Kiedy zastanawiasz się, jak zostać freelancerem, do głowy jako pierwsze przychodzi ci na pewno „własna firma”. Zanim jeszcze zdobędziesz pierwszych klientów, zbudujesz portfolio, wyrobisz w sobie nawyki profesjonalisty, w myślach rejestrujesz działalność i… co dalej?

Wbrew popularnej opinii freelancer nie musi posiadać własnej działalności gospodarczej. Z większością klientów, również osób fizycznych, rozliczysz się w oparciu o umowę o dzieło. W przypadku większych firm lub klientów, którzy potrzebują faktury, skorzystasz z usług Useme.eu, gdzie rozliczysz wykonaną pracę i legalnie wystawisz fakturę bez firmy.

Własna firma czy Useme: co opłaca się bardziej

Jak zostać freelancerem: czy własna firma Ci się opłaca?

 

Firma dla freelancera: wady i zalety

Dlaczego zatem niektórzy freelancerzy zakładają własne firmy? Prowadzenie działalności nakłada na ciebie pewne obowiązki, ale również daje pewne przywileje. Do obowiązków trzeba zaliczyć prowadzenie księgowości, a więc zatrudnienie biura księgowego, które zadba o twoje dokumenty i rozliczenia.
Musisz również opłacać obowiązkowe składki ZUS, niezależnie od tego, czy masz słabszy miesiąc, czy wiedzie ci się trochę lepiej. Minimalne składki, z jakimi musisz się liczyć, to aż 600 zł miesięcznie z uwzględnieniem wszystkich możliwych ulg i zwolnień. Po pięciu latach korzystania z ulg, zwolnień i preferencyjnych warunków czeka cię już odprowadzanie pełnych składek – obecnie jest to ponad 1400 zł, a kwota ta co roku wzrasta.

Jako zaletę można wymienić… robienie zakupów „na firmę”, jeśli jesteś płatnikiem VAT. Oznacza to, że wydatki związane z prowadzeniem działalności możesz „wrzucić w koszty”, czyli odliczyć od podatku. To rozwiązanie ma sens, jeśli do wykonania zlecenia musisz zakupić materiały, jednak dla tych z was, którzy mają niskie koszty prowadzenia działalności (do pracy potrzebujecie komputera, netu i prądu), ten przywilej niedużo daje w praktyce.

 

Własna firma: jakie rozwiązanie jest lepsze?

Jeśli twoją główną motywacją do założenia firmy jest wystawianie faktur, składka ZUS nawet w minimalnym wymiarze może przewyższyć miesięczną prowizję, jaką zapłacisz w Useme za wystawianie faktur bez prowadzenia firmy. Przy Useme z kolei nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na prowadzenie księgowości.

Warto przy tym wspomnieć, że umowy o dzieło i umowy zlecenia również zawierają w sobie element wyrównania za np. zakup materiałów lub poniesienie innych kosztów, jakich wymaga realizacja zlecenia. To tak zwany koszt uzyskania przychodu, KUP, który w umowach cywilnoprawnych wynosi 20%. Dodatkowo w umowie o dzieło, jeśli decydujesz się na przeniesienie praw autorskich lub udzielenie licencji, wzrasta on do 50%.
W praktyce oznacza to, że płacisz podatek mniejszy odpowiednio o 20% lub 50%.

 

Od jakiego dochodu/przychodu opłaca się korzystać z Useme lub założyć firmę?- webinar

Opłacalność każdego rozwiązania zależy od tego, ile kosztuje cię wykonywanie zleceń i prowadzenie firmy, oraz ile zarabiasz w ciągu miesiąca. Chcesz poznać dokładne wartości?

Zapraszamy na webinar „Nowe zasady ZUS: kiedy opłaca się założyć firmę?”, który odbędzie się w czwartek 6 lutego o 18.00. W trakcie webinaru dowiecie się, co rozważyć przy podejmowaniu decyzji, na co zwrócić uwagę i, co najważniejsze, od jakiego wynagrodzenia które rozwiązanie przyniesie ci większą wypłatę na rękę.

Uczestnicy webinaru będą mogli zadać swoje pytanie ekspertom, a na koniec przewidziana jest także niespodzianka, która pomoże wam w codziennej pracy freelancera!

Własna firma czy Useme: co opłaca się bardziej

Jak zostać freelancerem: czy własna firma Ci się opłaca?