Zastanawiasz się nad założeniem strony w oparciu o WordPress, ale zupełnie nie wiesz, jak zacząć?

 

Różnice między wordpress.org a wordpress.com

Różnice między wordpress.org a wordpress.com

 

Jeśli już zdążyłeś wpisać hasło „WordPress” w Google, na pewno zwróciłeś uwagę na dwie różne nazwy: wordpress.org oraz wordpress.com. Od razu uprzedzamy, że nie jest to błąd i nikt się nie pomylił. Nasz ulubiony CMS naprawdę występuje w dwóch różnych wersjach, które bardzo się od siebie różnią. Sam zobacz!

 

WordPress.com, czyli platforma dla blogerów

 

Bardzo często mówi się, że wordpress.com to platforma dla blogerów. Wchodzisz, rejestrujesz się, wybierasz szablon i możesz pisać. Wystarczy kilka minut, aby stworzyć swojego bloga. Niestety trzeba pamiętać, że domena, z której korzystamy to „wordpress.com”, co nie wygląda zbyt profesjonalnie. W podobny sposób funkcjonują inne serwisy blogowe, np. blogger.com. To platformy stworzone z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę w sieci. Jeśli więc jesteś na początku swojej przygody, bardzo możliwe, że wordpress.com jest właśnie dla Ciebie.

 

 

WordPress.org – niekończąca się opowieść

 

Platforma WordPress.com umożliwia stworzenie profesjonalne strony, z dowolnie wybranym adresem. Aby móc z niej korzystać należy kupić domenę i serwer, a następnie zainstalować WordPressa. Użytkownik może wybrać szablon, napisać go samodzielnie, zainstalować dziesiątki rozmaitych wtyczek i wciąż rozwijać swoją stronę. Sklepy internetowe, blogi, wizytówki, a nawet serwisy informacyjne. Możliwości tego CMS-u są naprawdę nieograniczone!

 

 

.Com czy .Org – który wybrać?

 

Wybór tak naprawdę jest bardzo prosty. Jeśli planujesz stworzenie serwisu, na który wchodzą setki tysięcy UU w miesiącu lub aspirujesz do tytułu Bloger roku 2019 – wybierz wordpress.org. To właśnie tu jesteś w stanie stworzyć serwis na miarę „top of the top”, który rozwiniesz dokładnie tak, jak sobie to wymarzyłeś. Jest to rozwiązanie bardziej wymagające i nieco czasochłonne, ale to także inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Jeśli natomiast potrzebujesz prostego, niewymagającego bloga – wordpress.com w zupełności Ci wystarczy.