Aby zostać programistą masz kilka możliwości – od wykształcenia na uczelni wyższej po bootcampy i kursy stacjonarne – ale nic nie zastąpi ci samodzielnej nauki i ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem i nie wiesz do końca, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, spróbuj kursów online dla początkujących programistów.

Kursy internetowe, znane również jako e-learning, dają ci możliwość nauki programowania od postaw w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. Większość z kursów dostępnych w sieci możesz zrealizować we własnym tempie, poświęcając na kolejne zagadnienia tyle czasu, ile rzeczywiście potrzebujesz.

Darmowe kursy online dla programistów

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo

Kursy programowania warto polecić wszystkim, którzy rozważają karierę freelancera. z dwóch powodów.
Po pierwsze, są one organizowane przez renomowane uczelnie techniczne z różnych miejsc na świecie. Daje to gwarancję wysokiego poziomu i zajęć przygotowanych zgodnie z najlepszymi założeniami metodyki nauczania. Niektóre z darmowych kursów są wprowadzeniem lub pierwszym etapem regularnych studiów, w ramach których możesz odpłatnie uzyskać stopień naukowy.
Drugi powód, dla którego początkujący programista powinien zapoznać się z kursami on-line, to zbudowana wokół nich społeczność i niejako obowiązkowe używanie „technicznego” angielskiego. Oprócz zdobywania wiedzy będziesz zatem mieć okazję do zapoznania się z fachowym słownictwem i podstawowymi pojęciami.

Gdzie możesz uczyć się programowania on-line? Przygotowaliśmy dla ciebie listę podstawowych kursów najbardziej popularnych języków programowania. Znajdziesz na niej wprowadzenie do projektowania stron www i tworzenia aplikacji mobilnych, podstawy programowania i wstęp do takich języków, jak JavaScript (w połączeniu z CSS i HTML5) czy Python.

Darmowe kursy online dla programistów css

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo CSS

Kursy on-line dla początkujących programistów: CSS i HTML5

Introduction to HTML5
Link
Czas: od 4 listopada, 3 tygodnie
Uczelnia: University of Michigan
Chcesz robić strony www i dodatkowo wiedzieć, jak działają? Większość kursów dla przyszłych web developerów wymaga pewnej wiedzy o programowaniu – ten kurs jest inny: będzie świetnym wprowadzeniem dla wszystkich, którzy nigdy nie napisali ani jednej linijki kodu, ale chcą spróbować.
W tym kursie oprócz tagów HTML dowiesz się także, jak walidować i sprawdzać finalny plik.

Introduction to CSS3
Link
Czas: od 4 listopada, 4 tygodnie
Uczelnia: University of Michigan
Bogata paleta kolorów, unikatowe fonty, złożone layouty – to wszystko widzisz dzięki stylom CSS,. Ten kurs wprowadzi cię w zasady pisania styli CSS, sprawdzania ich, a przy tym zaprezentuje dobre praktyki, które warto zaadoptować do swoich potrzeb.

Intro to HTML and CSS
Link
Czas: własne tempo, 3 tygodnie
Uczelnia: platforma Udacity
Rozumiesz już, jak działa najbardziej podstawowa struktura strony www – HTML. Kolejny krok to zrozumieć, jak ją „ostylować” czyli dopracować jej wygląd i funkcje za pomocą stylów CSS.

HTML, CSS, and Javascript for Web Developers
Link
Czas: od 4 listopada, 5 tygodni
Uczelnia: Johns Hopkins University
Wiesz, że jedyną przestrzenią, w jakiej użytkownik wchodzi w interakcję z aplikacją jest jej strona www lub interfejs? Wystarczy, że coś nie zadziała, nie będzie spełniało standardów lub zniechęci użytkownika, a możesz stracić go na dobre. W tym kursie dowiesz się, jak do swoich projektów wprowadzić podstawowe zasady projektowania responsywnego.

Responsive Website Basics: Code with HTML, CSS, and JavaScript
Link
Czas: od 4 listopada, 4 tygodnie
Uczelnia: University of London
Gotowi, żeby przejść na jeszcze jeden poziom wyżej w projektowaniu stron? Do podstawowej kombinacji HTML5 i CSS dodamy jeszcze JavaScript. Z tego kursu dowiesz się, za co odpowiada każdy z tych elementów i do czego je wykorzystać.

 

Darmowe kursy online dla programistów javascript

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo JavaScript

Kursy on-line dla początkujących programistów: JavaScript

Introduction to HTML and JavaScript
Link
Czas: własne tempo, 5 tygodni
Uczelnia: firma Microsoft
Ten kurs pomija CSS, koncentrując się na szkielecie strony i jej silniku: HTML5 i JS. To, co odróżnia ten kurs od pozostałych na naszej liście, to prezentacja Visual Studio Code firmy Microsoft, a jednocześnie wchodzi w skład pakietu kursów, które tworzą certyfikat Microsoftu w dziedzinie fron-endu.

Programming for the Web with JavaScript
Link
Czas: własne tempo, 4 tygodnie
Uczelnia: University of Pennsylvania
JavaScript to najpopularniejszy język do pisania stron internetowych. W tym kursie oprócz podstaw tego prostego, ale wciąż sprawnego języka dowiesz się także, jakie są podstawy przetwarzania i wymiany danych w sieci www. Kurs da ci także podstawową wiedzę o narzędziach, frameworkach i bibliotekach, które usprawnią twoją pracę.

Interactivity with JavaScript
Link
Czas: od 4 listopada, 4 tygodnie
Uczelnia: University of Michigan
Czas zabrać twoje strony na wyższy poziom dzięki JavaScript. Dzięki podstawom JavaScript opisanym w tym kursie nauczysz się, jak tworzyć interaktywne strony, które zareagują na przeładowanie, kliknięcie czy podpięcie klawiatury. Wszystko to oczywiście z wprowadzeniem w podstawy tego języka.

JavaScript Design Patterns
Link
Czas: własne tempo, 6 tygodni
Uczelnia: platforma Udacity
Kiedy dopiero uczysz się programowania, samo napisanie działającego kodu jest sukcesem. Warto jednak już na tym etapie myśleć o tym, jak zorganizować sobie pracę i jak w przyszłości wykorzystać to, co już wymyśliłeś i napisałeś (i co działa). Ten kurs przybliży ci ideę organizowania kodu, tworzenia bibliotek i korzystania z nich oraz korzystania z bibliotek autorstwa innych programistów.

 

Darmowe kursy online dla programistów python

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo Python

Kursy on-line dla początkujących programistów: Python

Programming for Everybody (Getting Started with Python)
Link
Czas: od 4 listopada, 7 tygodni
Uczelnia: University of Michigan
Jak zainstalować Pythona? Co to są wyrażenia i zmienne? Pętle i iteracje? Kurs, doceniony i ukończony przez ponad 17 tysięcy programistów, jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej ocenionych kursów przygotowanych przez University of Michigan.

Introduction to Python Programming
Link
Czas: własne tempo, 5 tygodni
Uczelnia: platforma Udacity
To jeden z popularniejszych i bardziej lubianych kursów programowania w Pythonie. Oprócz podstawowego zestawienia (zmienne, rodzaje danych, warunki i pętle) dowiesz się także, jak korzystać z list, zestawów, słowników i krotek, aby gromadzić dane, porządkować je i przetwarzać. Kurs obejmuje również pisanie skryptów, usuwanie problemów oraz korzystanie z bibliotek.

Introduction to Programming Using Python
Link
Czas: własne tempo, 16 tygodni
Uczelnia: University of Texas Arlington
Długi i szczegółowy kurs programowania w Python. Jego dużą zaletą jest to, że oprócz sporej dawki wiedzy teoretycznej otrzymujesz zadania i testy do rozwiązania, które bazują na realnych problemach, spotykanych w czasie tworzenia problemów.

An Introduction to Interactive Programming in Python (Part 1)
Link
Czas: od 11 listopada, 5 tygodni
Uczelnia: Rice University
Nie masz żadnego doświadczenia w programowaniu, ale chcesz wiedzieć, „z czym to się je” i czy będzie ci sprawiało przyjemność? Ten kurs został przygotowany z myślą o właśnie takich odbiorcach. Minimum teorii i maksimum praktyki: w ciągu 5 tygodni poznasz podstawy kodowania w Pythonie, tworząc własną prostą aplikację.

Python Programming Essentials
Link
Czas: od 11 listopada, 5 tygodni
Uczelnia: Rice University
Jeszcze jedna propozycja nauki Pythona od Rice University: teraz skupimy się na tym, jak użyć języka Python jako… kalkulatora. Nauczysz się, jak napisać pierwszy prosty program w Pythonie, a także wprowadzi cię w świat logiki, funkcji i warunków (conditionals).

Darmowe kursy online dla programistów java

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo Java

Kursy on-line dla początkujących programistów: Java

Learn to Program in Java
Link
Czas: własne tempo, 4 tygodnie
Uczelnia: firma Microsoft
Bycie programistą to coś więcej niż tylko pisanie kodu: potrzebujesz zrozumienia procesów przetwarzania danych. W tym kursie prowadzący przedstawią ci podstawowe zagadnienia computer science z perspektywy akademickiej i biznesowej. Oprócz podstaw Javy nauczysz się także, do rozwiązania jakich problemów i tworzenia jakich rozwiązań może być przydatna.

Java Programming Basic
Link
Czas: własne tempo, 6 tygodni
Uczelnia: platforma Udacity
Ten wstęp do programowania w Javie przybliży ci jej sposób działania, strukturę i sposoby, w jakie przetwarza dane. Dowiesz się, jak zacząć pisać kod, kompilować go i sprawdzać.

Java Programming: Principles of Software Design
Link
Czas: od 4 listopada, 4 tygodnie
Uczelnia: Duke University
Czas przejść dalej z pisaniem programów w Javie. Teraz dowiesz się, jak rozwiązywać realne problemy programistyczne.

Darmowe kursy online dla programistów stron www

Gdzie nauczyć się programowania online i za darmo Fron-end

Kursy on-line dla początkujących programistów: projektowanie stron i aplikacji, różne umiejętności

How To Create a Website in a Weekend! (Project-Centered Course)
Link
Czas: od 4 listopada, 4 tygodnie
Uczelnia: University of New York
Czujesz się już pewnie z teorią i masz za sobą pierwsze „szkolne” projekty? Połączmy wszystko, co już wiesz i zastosujmy w praktyce: ten kurs poprowadzi cię przez stworzenie własnej strony w weekend. Nie wszystko pamiętasz i nie wszystko wiesz? Nauka w praktyce przynosi najlepsze rezultaty!

Make Your Own App
Link
Czas: własne tempo, 7 tygodni
Uczelnia: Technical University of Munich
Od prostego szkieletu w HTML przez style CSS i zaawansowane funkcje w JavaScript i jQuery zbudujesz swoją pierwszą działającą aplikację mobilną. Kurs wyposaży cię w podstawową wiedzę, dzięki której stworzysz własne, bardziej zaawansowane projekty.

Web Development and Design using WordPress
Link
Czas: własne tempo, 8 tygodni
Uczelnia: California Institute of the Arts
Stawianie stron na WordPress nie wymaga znajomości kodowania… dopóki nie musisz dopasować strony do swoich potrzeb lub nie musisz dołożyć jej kilku funkcji, jakich nie przewidział kupiony theme. A gdybyś napisał swój własny szablon i stworzył w pełni funkcjonalną stronę www dzięki HTML i CSS na WordPress?

UX Design for Mobile Developers
Link
Czas: własne tempo, 6 tygodni
Uczelnia: firma Google
Takiego kursu nie mogło zabraknąć na naszej liście. UX to element, z którego wagi zdają sobie powoli sprawę nawet najwięksi tradycjonaliści i najbardziej oporni zleceniodawcy. Skoro uczysz się projektowania stron www i aplikacji mobilnych, warto poznać chociaż podstawy UX, aby twoje projekty były łatwe w obsłudze, intuicyjne i przyjazne dla użytkowników.

Podsumowanie: darmowe kursy programowania dla początkujących

Od czego zacząć naukę programowania? Jeśli interesuje cię IT lub szukasz pomysłu na zmianę branży, zapewne masz już za sobą lekturę blogów dla programistów, oglądanie tutoriali na YT lub pierwsze próby napisania własnego kodu.

Dotarłeś do poziomu, w którym szukasz usystematyzowanej wiedzy, zebranej w dobrze zorganizowany kurs, jaki zrealizujesz w swoim własnym tempie? Skorzystaj z darmowych kursów online dla programistów, którzy chcą poznać podstawy HTML5, CSS, JavaScript, Java i Pythona.

Z jakich źródeł korzystasz w nauce? Czekamy na twój komentarz!