JetPack to wielofunkcyjna wtyczka do blogów na platformie WordPress; o tyle różni się od większości dostępnych wtyczek, że pochodzi od firmy Automattic – tej samej, która stoi za całym WordPressem.

 

Jak wykorzystać jetpack?

Jak wykorzystać jetpack?

Podstawowa wersja wtyczki jest dostępna za darmo. Oferuje 35 funkcji, więc to i tak nie mało. Różnicę pomiędzy ofertami płatnymi stanowią: archiwizacja postów (treść jest zapisywana w czasie rzeczywistym lub każdego dnia – zależnie od wybranego pakietu), odzyskikwanie danych, ochrona przed wirusami, tworzenie ankiet i rankingów. Opcja Premium (około 300 zł rocznie) wyklucza dwie ostatnie, wszystkie z nich są dostępne w pakiecie Biznes, który kosztuje ponad 900 zł na rok. Chociaż nie jest to mała cena, dla osób, które zajmują się blogowaniem profesjonalnie, korzyści są warte tego wydatku.

 

Po połączeniu bloga z JetPackiem użytkownik zyskuje dostęp do ponad 100 motywów (ponad 300 przy opcji Biznes). Co istotne, JetPack posiada wsparcie edycji wybranego motywu; pozwala na dodawanie stron, nieskończone przewijanie, dostosowanie opcji szukania na stronie czy tzw. „leniwe obrazki”, czyli ładowanie najpierw tych zdjęć, które znajdują się w widocznej części strony, dzięki czemu blog wczytuje się szybciej. Można również dokonywać mniejszych zmian, jak usuwanie przy wpisach daty czy autora.

 

Płatne plany wtyczki zawierają narzędzia SEO. Każdy autor bloga wie, jak ważne dla promocji bloga jest pozycjonowanie w wyszukiwarce. JetPack pozwala edytować Meta Opis bloga czy tytuły poszczególnych postów, które pojawią się w karcie przeglądarki.

 

Dzięki JetPackowi blog łączy się z mediami społecznościowymi w o wiele prostszy sposób niż w bezwtyczkowej wersji WordPressa. Na stronie JetPacka znajduje się instrukcja, która krok po kroku pokazuje, jaki kod dodać do HTML-u bloga, by uruchomić wsparcie dla mediów społecznościowych. Za sprawą dedykowanego menu użytkownik sam decyduje, jak odnośnik do konta w serwisach społecznościowych będzie wyglądał.

 

Jedna z najprzydatniejszych funkcji JetPacka to statystyki. Użytkownik zyskuje dogłębny wgląd w licznik odwiedzin, kliknięć na poszczególne wpisy czy tendencje, czego najbardziej poszukują na blogu czytelnicy. To niezwykle pomocne narzędzie, pomagające ustalić, do kogo kierować treści i w jaki sposób je przekazać, by jak najlepiej dotrzeć do szerokiego grona czytelników.

 

Instalacja JetPacka zajmuje tylko chwilę. Na stronie JetPacka wystarczy wybrać pakiet i po ewentualnym wcześniejszym opłaceniu JetPack sam wymaga dodania adresu bloga. Strona prowadzi użytkownika przez cały proces, dzięki czemu jest to wręcz banalnie proste.