Kod komputerowy to język używany do tworzenia oprogramowania komputerowego, witryn internetowych i aplikacji. W miarę jak świat w coraz większym stopniu opiera się na technologii — od zamawiania jedzenia po zdobywanie wykształcenia — rośnie zapotrzebowanie na pracowników biegle posługujących się językami programowania.

Programowanie może otworzyć drzwi do lukratywnych ofert pracy związanych z technologią. Jeśli jesteś początkujący i nie wiesz od czego zacząć, aplikacje do kodowania mogą ułatwić wybór języka programowania oraz jego naukę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najlepszych aplikacjach do kodowania dla początkujących.

Khan academy

Khan Academy jest liderem w dziedzinie edukacji online, a jej przyjazna dla użytkownika aplikacja umożliwia dostęp do kursów z telefonu. Kursy programowania komputerowego koncentrują się na tematach takich jak JavaScript, CSS, HTML i SQL. Zajęcia obejmują różnorodne zagadnienia, w tym zmienne, podstawy animacji, obiekty, tablice i debugowanie. Użytkownicy systematycznie budują swoją wiedzę programistyczną. Aplikacja Khan Academy jest dostępna zarówno na Androida, jak i na Apple i jest darmowa.

Sololearn 

Aplikacja Sololearn dla początkujących oferuje szeroką gamę języków, w tym Java, JavaScript, Python, SQL, C++, Swift, Ruby, PHP, HTML i CSS. Jako jedna z najbardziej wszechstronnych aplikacji do nauki programowania, Sololearn łączy tradycyjne łamigłówki i quizy z elementem społecznościowym. Użytkownicy mogą publikować wyniki i udostępniać je w aplikacji. Sololearn jest dostępny na platformach Android i Apple. Podstawowa subskrypcja Sololearn jest bezpłatna ale istnieje możliwość wykupienia miesięcznej lub rocznej subskrypcji pakietu profesjonalnego.

Udacity

Aplikacja Udacity to obszerna internetowa baza danych kursów opracowana z partnerami branżowymi, takimi jak Google i Amazon. Udacity koncentruje się na pomaganiu użytkownikom w budowaniu umiejętności programowania i rozwiązywania zadań programistycznych. 

Co jakiś czas platforma organizuje bezpłatne intensywne szkolenie, tak zwane Udacity Nanodegree, podczas którego uczestnicy kursu pod okiem profesjonalistów rozwijają swoje umiejętności programowania od poziomu początkującego do bardziej zaawansowanych zagadnień. Warto postarać się o możliwość udziału w tym kursie ponieważ jest on prowadzony na bardzo wysokim poziomie, a lista uczestników jest ograniczona. Udacity jest dostępne zarówno na Androida, jak i Apple. 

Grasshopper

Nawet ci, którzy są nowicjuszami w dziedzinie programowania, uznają tę aplikację za bardzo prostą w użyciu dzięki skutecznej metodzie nauczania. Łatwy w obsłudze interfejs nigdy nie będzie sprawiał kłopotu ani odwracał uwagi od procesu uczenia się. Co więcej, otrzymasz krótkie lekcje, które pozwolą ci wykonać zadania szybko i skutecznie. Dzięki temu możesz korzystać z tej aplikacji, gdziekolwiek jesteś, bez uczucia znudzenia.  Aplikacja została stworzona we współpracy z Google.

Codecademy Go

Aplikacja Codecademy Go oferuje bezpłatne kursy dla początkujących. Jest to jeden z najlepszych kursów kodowania dla nowicjuszy ze względu na prostą strukturę lekcji, wsparcie społeczności i opcję zbudowania portfolio. W Codecademy Go dostępnych jest 14 języków kodowania, w tym Python, JavaScript, CSS i HTML. Codecademy Go jest dostępne zarówno na Androida, jak i Apple. Ma bezpłatny plan podstawowy oraz płatny plan profesjonalny dla bardziej zaawansowanych programistów.

Do nauki programowania wystarczy telefon

Aplikacje do nauki programowania są zabawne, intuicyjne oraz łatwe w użyciu. Możesz teraz nauczyć się prawie każdego języka programowania ze swojego telefonu. Lekcje w tych aplikacjach mogą być również dobrym wprowadzeniem, jeśli jesteś zainteresowany zapisaniem się na bootcamp z programowania. Jeśli bardziej interesują Cię tutoriale na YouTube i lubisz oglądać blogerów dzielących się swoimi umiejętnościami, możesz również znaleźć wiele wartościowych kanałów do obserwowania.