Dla jednych wejście w pracę zdalną jest naturalnym procesem dzięki bazie klientów zdobytych np. podczas pracy na etacie. Inni świadomie podejmują decyzję o realizowaniu zleceń i tu właśnie stykają się z pierwszym wyzwaniem. Stworzenie portfolio, składanie ofert, szukanie klientów i negocjowanie warunków współpracy – dla początkujących freelancerów to wszystko jest zupełnie nowym doświadczeniem.

W naszym cyklu „Jak zostać freelancerem” chcemy przybliżyć wam pierwsze kroki w pracy zdalnej. Pisaliśmy już, jak rozliczać pracę zdalną i zawierać umowy. Dziś podpowiemy wam, gdzie szukać ofert pracy zdalnej i jakie serwisy ogłoszeniowe oraz fora dla freelancerów są do tego najlepsze.

 

Gdzie najlepiej szukać pracy zdalnej?

Z ankiet, jakie regularnie przeprowadza serwis useme.eu wynika, że dla znakomitej większości freelancerów najskuteczniejszą formą zdobywania zleceń są… polecenia. Aby jednak stworzyć działającą sieć stałych klientów, którzy będą regularnie polecać cię innym i sami zlecać nowe prace, potrzebujesz czasu i doświadczenia.

Ogłoszenia pracy zdalnej dla freelancerów

Zlecenia pracy zdalnej dla freelancerów

Drugim popularnym źródłem zdobywania zleceń są portale ogłoszeniowe dla freelancerów. Znajdziesz na nich oferty pracy zdalnej dla wielu różnych specjalizacji, od popularnych (programowanie, copywriting, grafika), przez mniej oblegane branże (nagrania audio i video, fotografia, tłumaczenia) aż do zawodów, które mniej kojarzą się z pracą zdalną (porady prawne, architektura, projekty budowlane, kosztorysy, usługi księgowe).

Niedocenianym, ale również skutecznym źródłem nowych zleceń są także grupy na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Większość z freelancerskich grup na Facebooku jest zamknięta i musisz poprosić o dostęp do nich. Konkurencja jest spora, ale czujność i dobrze „skrojona” oferta mają szanse zwrócić na ciebie uwagę.

Gdzie jeszcze znajdziesz zlecenia dla freelancerów? Warto sprawdzać również forma tematyczne, chociaż jest to obecnie najrzadziej odwiedzana przez zleceniodawców sekcja. Zaletą for jest z kolei mniejsza konkurencja.

 

Polskie serwisy ogłoszeniowe pracy zdalnej dla freelancerów

W Polsce funkcjonuje kilka stron ze zleceniami dla osób, które chcą pracować zdalnie jako copywriterzy, graficy czy programiści. Specyfiką polskiego rynku jest spora dysproporcja wielkości częstotliwości aktualizacji między największymi a średnimi i mniejszymi portalami.

Najbardziej rozpoznawalnym serwisem jest ten, który cieszy się… najgorszą opinią – mowa tu oczywiście o Oferii. Portal koncentruje się przede wszystkim na zleceniach z branży budowlanej, ale znajdziecie tam też spore działy innych usług, również branż „cyfrowych”.
Zaletą jest częstotliwość aktualizacji, a wadą olbrzymie ilości botów, które automatycznie składają oferty oraz licytowanie stawek do najniższej. Portal nie gwarantuje także zabezpieczenia transakcji, więc jeśli szukasz klientów na Oferii, nie zapomnij o spisaniu umowy lub chociaż o pobraniu zaliczki.
Aby zwiększyć swoje szanse i mieć pełen dostęp do zleceń, musisz wykupić pakiet członkowski.

Portale z ogłoszeniami pracy zdalnej

Portale ogłoszeniowe dla freelancerów

Drugim serwisem godnym uwagi jest portal useme.com, w całości dedykowany freelancerom i pracy zdalnej. Useme przyciąga zleceniodawców ze wszystkich branż pracy zdalnej: programowania i IT, grafiki i grafiki 3D, copywritingu, SEO, social mediów i tłumaczeń, a także nagrań audio-video, fotografii i innych prac biurowych typu wirtualna asystentura.

Zabezpieczenie pracy zdalnej i i faktury VAT bez firmy dla freelancerów

Useme odróżnia od innych portali dla freelancerów to, że stawki ofert są ukryte, aby nie licytować do najniższej. Freelancer, którego oferta zostanie wybrana, automatycznie ma zawartą umowę o dzieło, a jego wypłata jest chroniona. Przeglądanie zleceń jest darmowe, a Useme pobierze prowizję tylko od rozliczonej umowy. W portalu wystawisz również fakturę dla swojego klienta spoza serwisu, nawet jeśli nie prowadzisz własnej firmy.

Freelanceria to jeszcze jeden polski serwis dla freelancerów. W części otwartej pojawia się niewiele zleceń – aby zobaczyć pełną ofertę pracy zdalnej, musisz założyć płatne konto.

Inne portale, na jakich pojawiają się oferty pracy dla freelancerów, to między innymi Oferteo, OLX, Gumtree i Favore. Średnia ilość nowych zleceń to kilka w tygodniu. Każdy z portali ma swoją specyfikę: Oferteo specjalizuje się w zleceniach dla firm, na OLX znajdziesz raczej drobne zlecenia, Gumtree to narzędzie do poszukiwania współpracowników na dłużej, a Favore traktowane jest bardziej jako miejsce, w którym możesz zostawić swoją wizytówkę dla zleceniodawców.

 

Zagraniczne portale pracy zdalnej dla freelancerów w polskich wersjach językowych

Freelancing dopiero zdobywa popularność w Polsce, podczas gdy na świecie jest on coraz popularniejszą formą zatrudnienia. Tym należy tłumaczyć, że największe portale dla freelancerów na świecie mają też swoje polskie „filie”.
Do najpopularniejszych należą

Outwork jest aktualizowany stosunkowo rzadko (kilka zleceń w tygodniu). Prowizja wynosi 3% od zdobytego zlecenia niezależnie od jego wartości, Outwork nie bierze jednak na siebie kwestii związanych z rozliczeniem ani nie udziela żadnych gwarancji stronom. Spisanie umowy z klientem i rozliczenie podatków jest całkowicie po twojej stronie.

Gdzie szukać zleceń pracy zdalnej dla freelancerów

Jak znaleźć zlecenie dla freelancera

Prowizja na Freelancer.pl wynosi 10%, ale portal oferuje szerszy zakres usług. Zwróć uwagę, na jakie oferty odpowiadasz: na Freelancer.pl możesz startować zarówno do „zwykłych” zleceń, jak i brać udział w konkursach. Konkursy polegają na tym, że wykonujesz pracę, ale zapłatę otrzymasz tylko jeśli zostanie ona zaakceptowana przez klienta. Na tym polu konkurencja jest spora, ale możesz także „wypracować” sobie dobre portfolio.

 

Zagraniczne portale dla freelancerów

Swoich sił możesz również próbować na zagranicznych portalach dla freelancerów, zwłaszcza jeśli nie masz problemów z językiem obcym. Ich największą zaletą jest to, że stawki podawane są w dolarach lub w euro, co dla polskiego freelancera automatycznie czyni niskie stawki bardziej atrakcyjne.

Relatywnie tani polscy freelancerzy muszą się jednak liczyć z konkurencją ze strony nie mniej tanich pracowników zdalnych ze wschodniej części Europy i z Indii. Warto jednak przeglądać oferty, aby wiedzieć, czego szukają zagraniczni zleceniodawcy. Nawiązanie współpracy nie jest bardzo trudne!

 

Serwisy dla różnych branż

  • Upwork
  • Guru
  • Fiver – Fiverr zaczynał jako portal, na którym cena usług nie przekraczała 5$, teraz jednak stawki się nieco zmieniły 🙂
  • Toptal – portal dla dosłownie 5% najlepszych freelancerów. Jeśli już teraz jesteś mocnym specjalistą w jakiejś dziedzinie, spróbuj swoich sił!

Serwisy dla grafików i webdesignerów

 

Gdzie szukać zleceń pracy zdalnej – podsumowanie

Kiedy chcesz rozpocząć pracę zdalną jako freelancer największym wyzwaniem jest zwykle zdobycie pierwszych klientów. Zanim zbudujesz swoją bazę networkingową, w której zadowoleni zleceniodawcy będą polecać dalej twoje usługi, zacznij szukać zleceń na portalach dla freelancerów.

Wiele z nich oferuje możliwość stworzenia portfolio lub wizytówki oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów. Zanim założysz konto i złożysz pierwsze oferty, upewnij się, jaki sposób rozliczenia oferuje dany portal, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa oraz w jaki sposób realizowane są wypłaty.

Praca zdalna: gdzie szukać zleceń dla freelancerów – część 2

Praca zdalna: gdzie szukać zleceń dla freelancerów – część 3