Co można zmalować krzywymi?

krzywe-inkscape-projektfreelancer

pomoc z krzywymi Beziera w Inkscape

Bardzo mnie martwi, że nijak nie umiem opanować krzywych – mam tu na myśli przewidywanie tego, jak się zachowają i wykombinowanie, co zrobić, żeby uzyskać zamierzony kształt. Ostatecznie ile można mówić, że kleks jest królikiem, tylko przepuszczonym przez twórczą dekonstrukcję wyobraźni grafika in spe?
Na dobry początek znalazłam sobie tutorial dla dzieci – nie widzę w tym nic wstydliwego, skoro faktycznie jestem na poziomie dzieciaka, a i tego nie jestem pewna. Zabrałam się za robienie ćwiczeń opracowanych przez dr B. Kołodziejczyk, które są dostępne tutaj.
Idzie mi coraz lepiej, bo przy większości poleceń nie musiałam się już zastanawiać – daleko mi do poziomu zawodowych grafików (jeśli w ogóle kiedykolwiek się do niego zbliżę), ale narysować prosty kształt, nadać mu obrys, wypełnienie i przezroczystość już się nauczyłam.

Kształty, obrysy i wypełnienia w Inkscape

Kształty, obrysy i wypełnienia w Inkscape

Co prawda gdzieś mi uciekł kawałek tekstu ze ścieżki (dlaczego?) i nie wiem też, co zrobić, żeby kontur między literami a czerwona ramką apli w zadaniu trzecim był wyraźniejszy, ale i nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat.
Na razie odłożyłam temat, bo jestem za bardzo ciekawa, jak zabrać się do następnych ćwiczeń.

Przy okazji dłubania antarktycznego pingwina w moim super-bannerze przewalczyłam też wstawianie tekstu na ścieżkę. Ponieważ najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązanie, zajęło mi chwilę, zanim zaskoczyłam, że żeby działało, wystarczy zaznaczyć jednocześnie tekst i krzywą, a potem wybrać polecenie tekst → wstaw na ścieżkę. Ale najważniejsze, że działa.

Tekst umieszczony na scieżce Inkscape

Tekst umieszczony na ścieżce Inkscape

Nie wpadłam natomiast na to, żeby tekstem wypełnić kształt. Nasmarowałam zatem ramki, wybrałam pierwszy obrys, jaki przyszedł mi do głowy i… pojawiły się problemy. To Inkscape, nie InDesign, w którym ustawienia justowania tekstu i wlewania tekstu do obiektu działają jak marzenie. Zakładam, że Inkscape nie służy do dopieszczania tekstu (a szkoda), bo ja teraz nie wiem, jak zlikwidować brzydkie dziury w tekście i skłonić moje literki do trzymania się maksymalnie na pięć punktów od krawędzi apli, niewłażenia na obrys i zmuszenia ich wreszcie, żeby opływały kształt, a nie pakowały się na kształt.

Tekst w kształcie w Inkscape

Tekst w kształcie w Inkscape

Próby trwają, a ja czuję się jak pasterz owiec z reklamy UniCredit, która zawsze puszczają przy transmisjach wszystkich większych meczów.