafików: najlepsze źródła makiet

Aby oszczędzić ci pracy z wyszukiwaniem lokalizacji do zdjęć lub tworzenia fotorealistycznych grafik 3D do makiet, powstało sporo źródeł dla projektantów graficznych, które śmiało można nazwać bankami mock-upów.

Wśród gotowych makiet znajdziesz nie tylko najbardziej popularne i użyteczne, takie jak wizytówki i strony ww wyświetlone na urządzeniach mobilnych, ale również te rzadziej spotykane, jak artykuły reklamowe, reklamy zewnętrzne lub opakowania.

Smarty
KLIK
Ilość mock-upów: 15 darmowych, wiele w symbolicznych cenach kilku dolarów
Opis: ten bank specjalizuje się w makietach opakowań produktów kosmetycznych i podobnych. Są tu zatem tubki, buteleczki i pudełka na lekarstwa, napoje, jedzenie czy środków czystości.

Rawpixel
KLIK
Ilość mock-upów: 50
Opis: makiety, które przedstawiają „modele” w realnych sytuacjach: od samochodów i produktów, aż do ludzi.

The Mockups
KLIK
Ilość mock-upów: 75
Opis: Zaletą tego banku jest ułożenie makiet w kategoriach: reklamy, książek, ubrań, urządzeń mobilnych, opakowań, produktów i artykułów biurowych. Większość z nich utrzymana jest w nowoczesnej, minimalistycznej estetyce.

Original Mock-ups
KLIK
Ilość mock-upów: 75
Opis: Wszystkie makiety są darmowe. Zbiór obejmuje grafiki od produktów do druku, przez opakowania i kubki firmowe, aż do smyczy i plakietek imiennych. Uwagę zwraca duża kolekcja makiet kubków.

MrMockup
KLIK
Ilość mock-upów: 140
Opis: Nietypowe ujęcia, nietypowe przedmioty. MrMockup to ciekawy zbiór makiet: znajdziecie tu między innymi kapsel do piwa, metkę na ubrania, menu w formie potykacza, podkładkę z klipsem, perfumy, kasetę magnetofonową, naczynia metalowe czy ekologiczne opakowania na kawę.

Free Designer Resources
KLIK
Ilość mock-upów: 180
Opis: Zbiór typowych makiet dla projektantów graficznych, bez podziału na kategorie.

Mockup-designs
KLIK
Ilość mock-upów: 200
Opis: To wspaniała strona poświęcona głównie makietom projektów do druku. Wśród kategorii znajdziesz: ulotki i broszury, książki, wizytówki, branding, opakowania i znaki. Jeśli szukasz mniej popularnych przedmiotów, zerknij do kategorii „Inne”. Kryją się tam między innymi opakowania płyt audio i DVD, kalendarze i artykuły biurowe, smycze i plakietki oraz firmowe torby.

Pixeden
KLIK
Ilość mock-upów: 350
Opis: W tym banku makiet również nie znajdziesz podziału na kategorie, co więcej, nie wszystkie projekty są darmowe. Do wyboru masz sporo klasycznych makiet (opakowania, ulotki, wizytówki, okładki) w plikach PSD wysokiej jakości.

Graphicpear
KLIK
Ilość mock-upów: 360
Opis: Dostępne są tu różnorodne makiety, darmowe i płatne – od ultra-nowoczesnych opakowań kosmetyków do książek vintage. Wadą jest brak kategorii, wyszukiwać możesz natomiast po tagach. Oprócz „klasyków” takich jak urządzenia mobilne, artykuły biurowe, różne typy ulotek i opakowań, znajdziesz tu także kilka unikatów. Są to np. pojemniki na jedzenie, kaski, pendrive’y, metki do ubrań, baloniki czy torby papierowe.

Smartmockups
KLIK
Ilość mock-upów: >2000
Opis: To przede wszystkim duży zbiór makiet technologicznych, stąd duża ilość mock-upów urządzeń mobilnych i elektronicznych. Oprócz nich są także kategorie zawierające projekty drukowane, opakowania, ubrania, artykuły domowe i dekoracyjne oraz projekty do mediów społecznościowe.

Mockupworld
KLIK
Ilość mock-upów: >2000
Opis: Część makiet jest darmowa, część płatna. Makiety posortowano w wygodne kategorie: Apple watch, moda i ubrania, jedzenie i napoje, urządzenia iPan, iMac, iPhone, MacBook, opakowania, druk i książki oraz reklamy zewnętrzne, plakaty i bannery.

Unblas
KLIK
Ilość mock-upów: >2000
Opis: Kategorii jest niewiele, ale każda makieta ma także dodatkowe tagi, które pozwolą ci znaleźć inne przykłady podobnych przedmiotów. Do wyboru masz zatem broszurki, książki, torby, logo, artykuły biurowe, opakowania, ubrania oraz urządzenia mobilne i tablety.

Rotato
KLIK
Ilość mock-upów: ?
Opis: Makiety ramek telefonów HD z możliwością obracania o 365 stopni. Obrazki są darmowe (mock-up będzie miał niewielki watermark). W wersji płatnej mock-up bez znaku wodnego zostaje twój.