Kiedy uczysz się projektowana stron www, layoutów lub grafik, prędzej czy później do gry wejdzie również typografia. Chociaż większość twoich odbiorców może nie rozróżniać dywizu od pauzy, sposób złożenia tekstu może „podprogowo” wzmacniać lub zaprzeczać temu, co chcesz zakomunikować.

Typografia to nie tylko dobór fontu i jego wysokość czy kolor. O klasie tego, jak złożony jest tekst, przesądzają szczegóły.
Użycie odpowiednich znaków typograficznych (jak chociażby pauza, półpauza, dywiz), ligatur, cyfr nautycznych to najbardziej oczywiste przykłady. Dobra typografia powinna być również czytelna i łatwa do przeczytania – a za to odpowiedzialne są między innymi wysokość x wybranego kroju, stopień pisma, proporcja między pismem a interlinią czy wreszcie długość wiersza.

Kalkulatory typograficzne dla początkujących freelancerów

Jak zostać freelancerem: kalkulatory typograficzne

Jeśli już teraz czujesz zawrót głowy na myśl o zaprojektowaniu ulotki lub broszury z większą ilością tekstu, nie wspominając o magazynach lub książkach, nie mniejsze wyzwania czekają na ciebie przy projektowaniu stron www.
Witryna – a więc tekst! – będzie wyświetlała się różnie na różnych urządzeniach. Wraz ze zmianą szerokości strony i rozdzielczością ekranu zmieni się szerokość kolumny, a tym samym wygląd tekstu. Urządzenia mają różne parametry techniczne, dlatego nie każdy font (zwłaszcza szeryfowy) będzie wyglądał jednakowo dobrze w różnych sytuacjach.

A jeśli do tego projektujesz w oparciu o siatki lub siatki modułowe oraz linie bazowe? Jak pogodzić ze sobą kilka różnych miar i wartości (moduły siatki, wysokość linii bazowej, różne stopnie wysokości pism w nagłówku i tekście właściwym)?
Jeśli już teraz uważasz, że to wyższa matematyka, masz trochę racji – dlatego właśnie powstało sporo kalkulatorów, które pomagają zaprojektować dobrą typografię grafikom i projektantom stron www.

 

Kalkulatory typograficzne dla grafików i webmasterów

Jak obliczyć właściwą wysokość pisma dla wiersza o określonej długości? czy interlinia musi być stała, dokładnie takiej wielkości, jaką znasz z edytorów graficznych? I czy zawsze domyślne ustawienia są najlepsze?
Zebraliśmy listę kalkulatorów, które pomogą Ci uniknąć mielizn w Twoich projektach.

Kalkulatory jednostek typograficznych dla początkujących freelancerów

Kalkulatory typograficzne dla początkujących grafików

Jak zostać grafikiem: kalkulatory typograficzne

Unit Converter
KLIK
Co to jest em, jak się ma do ena, albo czym się różni punkt typograficzny od punktu Didota, a cicero od pica? Jak to wszystko ma się do milimetrów i pikseli? Jeśli wielkości i jednostki rozłożyły ci chociaż jeden projekt, czas skorzystać z kalkulatora i zrobić sobie małą powtórkę.

Unit Converter dla jednostek typograficznych oprócz przelicznika ma równie definicje każdej z tych miar. Wystarczy wybrać ją z listy, a pod nią wyświetli ci się pochodzenie oraz wartość danej miary. Potem wystarczy ty;lko kliknąć, na jaką miarę chcesz przeliczyć daną jednostkę – i gotowe.

Typography Conversion Calculator
KLIK
W tym liczydle możesz z kolei wpisać dowolną wartość, wybrać z listy jednostkę, a na liście poniżej wyświetli ci się jej przeliczenie na inne popularne wartości typograficzne.

Ten kalkulator jest szczególnie użyteczny, jeśli poruszasz się między wartościami punktów lub pica amerykańskich i „drukarskich” – warto pamiętać, że nie są one tożsame.

 

Kalkulatory skal i wielkości pisma dla webmasterów i grafików

Kalkulatory typograficzne dla początkujących webmasterów

Jak zostać webmasterem: kalkulatory typograficzne

Type Scale
KLIK
Jeśli ty też spędziłeś kilka popołudni, dokonując skomplikowanych obliczeń proporcji między klasycznymi podziałami (np. złotą proporcją), wysokością linii bazowej a optymalną wielkością fontu, ten kalkulator ułatwi ci życie.

Możesz wybrać w nim wysokość linii bazowej, skalę, jaką operujesz (na przykład odpowiadające skalom muzycznym lub złotemu podziałowi), font z katalogu Google – i gotowe. Kalkulator zaprezentuje ci dziesięć optymalnych wielkości pisma opartego na przyjętym wzorze. Wartości uzyskasz w pikselach i w emach.

Typographic Scale Calculator
KLIK
Ten kalkulator działa na podobnej zasadzie, jako podstawę przyjmując złotą proporcję lub klasyczny podział 1:2. Następnie odwołując się do teorii muzyki i odległości między tonami możesz wybrać, jakimi wielkościami w danej skali chcesz operować.
Potrzebujesz bezpiecznego rozwiązania? Twórcy kalkulatora pracują nad ustawieniami presets, opartymi na ciągu Fibonacciego, Lucasa lub pentatoniczną.

Jeśli to wszystko jest dla ciebie mało zrozumiałe, pod kalkulatorem znajdziesz obszerne omówienie harmonii w typografii, oparte na „Elementarzu stylu w typografii” Roberta Bringhursta.

Modular Scale
KLIK
Zależy ci na czasie i potrzebujesz szybko obliczyć wielkości różnych części tekstu (nagłówków, śródtytułów itd.) właściwych dla przyjętej skali i podstawowej wielkości pisma? Skorzystaj z tego kalkulatora typograficznego.
Wystarczy, że ustawisz wielkość linii bazowej (najlepiej w emach) i proporcję, na jakiej pracujesz, a kalkulator obliczy resztę. Nie jesteś pewien, jaka proporcja sprawdzi się najlepiej? Przetestuj je po kolei lub daj sobie chwilę na zapoznanie się z tutorialem.

 

Kalkulatory dla początkujących typografów i webmasterów

Znaczenie dobrej typografii trudno przecenić: poprawnie złożony tekst wpływa na jakość komunikatu, jego odbiór, a także ma duże znaczenie w projektowaniu UX.
To, co sprawia, że typografia może być piękna lub pozostawiać nieco do życzenia, to proporcje i harmonia między wysokością pisma a interlinią, wyrównaniem do linii bazowej czy różnicami wielkości różnych elementów tekstu, na przykład nagłówków i śródtytułów.

Jeśli wyliczenie tych wszystkich wartości jest dla ciebie sporym wyzwaniem, możesz wspomóc się kalkulatorami. Pozwalają one na precyzyjne obliczenie wielkości pisma i interlinii dla różnych rodzajów tekstu w zależności od wybranej proporcji i skali.

Kalkulatory przydają się także do przeliczania jednostek miar typograficznych, wyznaczania wysokości linii bazowej czy ustalaniu wartości siatki. Kalkulatory typograficzne mogą być także przydatnym narzędziem dla webmasterów – sprawdź naszą listę kalkulatorów typograficznych, które generują kod CSS odpowiedzialny za tekst!