Tylko ten, kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Dokładnie tak samo jest z programowaniem. Błędy zdarza się popełniać i zaawansowanym specjalistom, i początkującym programistom.
Właśnie dlatego warto ułatwić sobie pracę i każdy stworzony kod sprawdzić za pomocą skutecznych narzędzi do debugowania, które wskażą błędy i pomogą dopracować kod. Dziś przedstawiamy 7 niezawodnych i prostych narzędzi, które pomogą Ci udoskonalić kod HTML, CSS oraz JavaScript. Startujemy!

Jak zostać programistą: narzędzia do debugowania kodu

Debugowanie CSS, JS i HTML: podstawowe narzędzia dla początkujących programistów

 

Debugowanie HTML: W3C Markup Validation Service

W3C Markup Validation Service to chyba jedno z najpopularniejszych narzędzi do sprawdzania zgodności dokumentu HTML ze standardami HTML i XHTML. Jest darmowe, intuicyjne i skutecznie wskazuje błędy w kodzie. Wystarczy wkleić link do strony, a narzędzie wyświetli wszystkie nieprawidłowości w ramach kodu HTML. Narzędzie daje również możliwość skorzystania z dwóch innych metod debugowania – poprzez przesłanie pliku zawierającego kod strony oraz bezpośrednie wklejenie kodu do odpowiedniego okna.

 

Debugowanie CSS: W3C CSS Validation Service

CSS Validation Service to kolejne darmowe narzędzie od W3C – tym razem pozwalające na sprawdzenie poprawności kodu CSS. Jak zapewne wiesz, poprawność kodu CSS wpływa na szybkość wgrywania zawartości plików .css przez przeglądarki, a tym samym szybkość wczytywania się strony, Warto więc zadbać o to, by wszystko działało bez zarzutu. Tu również, tak jak w przypadku narzędzia do sprawdzania kodu HTML, masz możliwość skorzystania z jednej z trzech metod sprawdzania kodu. Możesz po prostu wkleić link do strony, którą chcesz weryfikować, załączyć plik zawierający kod lub skopiować kod i wkleić go bezpośrednio do walidatora.

 

Poprawność HTML: wtyczka Chrome Validity

Validity to wtyczka do Google Chrome, która umożliwia sprawdzenie poprawności strony HTML bezpośrednio z paska adresu. Po zainstalowaniu wtyczki na pasku pojawi się przycisk z zielono-czarnym logo narzędzia. By sprawdzić konkretną stronę, wystarczy w niego kliknąć – wtyczka wyświetli wszystkie błędy, które powinny być naprawione.

 

Mobilna wersja strony: Resposinator

Responsinator to narzędzie umożliwiające sprawdzenie, jak dana strona wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Aplikacja pokazuje widoki na różnych urządzeniach (zarówno IPhone’ach, jak i tych opartych na systemie Android) w różnych orientacjach (pionowej i poziomej). Responsinator to darmowe narzędzie – aby z niego skorzystać wystarczy, że wkleisz adres testowanej strony www i klikniesz przycisk „GO”. Po chwili zobaczysz monitory wszystkich urządzeń, na których wyświetlana jest Twoja strona.

 

Debugowanie JavaScript: JS Lint

JS Lint jest narzędziem do sprawdzania jakości kodu JavaScript – koncentruje się na jakości kodu i pozwala na wyeliminowanie większości błędów, utrzymanie jednolitego standardu programowania i wyeliminowania przestarzałej składni kodu.

 

UX strony: Ghostlab

Korzystając z Ghostlab będziesz mógł upewnić się, że strona jest tak samo użyteczna dla wszystkich jej odbiorców – zarówno tych korzystających z przeglądarki, jak i dla użytkowników urządzeń mobilnych. Ghostlab pozwala zweryfikować nie tylko szybkość ładowania się witryny, ale również UX strony, czyli użyteczność pod względem wygody użytkownika. Program nie jest darmowy, ale można przetestować go podczas 7-dniowego okresu próbnego.

 

Testowanie strony na próżnych przeglądarkach: Browserling

Ostatnie narzędzie, jakie chcemy zaprezentować, również pozwala na testowanie strony na różnych przeglądarkach, ale w taki sposób, jakby były one zainstalowane na Twoim komputerze. Narzędzie jest płatne, możesz jednak skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej.

 

Testowanie kodu strony pod różnymi kątami powinno stać się nawykiem każdego programisty – nie tylko tego początkującego. Korzystaj regularnie z powyższych narzędzi i miej pewność, że kod jest poprawny, strona wgrywa się szybko i jest dostosowana do wszystkich przeglądarek oraz urządzeń mobilnych.