Obecna sytuacja dla wielu z nas okazała się impulsem do wcielenia w życie dawno odkładanych planów – na przykład nauki nowych umiejętności, w tym także obsługi programów graficznych.
Może masz talent do rysowania, może zawsze kusiło cię tworzenie grafiki komputerowej, a może czujesz, że podstawy projektowania będą uzupełnieniem twoich umiejętności webdesignera lub social media managera?

W naturalny sposób możesz zastanawiać się, jak nauczyć się tworzenia profesjonalnych projektów logo, ulotek czy ilustracji. Czy twoja hobbystyczna wiedza wystarczy, aby przyjmować zlecenia pracy zdalnej? Czego jeszcze potrzebujesz, aby zostać freelancerem i realizować projekty grafik?

W naturalny sposób na myśl przychodzą ci kursy projektowania graficznego, płatne certyfikaty kursów on-line lub studia kierunkowe. Wszystkie one łączą się jednak z wydatkami, a kiedy nie wiesz jeszcze, czy praca zdalna jest dla ciebie, możesz szukać tańszych lub darmowych alternatyw.

Jak zostać grafikiem za darmo

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

Jak za darmo nauczyć się projektowania graficznego i zostać freelancerem? Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik.

 

10 sprawdzonych sposobów na naukę projektowania graficznego za darmo

Skupić się na teorii designu czy zacząć od skoku na głęboką wodę pracy z programami graficznymi, żeby poznać skróty klawiaturowe i możliwości różnych funkcji? Uczyć się na błędach czy szukać mentorów?
Zacznijmy od teorii.

 

Jak zostać grafikiem: początkujący

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

 

Jak nauczyć się projektowania graficznego za darmo: poziom podstawowy

1. Poznaj historię designu twojego kraju
…albo szerzej: twojego kręgu kulturowego. Chociaż może ci się to wydawać banalne, symbolika kolorów, skojarzenia wywoływane przez kroje liter czy nawet proporcje stron są mocno osadzone w kulturze twojego kraju.

Dlaczego ma to znaczenie? Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie: na Zachodzie kolorem żałoby jest czerń, a pomyślności zieleń, zwłaszcza połączona z symbolem koniczyny.
W południowej i wschodniej części Azji skojarzenia „kolorystyczne” są różnią się dosłownie o 180 stopni: kolorem żałoby jest biel, a szczęście, pomyślność i bogactwo przywołuje czerwień. Jeśli uważasz, że tak odległe kultury w ogóle cię nie dotyczą, pamiętaj, że Chiny to wciąż jeden z największych rynków świata – a ty przecież mierzysz wysoko.

 

2. Zapoznaj się z podstawowymi terminami
Punkt, pica czy cycero? Milimetry czy piksele? Punkty na cal czy piksel na cal? Czcionka czy font? Kerning czy spacing? Znajomość podstawowych terminów związanych z grafiką ułatwi ci lekturę tekstów specjalistycznych i korzystanie z tutoriali.

Jak zostać grafikiem: media społecznościowe

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

3. Wybierz blogi branżowe i profile ulubionych projektantów w mediach społecznościowych
Grafika, jak każda sztuka, to żywe zjawisko. Ma swoje trendy, ma mody i przebrzmiałe style, ma nowinki techniczne i tricki, które ułatwiają pracę. Odwołajmy się tu do Comic Sans: na pewno wiesz, jakie skojarzenia wywołuje teraz widok tego fontu, jednak swego czasu był on szalenie popularny.

Dobre blogi branżowe pomogą ci odnaleźć się w środowisku grafików, rozwiną twoje poczucie estetyki i pomogą dobrać najlepsze rozwiązania. Jeśli chcesz zajmować się obróbką zdjęć, a nie tworzeniem ilustracji, może nie warto zajmować się Photoshopem, a zacząć od Lightroom?

 

4. Zapisz się do biblioteki
Tak, naprawdę polecamy ten analogowy sposób wszystkim, którzy chcą nauczyć się projektowania grafiki cyfrowej. Nie ukrywajmy: książki o projektowaniu graficznym, typografii czy obsłudze programów komputerowych nie zaliczają się do tanich, nie wszystkie będą ci też potrzebne.

Jak zostać grafikiem: książki i pomoce naukowe

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

Zapisz się do biblioteki i korzystaj ze zbiorów poświęconych designowi, teorii projektowania, historii sztuki. Stworzenie własnej biblioteczki może kosztować małą fortunę, a tobie zależy na testowaniu różnych źródeł wiedzy.
Docenisz także wygodę posiadania wszystkich ważnych informacji i ćwiczeń w jednym podręczniku zamiast pracy z programem i przeglądarką, na której masz otwarte kilkanaście kart tutoriali.

 

5. Używaj darmowych alternatyw do programów Adobe
Na tym etapie raczej nie zarobisz jeszcze na abonament Adobe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby oswajać się z programami, które działają na podobnych zasadach i powoli poznawać ich możliwości.

 

Jak zostać grafikiem: średniozaawansowany

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

 

Jak nauczyć się projektowania graficznego za darmo: poziom średnio-zaawansowany

6. Studiuj większych od siebie
Interesuje cię nie tylko warsztat, ale również sposób myślenia, podejście do problemów, charakterystyczny rys, jaki znajdziesz w pracach uznanych twórców.
Jakie proporcje mają piękne książki? Czy minimalizm musi być czarno-biały? Co sprawia, że projekt ma charakter „retro”?

 

7. Poznaj historię rozwiązań, które dzisiaj są oczywiste
Czy wiesz, że żelazna zasada umieszczania logo firmy w lewym górnym rogu sięga początków drukowanej książki? Ma związek z miejscem, od którego odruchowo zaczynamy lekturę, a tym samym – nie jest to wcale uniwersalna zasada.
Swój projekt możesz oprzeć na złotym podziale – znanym jeszcze w starożytności – i symetrii, ale… pamiętaj, że symetria nie w każdej kulturze uważana jest za wartość nadrzędną.

Jak zostać grafikiem: historia

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

Na tym etapie może cię kusić łamanie zasad i eksperymentowanie. Nie odbieraj sobie tej przyjemności! Pamiętaj tylko, że aby łamać zasady, trzeba najpierw doskonale je znać, inaczej mogą zostać odebrane za dyletancki błąd lub uniemożliwią zrozumienie komunikatu.

 

8. Korzystaj z darmowych kursów online
Kiedy masz już podstawy, wiesz, jakich błędów unikać i rozumiesz, dlaczego dobre projekty są dobre, czas na rozszerzenie twoich umiejętności technicznych.
W sieci znajdziesz sporo pół-profesjonalnych i profesjonalnych kursów online dla grafików.

Jak zostać grafikiem: zaawansowany

Jak zostać freelancerem: projektowanie graficzne

Jak nauczyć się projektowania graficznego za darmo: poziom zaawansowany

9. Odtwórz pracę, która ci się podoba
Nie „skopiuj i podpisz jako swoją”, ale „odtwórz”. Spróbuj uzyskać te same proporcje, osiągnąć podobne efekty, zidentyfikować fonty. To ćwiczenie będzie wymagało od ciebie użycia pełnego „arsenału” wiedzy: od teorii do technicznego know-how.

 

10. Stwórz coś nowego
Dlaczego to zadanie zostawiamy na koniec? Bo po tych ilościach książek, blogów, tutoriali, teorii i praktyki możesz poczuć, że dla ciebie nic już nie zostało. Puść wodze fantazji, stwórz brief lub ofertę od wymarzonego klienta i zaprojektuj coś nowego!

 

Jak nauczyć się projektowania graficznego za darmo – krok po kroku

Kiedy chcesz nauczyć się tworzenia projektów graficznych, żeby zostać freelancerem i pracować nad zleceniami, zależy ci raczej, żeby na początkowym etapie nie inwestować w naukę dużych sum. I jest to możliwe!

Aby nauka projektowania grafiki była skuteczna i efektywna, podziel ją na dwie „gałęzie”. Pierwsza to oczywiście techniczny know-how, znajomość narzędzi do projektowania i obsługa programów – niekoniecznie Adobe.
Druga, nie mniej ważna, to cała część „estetyczna”, której pod żadnym pozorem nie możesz lekceważyć. Projektowanie nie istnieje w próżni, a to, że jest pracą kreatywną nie oznacza, że nie ma w nim żadnych reguł.

Aby twoje projekty były dobre technicznie, skuteczne (czyli przekazujące taki komunikat, jak planujesz i w taki sposób, jak planujesz) i miłe dla oka, potrzebujesz wypracować określony sposób myślenia i rozwiązywania problemów.

Dlatego właśnie podglądając i naśladując najlepszych skupiaj się nie tylko na proporcjach, kolorach i fontach. Analizuj również to, jakie problemy rozwiązuje dany projekt, jak radzi sobie z ograniczeniami (np. miejscem ekspozycji), jakich środków przekazu używa komunikując się z odbiorcami. To właśnie te szczegóły, oprócz technicznej poprawności, odróżniają przeciętne projekty od bardzo dobrych.