Obiekty inteligentne potrafią znacznie ułatwić życie grafika komputerowego pracującego z programem Adobe Photoshop. Dzięki obiektom inteligentnym praca projektanta przebiega szybciej i przyjemniej. Obiekty te dają możliwości, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy – pozwalają tworzyć obrazy graficzne w kilka chwil, których produkcja trwałaby godzinami. Jak to możliwe? O tym i innych kwestach, które należy wiedzieć o obiektach inteligentnych, dowiesz się w tym poradniku.

Czym są obiekty inteligentne?

Obiekty inteligentne to warstwy, które „pamiętają” zawarty w nich oryginalny obraz i dają możliwość dowolnej edycji, przekształcenia czy nałożenia efektów graficznych na warstwę, nie ingerując w obraz w niej osadzony. Co więcej, obiekty takie dają możliwość podmiany pierwotnego obrazu na inny, nie ingerując w sposób obróbki obrazu, który został nałożony bezpośrednio na warstwę, a nie w osadzoną w niej grafikę.

Obiekty inteligentne Photoshop - jak działają i kiedy ich używać?

Obraz osadzony w warstwie obiektu inteligentnego może być obrazem rastrowym, jak i wektorowym. Mieścić się może bezpośrednio w pliku programu Photoshop lub znajdować się w jednym z folderów naszego komputera – w tym drugim przypadku, w celu podmiany obrazu w warstwie wystarczy podmienić wybrany plik w folderze, aby automatycznie znalazł się w jednym, bądź wielu naszych projektach. Jest to szczególnie przydatna funkcja dla projektantów stron internetowych czy katalogów drukowanych, dla których ręczna podmiana zdjęcia we wszystkich plikach projektu zajęłaby trochę czasu.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są obiekty inteligentne?

Obiekty inteligentne w ramach oszczędności czasu

Obiekty inteligentne wykorzystujemy przy projektowaniu stron internetowych, katalogów drukowanych czy czasopism – czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystujemy ten sam obraz, w wielu odrębnych miejscach naszego projektu oraz gdy przewidujemy przyszłą wymianę osadzanej grafiki na inną, jak to często bywa w toku pracy z klientem. Dzięki obiektom inteligentnym, zamiast robić to za każdym razem ręcznie dla każdego pojedynczego obrazu, możemy to zrobić automatycznie, podmieniając grafikę jednokrotnie i w kilka sekund.

Obiekty inteligentne w pracy nad fotomontażem zdjęć

Obiekty inteligentne mają swoje zastosowanie również przy tworzeniu fotomontaży produktowych. Poniżej podaję Wam przykład, dla zobrazowania tego, co mam na myśli.

Nasz klient prowadzi sklep internetowy. Sprzedaje plakaty, w ramie lub bez – do wyboru. Chce jednak, aby każdy jego plakat został zaprezentowany w czarnej ramie zawieszonej w eleganckim pokoju. Co robimy? Kupujemy w jednym z dostępnych portali stockowych zdjęcie pokoju z zawieszoną ramą, „doklejamy” do niej plakat naszego klienta i zapisujemy gotową grafikę. Żeby ułatwić sobie życie, zamiast ręcznie skalować każdy obraz do wymiaru ramy i nakładać na niego stosowny cień czy doświetlenie, tworzymy obiekt inteligentny. Dzięki temu zabiegowi operacje związane z cyfrowym umieszczeniem plakatu w ramie i nadanie mu realistycznego wyglądu przeprowadzimy tylko jeden raz, a każdy kolejny plakat zawierający się w ofercie sprzedawcy wkleimy do ramy w kilka sekund.

Obiekty inteligentne w popularnych Mock-upach

Najpopularniejszym zastosowaniem obiektów inteligentnych, z którymi każdy początkujący grafik komputerowy spotyka się na co dzień, są oczywiście tzw. Mock-upy. Czym są? Są to gotowe projekty graficzne oparte na obiektach inteligentnych, wykorzystywane przez absolutną większość początkujących i średnio-zaawansowanych projektantów do prezentacji swoich prac. Najczęściej są to kompozycje zgrabnie prezentujące logo, wizytówki, ulotki, plakaty czy strony internetowe.

Obiekty inteligentne w mock-upach

Obiekty inteligentne w mock-upach

Mock-up przed wgraniem projektu do obiektu inteligentnego…

Obiekty inteligentne w mock-upach

Obiekty inteligentne w mock-upach

Mock-up kilka sekund później, po wgraniu projektu do warstwy inteligentnej…

Jak stworzyć obiekt inteligentny w programie Photoshop?

Tworzenie obiektu inteligentnego jest bardzo proste. Wystarczy wybrać warstwę, którą chcemy zamienić na inteligentną, kliknąć nią prawy przyciskiem myszki i wybrać opcję „Konwertuj na obiekt inteligentny”.

Jak stworzyć obiekt inteligentny

Jak stworzyć obiekt inteligentny

Tworzenie obiektu inteligentnego, Photoshop CC 2022

Jak podmienić osadzoną grafikę w obiekcie inteligentnym?

Aby podmienić grafikę osadzoną w warstwie inteligentnej, należy kliknąć dwukrotnie myszką w kwadratowym podglądzie warstwy naszego obiektu (patrz obraz poniżej).

Osadzanie grafiki w obiekcie inteligentnym

Osadzanie grafiki w obiekcie inteligentnym

Otwieranie obiektu inteligentnego, Photoshop CC 2022

Grafika osadzona w obiekcie inteligentnym otworzy się w nowym oknie Photoshop’a. Tam możemy dokonać jej modyfikacji lub podmienić ją na inną. Gdy już tego dokonamy, wystarczy zapisać plik ręcznie lub poprzez kombinacje klawiaturową „CTRL+S”. Od momentu zapisu, nasza nowa grafika pojawi się wszędzie tam, gdzie umieściliśmy nasz obiekt.

Podsumowanie zalet inteligentnych warstw programu Adobe Photoshop

Dzięki funkcji obiektów inteligentnych możesz:

  • skalować, obracać, zniekształcać i nakładać filtry na warstwy, bez utraty czy modyfikacji oryginalnego obrazu, który możesz zmodyfikować lub wymienić na inny w dowolnym momencie,
  • pracować na obiektach wektorowych pochodzących z programu Adobe Illustrator bezpośrednio w programie Adobe Photoshop,
  • edytować jeden obraz, w skutku czego zaktualizuje się on we wszystkich miejscach, w których został osadzony.